www.treking.cz
Home Page kontakty
kontakt
počasí
počasí
počasí online
webcam
sněhové podmínky
sníh
fórum
fórum
 
Karpaty.net
FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NOVÉ ČÍSLO TREKINGU
Nové číslo Trekingu
NAŠE AKCE, REKLAMA

Výstup na Ostrý Roháč a Plačlivé

2.4.2006

Túru zahájíme u kempu v Račkove dolině. Jinak bychom museli nastoupit na túru od zastávky v ústí doliny, tedy u Pribyliny u Muzea liptovské vesnice a ta by byla asi o 1 a 1/2 hodiny delší.

Plačlivé a Ostrý Roháč ze Smutného sedla

Po asfaltové cestě dojdeme na rozcestí s informačními tabulemi, mapou a turistickým přístřeškem. Odsud pokračujeme do doliny po modré značce. Asi za deset minut přicházíme k vysoké hrázi, která kdysi zdržovala vodu pro plavení dříví. Dnes již tato "přehrada" (tajch) ztratila svůj význam. Zajímavé pohledy z hráze, ale lidem trpícím závratí nedoporučuji. Pokračujeme dále a asi za další čtvrthodinku přicházíme na rozcestí s tabulemi a rozcestníkem. Tady musíme pokračovat vlevo do Jamnícke doliny kolem Jamníckeho potoka. Přejdeme přes dřevěný most a pokračujeme po vozové cestě nějakých 20 minut na větší louku, na jejímž okraji vlevo za cípem lesa stojí seník a vlevo od cesty lavičky a stoly. Na konci louky vpravo je turistický přístřešek. Tady se definitivně vnoříme do lesa a pokračujeme asi hodinu, než narazíme na další náznak civilizace. Tím je stará salaš vlevo od cesty, která je vcelku v zachovalém stavu a ještě i dnes je využívána k černým bivakům. Bohužel někteří "takémilovníci" hor tady po sobě nechávají množství odpadků… Přejdeme přes malou mýtinu a pokračujeme lesem dále. Hned za dalším zatáčkou se v lese na levé straně krčí malé jezírko – rašeliniště, které je domovem četných zajímavých živočichů. Ať již plazů, obojživelníků ale i savců. Naneštěstí i některých nevítaných druhů hmyzu, jako například komárů. Odsud to již máme asi 20 minut na rozcestí s dalším turistickým přístřeškem.

Vrchol Plačlivého

Dále pokračujeme rovně. Z asi 15 minut přijdeme na další rozcestí. Ještě před tím ale budeme přecházet větší mýtinu a potok. Na rozcestí pokračujeme vlevo po modré značce směrem k Jamníckym plesům. Výstup je o poznání strmější v několika zákrutách. Ovšem výhledy začínají být velkolepé. Procházíme menšími porosty kosodřeviny a konečně se dostáváme do spodního stupně závěru této doliny. Po vcelku pohodlném a na chvíli napřímeném chodníku se dostáváme k Dolnímu Jamníckemu plesu (1 732 m). Značně fotogenické. Bohužel v posledních několika letech je patrný nápadný úbytek vody. Pleso obejdeme zprava a pustíme se do dalšího strmého stoupání na skalní morénu horního stupně závěru Jamnícke doliny. Z chodníku se v tomto úseku otevírají neobyčejně zajímavé pohledy na Ostrý Roháč, který odsud vypadá naprosto jinak než jak jej uvádí většina pohlednic a publikací. Přesto si myslím, že ale odsud není o nic méně zajímavý jako z jiných, známějších "úhlů".

Pohled z Plačlivého na Hrubý vrch a Jakubinou

Konečně se dostáváme k Hornímu Jamníckemu plesu, kolem kterého dosti často poskakují svišti. Často i přímo na chodníku. Procházíme nad plesem zprava a po Dolné Jamnícke pleso pravé ruce určitě zaregistrujeme kamenné zídky, které někdo vystavěl během svých bivaků. Poslední výšvih do Jamníckeho sedla a již pokračujeme vlevo na vrchol Ostrého Roháče. Jeho podrobný popis je popsán v turistickém průvodci Západní Tatry - Roháče, takže jen ve zkratce. Výstup je nejprve vcelku mírný, pak se objeví suť a nakonec nastoupíme do skály. První řetězy, druhé řetězy a asi pětimetrová stěnka a již jsme na prvním vrcholu. Druhý vrchol a sestup. Po pěti minutách narazíme na další řetězy a asi 6 metrovou stěnku, která dělá většině nezkušených turistů velké problémy. V létě, během vrcholné turistické sezóny se tady na těchto exponovaných místech vytvářejí dosti velké fronty, Západní Tatry - Roháče, průvodce takže túra se oproti uvedenému času může i pořádně protáhnout (někdy i dvě hodiny!). Konečně máme sestup za sebou. Ze sedýlka, ve kterém přecházíme po ostrém hřebeni a větších skalních blocích (1 963 m) se musíme opět pustit do strmějšího výstupu až na rozcestí pod vrcholem Plačlivého. Odběhneme ještě na vrchol (asi 5 minut) a již si to míříme do Žiarskeho sedla. Sestup je bez větších technických obtíží, přestože je dosti strmý a v několika kratších úsecích i značně erodovaný. No a ze sedla si to již zamíříme do doliny Záhradky, kterou se bez problému dostaneme na rozcestí v Jamnícke dolině, o kterém jsme již psali. Další sestup odpovídá popisu výstupu v obráceném sledu. Záhradky jsou ve svém závěru dosti ploché. Jsou tady dvě menší plesa, pěkné výhledy na Ostrý Roháč, porosty borůvek a menší sviští kolonie. Následuje strmější sestup kosodřevinou s porosty borůvek, které na podzim vyhledávají s oblibou medvědi, a již se noříme do lesa. Tím docházíme až na výše uvedené rozcestí.

Obtížnost: středně těžká až těžká túra
Délka túry: 9 až 10 hodin
Celkové převýšení: výstup i sestup 1300 metrů
Základní trasa: Kemp v Račkove dolině, Jamnícka dolina, Jamnícke sedlo, Ostrý Roháč, Plačlivé, Žiarske sedlo, Záhradky, Jamnícka dolina

Otakar Brandos

+ Biele Karpaty + Bukovské vrchy + Cerová vrchovina + Chočské vrchy + Javorníky + Kysucké Beskydy + Kremnické vrchy + Krupinská planina + Malá Fatra + Malé Karpaty + Muránska planina + Nízké Tatry + Oravské Beskydy + Pieniny + Poľana + Považský Inovec + Slovenský kras + Slovenský ráj + Štiavnické vrchy + Strážovské vrchy + Súľovské vrchy + Velká Fatra + Vihorlat + Vysoké Tatry + Západní Tatry - Roháče + Černá hora + Horhany + Polonina Boržava + Polonina Svidovec + Apuseni + Banát + Fagaraš + Retezat + Rodna + Vilcan
E-mail: redakce@treking.cz
All rights reserved • www.karpaty.net • © KARPATY.net