FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Banát a české vesnice v Rumunsku

24.3.2001 | Otakar Brandos
Turistiku v Banátu usnadňuje turistické značení

Toto malebné pohoří musíme hledat v jihozápadním cípu Rumunska. Je ohraničeno řekou Dunaj (zhruba od Kazaňské soutěsky až po vodní nádrž Železné vrata) z jihu, ze severu a severozápadu nížinou Cimpiatimisului a konečně z východu řekami Timis a Mehadica, které je oddělují od pohoří Tarcu a Godeanu.

Banát můžeme rozdělit na pět samostatných horských celků. Jsou to Muntii Dognecea, Semenic, Aninei, Locua a Almaj (Almaiului uvádíme samostatně). Nejvyšším vrcholem celého pohoří je Semenic vysoký 1 444 metrů. Nalezneme jej ve stejnojmenné horské skupině v severovýchodní části pohoří Banát. Dalšími významnějším vrcholem je Cununa (1 047 m). Velkou část pohoří tvoří zvlněné Svoz úrody, Svatá Helena krasové plošiny Cuptoara, Carasova, Anina, ale také hluboké a dlouhé soutěsky jako je Prigor, Rudaria či Nera. Díky vápencovému podloží vzniklo v podzemí množství jeskyní a jeskynních systémů, které patří k největším a nejnavštěvovanějším v celém Rumunsku.

Před soutěskou řeky Nera Další věcí, která táhne do Banátu české turisty jsou české vesnice, ve kterých již bezmála dvě století žijí naší krajané, kteří sem přesídlili v dobách Rakouska - Uherska majíc osídlit hraniční "hvozdy" této dnes již zaniklé říše. Největší českou vesnicí Banátu je Gerník, ale nalezneme tady několik dalších vesnic, např. Svatou Helenu, Rovensko aj. Češi sem přišli ve třech kolonizačních vlnách po roce 1823 a založili celkem 11 vesnic z nichž se dodnes dochovalo jenom šest. V nich dnes žije pouhých asi 2 500 krajanů, většina se věnuje tradičnímu zemědělství. Krajané si díky izolovanosti do dnešních dnů udrželi svá nářečí, zvyky a kulturu. Všechny vesnice Do Svaté Heleny vede pouze šotolinová cesta se nacházejí v horách nad Dunajem ve výškách od 300 do 800 m n.m. Největší krajanskou vesnicí Banátu je Gerník (Garnic), druhou největší je Svatá Helena (Sfanta Elena). Rovensko (Ravensca) je nejvýše položenou vesnicí (800 m n.m.), Bígr (Bigar) je zcela uzavřen divokými lesy, Eibentál (Eibenthal) je bývalou hornickou vesnicí a Šumice (Sumita) se nachází na severní části pohoří nedaleko nejvyššího vrchu Svinecea Mare. Informace pro turisty směřující do oblasti jsou soustředěny na www.banat.cz. Typický reliéf Banátu Většinu plodin si pěstují obyvatelé českých vesnic na polích sami … Dunaj

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.