FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

História obce Čierny Balog

4.6.2006 | Míša Galvánková, Aleš Kučera
Znak

Čierny Balog, v minulosti nazývaný Čierny Hronec alebo Čierny Blh, leží v 550 m n. m. vo Veporských vrchoch v údolí Čierneho Hrona, 9 km južně od Brezna. Rozlohou chotára (14 717 ha) a počtom obyvateľov (5 100) sa zaraďuje medzi najväčšie obce v banskobystrickom okrese.

Prvé stopy osídlenia sú zachované z kultúry pilinských a lužických popolnicových polí z doby bronzovej. Obec tvorí komplex 13-tich pôvodne drevorubačských handlov z 2. polovice 16. stor., nazývaných Čiernohronský Handel. Tvorili ho Čierny Balog, Dobroč, Dolina, Fajtov, Jánošovka, Jergov, Látky, Komov, Krám, Medveďovo, Pusto, Vydrovo a Závodie. Tunajší osadníci neboli považovaní za poddaných – neplatili dane, nepodliehali vrchnosti a nekonali vojenskú službu. Dodnes sú v obci zachované bohaté ľudové tradície a remeslá, späté so životom tunajších drevorubačov. Obec je známa svojimi folklórnymi súbormi a ľudovými remeslníkmi. Život obce je silne zviazaný aj s lesnou železnicou, s torej stavbou se začalo začiatkom 20. storočia a ktorá tvorí neoddelitelnú súčasť koloritu obce a dnes je hlavnou turistickou atrakciou. Informácie a cestovný poriadok je na www.chz.sk a lesní železnice.

Chvatimech Lesní železnice
Kamenistý potok, Poľana Dobročský prales a lesnický skanzen

Nabídku ubytování naleznete na následující stránce. Dalšie informácie o turistike, cyklistike, možnostiach ubytovania a aktívného odpočinku nájdete na www.putovanie.sk.

Turistika v Čiernohroní

Čierny Balog

Oblast Čiernohroní, údolí Čierného Hronu od Podbrezové po Dobroč, místní část Čierného Balogu se nachází v pohoří Veporské vrchy. Centrem oblasti a východiskem turistických tras je Čierny Balog, který je známý především Čiernohronskou lesní železnicí.

Příjezd do oblasti

Přístup autem je od severu od Banské Bystrice po silnici č. 66 na Brezno (cca 45 km) – odtud cca 10 km na Čierny Balog směrem na Hriňovou. Ze severu je vhodný přístup přes hřeben Nízkých Tater z Liptovského Hrádku přes sedlo Čertovica do Brezna (45 km) nebo z Popradu přes Vernár a údolím Hronu do Brezna (75 km). Od Zvolena nebo od jihu lze zvolit příjezd přes Detvu a přejezdem přes Poľanu – přes Hriňovou a Lom nad Rimavicou (ze Zvolena cca 70 km).

Vlakem lze doporučit spojení Bratislavy a Zvolena, ale i Žiliny, Ostravy, Olomouce a Prahy s Banskou Bystricou. Z Ostravy - Svinova jezdí denně denní vlak Detvan (EC/Ex 235), odj. z Ostravy - Svinova je v 14.07 h, který veze z Prahy přímé vozy na vlaku EC 107, odj. Praha hl. n. v 10.09 h, Olomouce 12.54 h, s příjezdem do B. Bystrice v 17.51 h – odtud v 18.13 h přípoje osobním vlakem směr Brezno, příj. v 19.22 hod. Výhodný je především noční spoj přímým lůžkovým vozem na rychlíku Šírava R443, který z Prahy odjíždí ve 22.40 hod a po pohodlně strávené noci v lůžkovém voze přijíždí v 7.27 h (v sobotu v 8.56) do B. Bystrice. Z Banské Bystrice lze pokračovat přípojným osobním vlakem v 8.10 h do Brezna, příj. 9.12 h s možností přestupu na ČHŽ na Chvatimechu (jedna zastávka za Podbrezovou, vlak ČHŽ odjíždí v 10 hodin - cena jízdenky Chvatimech - Čierny Balog je 200 Sk). Do Č. Balogu lze z Brezna pokračovat jedním z četných autobusových spojů směrem na Č. Balog, Sihlu, Lom nad Rimavicou, Lučenec, Kokavu nad Rimavicou…

Nejvýhodnější jízdenkou pro cesty vlakem z České republiky na Slovensko je zpáteční jízdenka City Star Slovensko pro jednoho až pět cestujících, kterou lze zakoupit až do Brezna. První cestující platí 1 437 Kč, 2. až 5. jedou tam i zpět za 1 142 Kč. Cena lůžkového příplatku je 258 Kč (cena je orientační a závisí na kurzu Kč/EUR).

Autobusová spojení z B. Bystrice s Č. Balogem bez přestupu jsou spoje jedoucí do Kokavy nad Rimavicou – odj. z B. Bystrice v 11.20 a 18.00, s příjezdem na Č. Balog ve 12.30 a 18.58 h. Dálková linka jede z Dolného Kubína (14.25) do Lučence přes Ružomberok (14.49), L. Mikuláš (15.30) s příjezdem na Č. Balog v 17.14 Další spoje z B. Bystrice směr Brezno mají v Brezně přípoje na Č.Balog.

Místní autobusy na spojích mezi Breznem a Č.Balogem jezdí často vzhledem k množství obyvatel Balogu dojíždějících do Brezna za prací a do škol. Spoje z Č. Balogu na sedlo Tlstý javor a Sihlu jsou poměrně četné v pracovní dny a lze je využít pro zkrácení nástupů na túry – s výjezdem na sedlo Tlstý javor (túra směr Tri Chotáre, Klenovský Vepor, na západ po rudné magistrále na Obrubovanec, Zákľuky a do oblasti Sihly a Lomu n. R.). Bohužel v Č. Balogu jsou většinou jízdní řády autobusů poničeny a neexistuje tak spolehlivá informovanost o jejich odjezdech a směru jízdy (pomoci vám může např. informační kancelář Vydra nebo vývěsky ČHŽ).

Autobusy směr Tlstý Javor (zastávka "Drábsko, Tlstý Javor"), Sihla, Lom nad Rimavicou – příp. dálkový spoj Kokava nad Rimavicou odjíždějí od obecního úřadu (silnice nad kostelem, z druhé strany než je železnička).

Orientační odjezdy autobusů z Č. Balogu směr Sihla–odbočka (Sihla – rázc., zde odbočuje spoj do Kakovy a Lučence na silnici do Utekáče): 6.32, 9.56 (so, ne, svátky), 11.21 (po-pá), 14.51, 17.18 (po-pá), 18.58, 19.36, 22.47. Aktuální odjezdy autobusů je NUTNÉ ověřit na www.idos.cz nebo na www.cp.sk.

Zázemí pro turisty

V Čierném Balogu se nacházejí v podstatě jediné spolehlivé možnosti na ubytování v čiernohroní a možnosti stravování – teplé jídlo nabízí v centru Č. Balogu pouze restaurace na železniční staničce ČHŽ (otevřená od 12 hod do 16 hod), v místní části Krám restaurace Koliba (vaří v sezoně) a celoroční kuchyni s širokou nabídkou jídel nabízí v části Komov penzion Aquarius, který je vždy spolehlivý, ale od centra vzdálen skoro 2 km (lze popojet místním autobusem směr Dobroč nebo Komotov). Široký výběr potravin nabízí v centrální části Balogu samoobsluha potravin a smíšeného zboží, v jednotlivých částech Balogu je možno nakoupit omezený sortiment v menších obchodech. V oblasti čiernohronní se však v letních měsících nenachází koupaliště nebo přírodní vodní plochy vhodné ke koupání. V zimním období je možné využít lyžařské vleky na Čierném Balogu na Urbanov vrch - www.skiciernybalog.sk. Nejbližší možnost koupání je v krytém bazénu v Brezně.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.