FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NOVÉ ČÍSLO TREKINGU
Nové číslo Trekingu
NAŠE AKCE, REKLAMA

Biele Karpaty

20.3.2004 | Otakar Brandos
Veľká Javorina

Bílé Karpaty zasahují na území dvou států - České republiky a Slovenska. Jejich hřeben je ohraničen údolím řeky Váh na východě a Dolnomoravským úvalem na západě. Bílé Karpaty jsou Chráněnou krajinnou oblastí. Celé pohoří patří do povodí dvou řek - Moravy a Váhu, které se vlévají do Dunaje. Nejvyšším vrcholem pohoří je VEĽKÁ JAVORINA (Velká Javořina) vysoká 970 metrů. Dalšími významnými vrcholy jsou tady Veľký Lopeník (912 m), Dúžnik (807 m), Chmeľová (925 m), Vršatec (805 m) a řada dalších.

Bílé Karpaty se dělí na několik samostatných geomorfologických podcelků. Jsou to: Žalostinská vrchovina, Javorinská hornatina, Beštiny, Lopenicka hornatina, Súčanská vrchovina, Kobylináč, Kýčerská hornatina, Bošácke bradlá, Vršatské bradlá. Některé tyto podcelky se přitom ještě dělí na menší podoblasti. Z turisticky nejatraktivnějších míst si jmenujme VRŠATSKÁ BRADLA (Vršatecká bradla), Červený Kameň, Lednický hrad s krásnými a strmými Lednickými bradly a řadu dalších pozoruhodností. Některé další informace o pohoří Bílé Karpaty naleznete na stránce ČR - Morava pod Bílými Karpatami.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země. Tipy na odpočinek a rekreaci si prohlédnete například zde: ubytování Lipno a ubytování Podhájska.