FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Pálava - tipy na výlet

25.5.2005 | Otakar Brandos

LEDNICE, ZÁMEK

Lednice

Lednický zámek je dalším z turistických magnetů Pálavy. I jeho historie je spojena se jménem Lichtenštejnů, kteří získali okolní statky již ve 13. století. Po té, co se Valtice staly jejich rezidencí se Lednice stala jejich letním sídlem. Nádherné a bohaté interiéry zámku, stejně jako upravený zámecký park o nově opravené skleníky stojí za návštěvu.

VALTICE

Valtice

Valtický zámek s kostelem Nanebevzetí Panny Marie jsou barokními skvosty centra Valtic. Od 17. století byl tento zámek sídlem rodu Lichtenštejnů. Do Lichtenštejnského knížectví, které vzniklo roku 1719 se Lichtenštejnové přesunuli až v roce 1938. Dobové interiéry tohoto nádherného zámku si ročně prohlédne přes 60 tisíc návštěvníků.

SIROTČÍ HRÁDEK

Sirotčí hrádek

Tento poměrně zachovalý hrad je nejvýznamnější památkou střední části hřebene Pavlovských vrchů. Tento hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století na dvou vápencových skalních útesech nad dnešní obcí Klentnice jako strážní hrad. Svému účelu sloužil až do svého zániku v 16. století. Ruina je snadno dosažitelná příjemným chodníkem po hřebeni Pavlovských vrchů z Mikulova.

DÍVČÍ HRADY, DĚVIČKY

Další ze strážních hradů nacházejících se na hřebeni Pavlovských vrchů. Postaven byl někdy okolo roku 1222 k ochraně zemské cesty spojující Rakousko s Českým králo-vstvím. Původně gotická podoba hradu byla později upravena během stavby mohutné bašty, která měla hrad chránit přes přímou střelbou palných zbraní. Ale ani ta nezabránila obsazení hradu švédskými vojsky v roce 1645, která hrad značně poškodila.

NOVÝ HRAD

Nový hrad (Neuhaus) byl postaven na skalním masívu Martinka jihozápadně od Dívčích hradů. Hrad není přístupný turistické veřejnosti, neboť se nachází mimo značené stezky v přírodní rezervaci Děvín. Hrad vznikl někdy v první polovině 14. století, zničen byl během 30. leté války.

RYBNIČNÍ ZÁMEČEK

Tento zámeček byl vystavěn v letech 1814 - 1816 Josefem Kornhäuselem na břehu Prostředního rybníka poblíž chrámu Tří Grácií a Nového dvora. Na počátku 20. století tady byla umístěna výzkumná biologická stanice, která svou činnost ukončila v sedmdesátých letech minulého století.

MIKULOV

Mikulov

Mikulov je starobylé vinařské město, jehož prohlídku můžeme začít na zámku, který je jeho největší dominantou a nebo na svatém kopečku s kapličkou a krásnými výhledy. Mikulov byl dlouhou dobu hlavním městem Velké Moravy. Během prohlídky nesmíte zapomenout zavítat na historické náměstí, které je jádrem Mikulova a je obklopeno pěkně restaurovanými domy, které jsou chloubou Mikulova. Dnes Městská památková rezervace.

VĚSTONICKÁ VENUŠE

Věstonická Venuše

Malá soška z pálené hlíny byla nalezena Karlem Absolonem v roce 1925 uprostřed sídliště lovců mamutů, které se nalézalo mezi dnešními Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Repliky této sošky a dalších nalezených předmětů jsou umístěny v archeologickém muzeu nacházejícím se v Dolních Věstonicích. Pro veřejnost otevřeno denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00.

MINARET

Minaret

Tato 60 mterů vysoká štíhlá věž byla vybudována v letech 1797 - 1804 podle návrhu Josefa Hardmutha v zámeckém parku v blízkosti Lednice. Z jeho ochozu, na který je možno za symbolické vstupné vystoupat po točitém schodišti, se otevírají nádherné pohledy na celou oblast Pálavy i na východě se táhnoucí Malé Karpaty.

DIANIN CHRÁM

Dianin chrám

Na nejvyšším bodě Bořího lesa byla podle návrhu Josefa Kornhäusela vystavěna v letech 1812 - 1813 monumentální stavba v podobě vítězného oblouku, který ve svém nitru skrývá lovecký zámeček. V horním patře této impozantní stavby je dokonce hudební a taneční sál. Z jeho vrcholu se otevírají pěkné rozhledy.


+ Biele Karpaty + Bukovské vrchy + Cerová vrchovina + Chočské vrchy + Javorníky + Kysucké Beskydy + Kremnické vrchy + Krupinská planina + Malá Fatra + Malé Karpaty + Muránska planina + Nízké Tatry + Oravské Beskydy + Pieniny + Poľana + Považský Inovec + Slovenský kras + Slovenský ráj + Štiavnické vrchy + Strážovské vrchy + Súľovské vrchy + Velká Fatra + Vihorlat + Vysoké Tatry + Západní Tatry - Roháče + Černá hora + Horhany + Polonina Boržava + Polonina Svidovec + Apuseni + Banát + Fagaraš + Retezat + Rodna + Vilcan