FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Levočské vrchy - tipy na výlet

10.5.2006 | Otakar Brandos

SPIŠSKÝ HRAD

Největší hradní komplex nacházející se ve střední Evropě. Hrad byl založen asi ve 13. století, o něco později prošel rozsáhlými stavebními a opevňovacími pracemi. V 16. století byl hrad přebudován na renesanční sídlo. Na hradě se vystřídala řada významných vlastníků, od Jana Jiskry z Brandýsa až po Čákiovce, kteří hrad po požáru v roce 1780 opouštějí natrvalo. Na hradě probíhají záchranné práce. Od roku 1983 je veřejnosti zpřístupněno předhradí s expozicí středověkých zbraní.

LEVOČA

Starobylé město ležící v Hornádske kotlině. Místo bylo velice oblíbeno, neboť zde byly nalezeny pozůstatky i z doby kamenné. Významné je historické jádro města, které bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Dodnes si zachovalo svůj středověký ráz. To mu dodávají i zachovalé hradby, kde do dnešních čas vydržely tři brány a šest bašt. Nejhodnotnějšími stavbami Levoče jsou kostel sv. Ladislava a kostel sv. Jakuba, který je zároveň národní kulturní památkou. V kostele se zachovaly původní malby a 12 původních gotických či renesančních oltářů. Přitom hlavní oltář je vysoký více jak 18 a 1/2 metrů. Řada dalších významných památek a muzeí.

KEŽMAROK

Další z historických měst nacházejících se v oblasti Levočských vrchů. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1251 a již v roce 1380 obdržel Kežmarok privilegia svobodného královského města. Ve městě žila řada významných osobností. Uveďme si jen takové jako K. Kuzmány, Samo Chalúpka, Janko Kráľ, Martin Kukučín či Martin Rázus. Z historických památek stojí za zmínku renesanční palác, který vznikl z původního gotického hradu ze 14. století, kostel sv. Kríža postavený v letech 1444 až 1498, radnice postavená v renesančním slohu a řada dalších památek včetně zbytků původních městských hradeb.

JAZIERKO NA PAŽITI

Ojedinělý geomorgologický útvar nacházející se na vrcholu travertinové kopy. Dnes chráněný přírodní výtvor, ke kterému se nejsnadněji dostaneme od Spišského hradu a nebo od motorestu Spišský salaš kousek od Spišského Podhradí. U motorestu začíná naučná stezka, na které leží i tento útvar. V těsné blízkosti kaple sv. Rozálie (1663) a kaple sv. Jana (1776).

SIVÁ BRADA

Další travertinová kopa nacházející se v blízkosti Spišského hradu. Přírodní rezervace s rozlohou necelých 20 hektarů. Vzácná vegetace. Rovněž leží na trase naučné stezky v těsném sousedství Jezírka na pažiti. Na naučné stezce ještě leží jedna významná travertinová kopa - Sobotisko.










+ Biele Karpaty + Bukovské vrchy + Cerová vrchovina + Chočské vrchy + Javorníky + Kysucké Beskydy + Kremnické vrchy + Krupinská planina + Malá Fatra + Malé Karpaty + Muránska planina + Nízké Tatry + Oravské Beskydy + Pieniny + Poľana + Považský Inovec + Slovenský kras + Slovenský ráj + Štiavnické vrchy + Strážovské vrchy + Súľovské vrchy + Velká Fatra + Vihorlat + Vysoké Tatry + Západní Tatry - Roháče + Černá hora + Horhany + Polonina Boržava + Polonina Svidovec + Apuseni + Banát + Fagaraš + Retezat + Rodna + Vilcan