FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Cerová vrchovina - tipy na výlet

4.5.2006 | Otakar Brandos

ČEDIČOVÉ VARHANY

Šomoška

Cerová vrchovina patří do třetihorního vulkanického pásma Západních Karpat. To dává Cerové vrchovině jedinečný ráz. Nejen co se týče netypické flóry a fauny, ale i co se týče terénních tvarů. Tyto kamenné varhany nalezneme těsně pod hradem Šomoška na hranicích s Maďarskem.

ŠOMOŠKA, SÖMOSKÖ

Šomoška

Impozantní stavba malého kamenného hradu Šomoška se nachází přímo na hranicích s Maďarskem. Hrad byl zakonzervován a obytná věž byla zastřešena. Nejsnadnější přístup na hrad stojící na strmém čedičovém sopouchu vede z maďarské strany - z parkoviště pod hradem v obci Sömoskö-újfalú. Během sezóny se na hrad platí vstupné 20 Sk, které se vybírá pod vstupem do hradu.


+ Biele Karpaty + Bukovské vrchy + Cerová vrchovina + Chočské vrchy + Javorníky + Kysucké Beskydy + Kremnické vrchy + Krupinská planina + Malá Fatra + Malé Karpaty + Muránska planina + Nízké Tatry + Oravské Beskydy + Pieniny + Poľana + Považský Inovec + Slovenský kras + Slovenský ráj + Štiavnické vrchy + Strážovské vrchy + Súľovské vrchy + Velká Fatra + Vihorlat + Vysoké Tatry + Západní Tatry - Roháče + Černá hora + Horhany + Polonina Boržava + Polonina Svidovec + Apuseni + Banát + Fagaraš + Retezat + Rodna + Vilcan