FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Bílé Karpaty - tipy na výlet

10.3.2006 | Otakar Brandos

VELKÁ JAVOŘINA

Javořina

Veľká Javorina je nejvyšším vrcholem Bílých Karpat, přes jejíž vrchol probíhá česko - slovenská hranice. Původně zalesněné partie byly během valašské kolonizace vykáceny aby uvolnily místo pastvinám. Vrcholové louky a okolní lesy tvoří národní přírodní rezervaci. Vrchol je tradičním místem setkávání Čechů a Slováků během červencových Slavností Čechů a Slováků. Na vrcholu je televizní vysílač a kousek pod vrcholem turistická Holubyho chata, která je ale dnes uzavřená. Na Nový rok se pořádají hromadné výstupy k "Vavrouškově mohyle", která se nachází na protilehlém vrcholu Malé Javořiny. Nejsnadnější výstup vede na vrchol po zelené turistické značce ze Strání - Květné (6 km).

LUHAČOVICE

Největší moravské lázně. Vyvěrá zde celkem 16 minerálních pramenů z nichž 12 se využívá k léčebným účelům. Nejznámějšími prameny jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka a Amandka. V Luhačovicích se léčí choroby dýchacích cest, trávícího ústrojí a poruchy metabolismu. Nedaleko Luhačovic se nachází vodní nádrž využívána k rekreačním účelům.

ZÁMEK NOVÝ SVĚTLOV

Tento novogotický zámek z první poloviny 19. století leží v katastru města Bojkovice. V zámku sídlí Městské muzeum s vlastivědnou expozicí města, panství a života lidu na moravských kopanicích a rovněž expozici již zaniklých řemesel.

STRÁŽNICE

Strážnice je kulturním centrem tzv. Dolňácké folkloristické oblasti. Od roku 1946 se tady každoročně pořádá Mezinárodní folklórní festival. V roce 1973 zde byl otevřen skanzen - muzeum vesnice jihovýchodní Moravy s ukázkami staveb venkovské lidové architektury. Otevřeno v květnu až říjnu od 8.00 do 17.00 denně mimo pondělí.

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM

V katastru této obce se nacházejí významná archeologická naleziště. Byly zde objeveny kamenné nástroje z období eneolitu, odkryto laténské hradiště a slovanské pohřebiště z přelomu 10. až 11. století n.l.

VALAŠSKÉ KLOBOUKY

Valašské Klobouky jsou především rodištěm významných osobností. Z nich si jmenujme hudebníka F. Štěpána a autora vědeckofantastických románů J. M. Trosky vlastním jménem Jana Matzala.

VĚTRNÝ MLÝN V KUŽELOVĚ

Významná technická památka nacházející se v Kuželově poblíž městečka Velká nad Veličkou. Tento větrný mlýn patřící ke zděným holandským mlýnům s otáčivou střechou byl postaven již v roce 1842 a svému účelu sloužil až do roku 1946. Vstup do zajímavé expozice tohoto větrného mlýnu činí 20 Kč.

VRŠATECKÁ BRADLA

Vršatec

Vršatecká bradla jsou jedinečnou kamennou hradbou hlavního hřebene Bílých Karpat. Jsou součástí úzkého bradlového pásma Západních Karpat (dosahující maximální šíře 14 až 17 km), nejsnadnější přístup k nim vede z obce Vršatské Podhradie. Na jednom z bradel se nacházejí zbytky hradu Vršatec.

HRAD LEDNICA

Lednice

Hrad Lednica byl vystavěn jako pohraniční hrad na bývalé uherské hranici. Zároveň sloužil jako strážní hrad na obchodní stezce. Hrad byl založen v roce 1259, za stavovských povstání byl těžce poškozen. Vrcholové partie hradu jsou přístupné po vysokém kovovém žebříku.

LEDNICKÁ BRADLA

Lednická bradla

Lednická bradla jsou rovněž součástí bradlového pásma Západních Karpat. Na jednom z bradel se nacházel vedle uvedený hrad Lednica. Velice strmé až jehlovité tvary patří k oblíbeným fotografickým motivům.


+ Biele Karpaty + Bukovské vrchy + Cerová vrchovina + Chočské vrchy + Javorníky + Kysucké Beskydy + Kremnické vrchy + Krupinská planina + Malá Fatra + Malé Karpaty + Muránska planina + Nízké Tatry + Oravské Beskydy + Pieniny + Poľana + Považský Inovec + Slovenský kras + Slovenský ráj + Štiavnické vrchy + Strážovské vrchy + Súľovské vrchy + Velká Fatra + Vihorlat + Vysoké Tatry + Západní Tatry - Roháče + Černá hora + Horhany + Polonina Boržava + Polonina Svidovec + Apuseni + Banát + Fagaraš + Retezat + Rodna + Vilcan