FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Moravskoslezské Beskydy, Beskydská pahorkatina a okolí - tipy na výlet

4.4.2006 | Otakar Brandos

HRAD STARÝ JIČÍN

Mohutný středověký hrad založený před rokem 1240 se rozkládá na Starojickém kopci (486 m) nedaleko města Nový Jičín. Hrad bez větší újmy přežil husitské války, avšak za války třicetileté značně utrpěl, když byl postupně v držení obou válčících stran. Nejzachovalejší částí hradu je věž u vstupu do hradu, kterou můžete za vstupné 10,- Kč navštívit. Rovněž se konají prohlídky hradního areálu s průvodcem za 20,- Kč. Areál hradu často ožívá během konání řady kulturních akcí. Při nich se můžete občerstvit v hradní restauraci. Otevřeno So, Ne 12 - 17 hodin (duben), Út - Pá 9 až 16 a So, Ne 10 až 17 (květen, červen a září) a o prázdninách denně mimo podnělí od 10 do 17 hodin. Další informace na www.stary-jicin.cz.

ZBRAŠOVSKÉ ARAGONITOVÉ JESKYNĚ, HRANICKÁ PROPAST

Hranická propast

Tyto unikátní jeskyně (jediné zpřístupněné jeskyně hydrotermálního původu v ČR) nalezneme u lázeňského městečka Teplice nad Bečvou v nádherném údolí řeky Bečva v blízkosti města Hranice na Moravě. Na vzniku těchto jeskyní se vedle srážkových vod podílela také teplá uhličitá kyselka. Tyto nejteplejší jeskyně v ČR se stálou teplotou +14,5 °C byly objeveny teprve v roce 1912 a pro veřejnost byly prvně zpřístupněny v roce 1926. Spodní patra a po povodních v roce 1997 některé další části jsou zaplněny oxidem uhličitým a tudíž nepřístupny. Jde o jeskynní systém evropského významu, jehož výzdobu tvoří aragonit, kulovité sintrové povlaky a tzv. gejzírové stalagmity a zejména křehké "keříčky" bílého aragonitu. Zbrašovské aragonitové jeskyně, 753 51 Teplice nad Bečvou 75, e-mail: zbrasov@caves.cz. Délka trasy 300 metrů, doba prohlídky 40 minut, cena vstupu 80,- Kč, poplatek za foto 30,- Kč. Otevřeno v červnu až v říjnu od 9.00 do 16.00 denně mimo pondělí, mimo sezonu jen po dohodě pro objednané skupiny. V blízkosti jeskyně nalezneme i známou Hranickou propast, která se svými 274,5 metry (z toho 205 metrů pod vodou a dna dosud nebylo dosaženo) je nejhlubší propastí v České republice. Další informace lze rovněž získat na www.caves.cz/jeskyne.

VALAŠSKÉ MUZEUM V PŘÍRODĚ

Velice známý "skanzen" nacházející se v Rožnově pod Radhoštěm. Toto muzeum, které je rozděleno do tří částí - Dřevěné městečko, Mlýnska dolina a Valašská dědina, bylo otevřeno již v roce 1925. V depozitářích muzea je dnes uloženo asi 100.000 předmětů, desetitisíce fotografií a knih. V muzeu probíhá řada akcí, především jsou oblíbeny víkendové programy. Otevřeno denně od 8 do 18.30 hodin, v zimním období se otevírací doba zkracuje a zavíracím dnem je pondělí. Vstupné se pohybuje v rozmezí 15 až 100 Kč, mimo sezónu 15 až 30 Kč. Další informace naleznete na internetových stránkách www.vmp.cz.

CHKO POODŘÍ

S rozlohou 82 čtverečních kilometrů nejmenší CHKO v ČR ležící jižně od města Ostrava. Předmětem ochrany jsou nivy přirozeně meandrující řeky Odry s řadou přítoků a mrtvých ramen, občasných tůní a rybníků, na nichž se objevují či hnízdí takoví zástupci avifauny jako jsou kormoráni, orlovec mořský aj. Mokřady evropského významu s výskytem chráněných rostlinných i živočišných druhů. Dobrým výchozím místem jsou Hraničky v blízkosti Ostravy (autobusová linka č. 46), Jistebník (železniční zastávka na trati Ostrava - Olomouc) aj. Správa CHKO Poodří sídlí v Ostravě na Trocnovské 2, e-mail: poodri@prf.osu.cz. Další informace získáte na www.poodri.cz.

RADHOŠŤ A RADEGAST

Radegast

Radhošť je snad nejznámějším vrcholem v Moravskoslezských Beskydech. A pokud ne nejznámějším, pak určitě k vrcholům nejnavštěvovanějším. Vždyť na vrchol je to z Rožnova pod Radhoštěm asi 9 kilometrů. Nejsnadněji se tady ale dostaneme z Pusteven kolem sochy bájného staroslovanského boha Radegast. Tato cesta je téměř bez převýšení. Z vrcholu, na němž je sousoší svatého Cyrila a Metoděje, se otevírají fantastické rozhledy. V masívu je řada nepřístupných puklinových jeskyní. Kousek pod vrcholem se nachází turistická chata. Další informace na www.frenstat.info.

HUKVALDY, GOTICKÝ HRAD

Hukvaldy

Tento mohutný hrad nalezneme asi 5 kilometrů od města Příbor. Hrad byl založen okolo roku 1240 (1285) Arnoldem z Hückeswagenu. V průběhu 15. století došlo k jeho podstatnému rozšíření. Přestože hrad odolal obléháni jak dánskými tak švédskými vojsky během třicetileté války, neodolal v roce 1762 mohutnému požáru. Vstupné 40,- Kč, otevřeno 9 až 18 (květen až srpen), 9 až 17 v září a 9 až 16 v dubnu a říjnu. Otevřeno denně mimo pondělka. Na hradě se konají představení v rámci festivalu Janáčkovy Hukvaldy. Dnes se pod hradem nachází velká obora pro chov mufloní a daňčí zvěře. V podhradí je také Janáčkovo muzeum, neboť Hukvaldy jsou rodiětěm L. Janáčka a místem vzniku řady jeho děl. Pomník lišky Bystroušky. Další informace o hradě lze získat na internetu www.hukvaldy.cz a www.hrady.cz.

ŠTRAMBERSKÁ TRŮBA, ŠTRAMBERK

Štramberk se známou "Trúbou" je určitě znám každému. Jeho typickou siluetu lze vidět skoro ze všech stran. Původní hrad byl založen v první čtvrtině 14. století. Po jeho samovolném zříceníbyl hrad dále demolován, až teprve na konci 19. století dochází k rekonstrukci hradní věže (bergfritu), která od roku 1903 slouží jako rozhledna. Vstupenku na věž v hodnotě 20,- Kč zakoupíte v restauraci pod věží, kde je vystavena rovněž řada minerálů z nedalekého velkolomu Kotouč. Otevřeno celoročně. Od věže je rovněž dobře viditelný portál vstupu jeskyně Šipka, kde byly objeveny pozůstatky jeskynního člověka. V podhradí muzeum Zdeňka Buriana. Další informace rovněž získáte na www.stramberk.cz.

GUTY, DŘEVĚNÝ KOSTEL

Největší dřevěný kostel v Moravskoslezských Beskydech musíme hledat v sousedství obce Guty v blízkosti města Třinec. Kostel je ukryt v lese na spojce do Hnojníka. Rozhodně by si zasloužil lepší turistické značení a informační tabule! Podobně "ukrytých památek je však v tomto regionu mnohem větší množství.

HRAD HELFŠTÝN

Hrad Helfštýn je jedním z největších moravských hradů. Tyčí se nedaleko města Lipník nad Bečvou v jednom z výběžků Podbeskydské pahorkatiny. Hrad je poměrně zachovalý a zčásti zastřešen, možnost prohlídky s průvodcem. Hrad měl poměrně pohnutou historii, odolával náporům řady nájezdníků. Včetně uherského krále Matyáše Korvína, jenž dělal "pořádek" v českých zemích po době husitské. Otevřeno denně mimo pondělí od 9.00 do 16.00, v období od 1.4. do 30.4. a od 1.9. do 31.10. od 9.00 do 17.00 a v období od 1.5. do 31.8. od 9.00 do 18.00. Soboty a neděle od 9.00 do 16.00 v období 1. - 31.3. a 1.11. - 30.11. Vstupné 40 Kč. Správu hradu zajišťuje Muzeum Komenského v Přerově. Další informace rovněž na www.helfstyn.cz.

VODNÍ DÍLO ŠANCE

Šance

Vodní dílo Šance bylo budováno v letech 1964 - 1971. Hlavním účelem jejího vybudování byla dodávka pitné vody pro Ostravu. Plocha jejího povodí činí 146 km2. Roční úhrn srážek činí 1204 mm. Hráz s délkou 342 m je sypaná, pata hráze dosahuje šíře 215 m a maximální výška činí 65 m. Délka nádrže je 7,6 km, max. šířka 750 m a zatopená plocha činí 337 ha. Celkový objem nádrže dosahuje 61,75 mil. m3.










+ Biele Karpaty + Bukovské vrchy + Cerová vrchovina + Chočské vrchy + Javorníky + Kysucké Beskydy + Kremnické vrchy + Krupinská planina + Malá Fatra + Malé Karpaty + Muránska planina + Nízké Tatry + Oravské Beskydy + Pieniny + Poľana + Považský Inovec + Slovenský kras + Slovenský ráj + Štiavnické vrchy + Strážovské vrchy + Súľovské vrchy + Velká Fatra + Vihorlat + Vysoké Tatry + Západní Tatry - Roháče + Černá hora + Horhany + Polonina Boržava + Polonina Svidovec + Apuseni + Banát + Fagaraš + Retezat + Rodna + Vilcan