FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
HORSKÁ SLUŽBA
Horská služba
NAŠE AKCE, REKLAMA

Horská služba v ukrajinských Karpatech, lavinová prevence

17.1.2012 | RED

Zakarpatská horská vyhledávací záchranná služba (Hirskij pošukovo ratuvalnyj zahin) byla založena 6.2.2007. Po reorganizaci v říjnu 2011 je nazvaná "Hirska pošukovo rjatuvalna častyna", která je součástí "Avarijno rjatuvalneho zahinu specialnoho pryznačenia."

Zimní turistika na poloninách

Dnes má Zakarpatská HPRZ 9 služeben v jednotlivých okresech - Užhorod, Vyška, Volovec, Mižhirja, Iršava, Usť Čorna, Jasiňa, Lazeščina (Hoverljanskij), Rachov (řazení od západu k východu) se sídlem a centrálním dispečinkem v Užhorodě. Zakarpatská HPRZ čítá 41 profesionálních záchranářů a přes 70 dobrovolných záchranářů (v centrále pracují 4 řídící pracovníci a dispečer).

Na teritoriu tří služeben HPRZ se nacházejí významné lyžařské areály - v oblasti HPRP Vyška (lyžařský areál Krasija s 8 km tratí, 3 sedačkové lanovky / polonina Runa), HPRP Volovec (lyžařský areál Pilipec s 4 km tras / pohoří Boržava), HPRP Jasiňa (lyžařský areál Dragobrat s 4 km tratí, nadm výška 1 400 - 1 700 m, ubytovací kapacita 2 500 lůžek / pohoří Svidovec).

Plocha účinnosti Zakarpatské HPRZ činí 10,2 tis. km2 a nachází se zde přes tisíc lavinových katastrů. Přičemž akční rádius služeben horské služby (Hirskij pošukovo rjatuvalnyj punkt - HPRP) je cca 1 200 km2 (zpravidla obsluhovaných 3 až 5 záchranáři a za pomoci jednoho terénního automobilu).

Vzdálenosti a dojezdové časy v případě záchranných akcí jsou mnohonásobně delší než ve střední Evropě. Základem minimalizace záchranných akcí v ukrajinských Karpatech je prevence, informovanost o lavinových terénech, předpovědi počasí a kontaktních číslech na horskou službu. Bezpodmínečnou nutností je kvalitní vybavení turistů vydávajících se v zimě do ukrajinských hor a znalost záchrany za pomoci lavinového setu.

Další důležité informace a kontakty

Zimní turistika v Karpatech

14.12.2008 | Aleš Kučera

Pohyb v odlehlých karpatských pohořích, bez horských chat, s minimální možností rychlého sestupu v případě změny počasí, značné odlehlosti, dlouhé nástupy a sestupy neobydlenými pohořími a především komplikovaná orientace na poloninských hřebenech - bez výrazných dominant vyžadují dobrou znalost orientace v terénu, práce s mapou a zkušenosti se zimním bivakováním.

i Kurz a vybavení pro ARP
Souběžně s letní aktivitou internetového portálu karpaty.net a CAV - Karpatského turistického spolku na budování letního turistického značení se rozjel návazný projekt, zaměřený na podporu zimní turistiky v ukrajinských Karpatech, především však na protilavinovou prevenci turistů a vybavení členů ukrajinské horské služby vyhledávacími lavinovými přístroji. Odborným garantem projektu je Horská služba ČR,o.p.s. « Sněžný skútr Buran HS v Usť Čorné

Ten, kdo zvládne pohyb v Jeseníkách či v Krkonoších, v ukrajinských Karpatech však najde hory opuštěné, mnohonásobně rozlehlejší, bez jakéhokoli zimního značení a nesrovnatelnými vzdálenostmi od jednotlivých "záchytných" obydlí. Pohyb v zimních Karpatech vyžaduje "skitouringovou" zkušenost, kvalitní mapy a dobrou zimní výbavu. A dobrou a vyrovnanou partu! Do Karpat se nejezdí na "výlet".

Zásady pohybu v horách

Turistika na lyžích či sněžnicích je stále více vyhledávanou formou pohybu v horách, zpravidla daleko od přeplněných horských středisek. Skitouring je forma turistiky na lyžích v zimním horském terénu. Lyže se využívají k výstupu, ale i ke sjezdu. Skitouring má své zastánce především v březnu a dubnu, kdy jsou dny již o něco delší a počasí e zpravidla stabilní.

Skitouringové vybavení je specifické - odlišné od sjezdového. Lyže "skialpové" mají speciální vázání vhodné k chůzi, s možností fixace vázání (znehybnění) pro sjezd, teleskopické hole (pro stoupání větší délka), ke stoupání se používají stoupací pásy (které se jednoduše nalepí na skluznici), na zledovatělém povrchu případně stoupací přídavná železa - tzv. "haršajsny". Důraz je kladen i na nouzové vybavení - safety set pro případ lavinové situace. Boty pro skitouring jsou odlišné od sjezdových - mají dvě polohy - pro chůzi jsou volnější (větší pohyb v kloubu), pro sjezd po přepnutí z polohy "walk" na "ski" jsou boty tužší. Na rozdíl od lyžáků mají skialpové lyže "vibram", podrážku pro chůzi v terénu.

Na hřebeni poloniny Svidovec

Mezi účastníky zimní výpravy (kteří bezpodmínečně jsou lyžařsky zdatní, zvládají používat skialpové vybavení, mají solidní fyzickou zdatnost a znají základy práce s lavinovým vyhledávačem) by měl být zkušený člen, který ovládá naplánování túry, čtení a orientaci v mapě, posoudit lavinové nebezpečí, znát pravidla bezpečného pohybu v horách a především mít zkušenosti při volbě správného sestupu).

Sněžnice

Sněžnice jsou skvělým "prostředkem" k pohybu v zasněžené krajině, při výstupech hlubokými lesy. Zbavují však možnosti zážitku ze sjezdu. Při pohybu v lavinových oblastech je opět potřeba znát zásady lavinové prevence.

Safety set

i Co je to skialpinismus?
Pod tímto pojmeme si můžeme představit obecně pohyb na lyžích - nahoru a dolu ve vysokohorském terénu. Charakteristickým znakem je výbava (zcela jiná než pro běžecké lyžování) - lyže konstrukci velmi blízké sjezdovým lyžím, stoupací pásy pro strmé výstupy a vázání umožňující chůzi a bezpečný sjezd. Boty jsou kompromisem mezi sjezdovými botami a plastovými pohorkami (duplexy) … «

Safety set - nouzové vybavení se skládá z lavinového vyhledávacího přístroje - tzv. "pípáku", "beepru" či "pípse", lavinové sondy a sněhové lopaty - je dnes už pro pravidelně pohybující se zimní turisty nezbytností a standardem. Lavinový vyhledávač pracuje na jednoduchém principu krátkovlnné vysílačky na jednotné frekvenci 457 kHz. Intenzita pípání vyhledávače závisí na vzdálenosti od přijímače zasypaného účastníka, přičemž vyhledávač ukazuje směr zdroje. Lavinová sonda připomíná skládací tyčky od stanu, její délka je maximálně 3 metry.

Nezapomeňme, že šance přežití pod lavinou je omezena přibližně 15 minutami, kdy v případě včasné pomoci nešťastníkovi dosahuje šance na přežití až 93%. Proto účastníci výpravy musí ovládat práci s nouzovým vybavením a snažit se najít zasypaného kamaráda do 15 minut. S dobou zasypání mezi 15 a 35 minutou šance rychle klesají, především z důvodu udušení na 25 %.

Bivakovací výbava

i Web kamera
Sněhové zpravodajství najdete www.ski.lviv.ua, aktuální počasí na Dragobratu na web kameře adrenalin.lviv.net. Ubytování www.nezabarom.ua

Především pro turistiku v odlehlých karpatských pohořích je nezbytná nouzová bivakovací výbava - nejlépe bivakovací vak pro dvě osoby, resp. zimní výbava pro zimní stanováni. Samozřejmostí pro zimní výpravu musí být kvalitní oblečení a dbát nebezpečí zvýšení intenzity mrazu se vzrůstající rychlostí větru! Batohy by měly být voleny s ohledem na specifické použití při skitouringu - praktické speciální kapsy uvnitř pro "pípák" a lavinovou sondu, možnost uchycení lyží vně batohu, kapsa na stoupací železa a náhradní pásy. Pro jednodenní túry jsou vhodné batohy okolo 35 l, pro vícedenní přechody 40 - 50 l, které jsou dostatečně pohodlné i při nošení, ale i sjezdu se zátěží okolo 15 kg.

Skitouring

Další související články:

+ Lavinová prevence uprostřed léta
+ Kurz a vybavení pro ukrajinskou Horskou službu
+ Ukrajinská horská služba na setkání záchranářů
+ Ukrajinským záchranářům již slouží druhý buran
+ Horská služba v ukrajinských Karpatech

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.