FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA
Ukrajinsky

První značkařský tábor na polonině Boržava

19.8.2009 | Denys Dobra, Otakar Brandos, foto Igor Melika
Značkaři na Boržavě

Je skutečně potěšující, že se naše původní iniciativa budování turistického značení v oblasti Usť Čorné a Koločavy rozrůstá a přenáší do dalších pohoří. Ještě více potěšující je skutečnost, že se prací na budování značení chopili i naši ukrajinští přátelé. Po poloninách Krásna, Svidovec a po Horhanech se systematické značení začalo budovat i na nádherné polonině Boržava.

Ve dnech 2. - 9.8.2009 se v blízkosti obce Pilipec na úpatí vrcholu Gemba v Mižhirském okrese uskutečnil první dobrovolnický tábor mající za cíl vyznačení turistických tras na polonině Boržava. Tábor organizovala "Boržavská iniciativa" s použitím metodiky značení rozpracovaného ukrajinskou horskou Zakarpatské oblasti. Značkařského tábora se účastnilo 11 dobrovolníků z Užhorodu, Mukačeva, Berehova z Ťačevského a Voloveckého okresu. Praktickou pomoc poskytla horská služba Voloveckého okresu. Během tábora bylo v místě proznačeno přes 65 kilometrů turistických cest.

  • Železniční zastávka na 1 643. km - hora Stoh - Velikij Verch - vodopád Šipot - obec Pilipec
  • Obec Pilipec - hora Gemba - Velikij Verch
  • Město Mižhirja (Mežhorje) - Lozjanskij - Tjuška - sedlo Prislop
  • Sedlo Prislop - polonina Kuk - hora Kuk
  • Město Mižhirja - hora Menčul - hora Kuk
Společné foto

Jako přípravná etapa posloužil festival Boržavská iniciativa Gamora ve dnech 22. - 26.6.2009 v obci Lisičevo, kdy byly z této obce vyznačeny trasy na horu Kuk a do sedla Prislop. V rojónu poloniny Boržava se plánuje vyznačit celkem 170 km turistických stezek. Realizace probíhá díky práci horských turistů dobrovolníků s podporou horské služby MNS Ukrajiny a pod hlavičkou občanského sdružení Boržavská iniciativa. Organizátoři prvního boržavského značkařského tábora tímto děkují za pomoc V. V. Petrišče, řediteli turbázy Gorjanin v Pilipci, V. I. Opalenkovi - náčelníku oblastního oddělení horské služby, V. V. Verbiščuku - náčelníkovi horské služby Voloveckého okresu, M. T. Timoščuku - místostarostovi Mežhorského okresu, V. M. Panasoviči - místostarostovi Voloveckého okresu a V. V. Ščurovi - starostovi Mežhorje a iniciátoru "zeleného turismu" v Ťačevském okrese.

Projekt budování turistických tras bude pokračovat, k tomu ale potřebujeme i vaší pomoc. Všem zájemcům uvádíme kontakty: www.borzhava.ucoz.ua, tel. +38 805 067 25 269.

Značkování v pohoří Boržava bylo realizováno díky spolufinancování vládou České republiky, prostřednictvím organizace Člověk v tísni a ve spolupráci s HPRZ MNS.

Značkaři Mapa vyznačených tras Na polonině Boržava Nástup lesem

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.