FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Ukrajinským záchranářům již slouží druhý buran

4.2.2011 | Aleš Kučera

Čeští značkaři předali ukrajinské horské záchranné službě na Zakarpatí již druhého burana na služebnu HPRZ Jasiňa - do lyžařského areálu Dragobrat. Sněžný skútr buran 640A koupili z vlastních prostředků a finančních darů kamarádů jako řešení jeho akutní potřeby na služebně HS.

Nakládání skútru

Rok od roku zvyšující se počet českých a polských turistů ve východní části Svidovce, kteří ze zabývají skitouringem a zimní turistikou, přináší i potřebu na lepší připravenost ukrajinských záchranářů. Darovaný skútr bude pomáhat při případných záchranných akcích, ale především při vznikající lavinové prevenci v horách do doby, než bude ukrajinská horská služba dovybavena potřebnými skútry.

Skútr z poloviny 80.let prošel celkovou repasí - s opravou motoru pomohla firma Potok z Horního Maršova v Krkonoších, obnovu pojezdové části, výměnu pásů a elektroinstalace provedl Jan Bednář ve svém volném čase, více na následující stránce. Dobrovolníci z Čech přivezli za burana též saně, na převoz záchranářského materiálu příp. na odvoz raněných. Saně darovali kolegové z lyžařského areálu v Peci pod Sněžkou z iniciativy Michala Syrovátky.

Převoz burana

Čeští značkaři připravili a nechali vyrobit 10 lavinových tabulí, upozorňující na lavinově aktivní terény (5 tabulí je určeno pro poloninu Boržavu, kde lavina minulý rok při záchraně tří nezodpovědných snowboardistů pohřbila jednoho záchranáře, 5 tabulí bude rozmístěno v okolí Dragobratu, kde freeridisté sjíždějí trasy v blízkosti lavinových svahů).

Hodnota daru - skútru, saní a tabulí - činí okolo 60 tis. Kč, práce na obnově skútru a jeho dopravu na Ukrajinu provedli dobrovolní značkaři na své vlastní náklady a ve svém volnu. Celou akci monitoroval kolega z časopisu Snow.

Je to již druhý sněžný skútr, který Češi přivezli na Ukrajinu do Zakarpatské oblasti. První stroj již druhým rokem slouží na služebně záchranářů v Usť Čorné, v západní části Svidovce a ve výchozím místě na poloninu Krásna.

Převoz burana

Iniciátoři nákupu burana pro HPRZ vyzkoušeli v Usť Čorné při modelové situaci výjezd na tréninkovou záchranou akci na Svidovci, k vrcholu Podpula 1 629 m (vzdáleného 11 km vzdušnou čarou od Usť Čorné, kde sídlí horská služba). Ukrajinští záchranáři často vytýkají našim turistům podceňování rozlehlosti ukrajinských hor - v porovnání s českými pohořími nejsou údolí hustě osídlena a na hřebenech není téměř "každý kilometr" nějaká chata).

S kolegy z ukrajinské horské služby chtěli vyzkoušet časovou dosažitelnost na místo akce, za jak dlouho v drsných karpatských podmínkách je možné teoreticky dojet. Situace byla komplikovaná v den "pokusu", že v dolinách okolo Usť Čorné (cca 500 m n m.) nebyl žádný sníh a část trasy bylo potřeba překonat na korbě nákladního auta, v údolí Jablonice navíc z části korytem potoka, protože prosincové povodně strhly lesní cestu a bylo říčku třeba dvakrát přebrodit.

Sněžné skútry byly vyvezeny po 19,5 km nákladním autem horské služby - "gruzavikem" Gaz 66 do nadmořské výšky 1 400 metrů, přičemž od cca 1 200 metrů panovala opravdová zima a čerstvý sníh navíc znemožňoval případnou jízdu "gruzavika" dále. Celá cesta od nakládání a vykládání dvou skútrů na korbu náklaďáku trvala přes 2,5 hodiny. Odtud záchranáři vyrazili na dvou buranech - za každým skútrem 2 lyžaři na lanech, batožina a lavinové tabule na skútrech - směrem k Podpule (1 629 m), vzdálené okolo 8 km. Příjezd do místa simulované záchranné akce, zvolené v bližší a dobře dostupné části západního Svidovce trvala přes 3,5 hodiny. Například orientačně významné místo v pohoří Svidovec - vrchol Trojaska 1 702 m (přibližně v polovině trasy mezi Jasiňou a Usť Čornou) se nachází dalších 6 km od vrcholu Podpula směrem na východ po hlavním hřebeni.

Převoz burana

V loňském roce se potvrdila důležitost turistického značení v orientačně náročných místech při zhoršeném počasí a vyznačení sestupových tras z nejvyšších partií Svidovce (a to i přesto, že délka "únikových" tras dosahuje přes tři desítky kilometrů opuštěným údolím). Rozcestník Trojaska se stal v minulém roce třikrát místem, odkud turisté volali o pomoc a rozcestník s telefonními čísly na horskou službu pomohl k přesné lokalizaci pro záchranáře, kteří je pak bezpečně navedli na sestupovou trasu.

Tragický byl však závěr roku, kdy si špatné počasí vyžádalo další oběť na Svidovci. Dobře vybavený turista při náhlé změně počasí zabloudil v okolí vrcholu Gerešaska (1 762 m) a i přes zavolání pomoci se záchranářům v husté mlze a na rozlehlém hřebeni nepodařilo najít místo, kde měl postaven stan a po čtyřech dnech byl nalezen zmrzlý v oblasti Veliký kotel (1 770 m).

Tato smutná a tragická událost iniciovala setkání zástupců nadace Karpatské stezky, horské služby a českých značkařů a vznikl plán na dodatečné vybudování rozcestníků v místech křížení cest, kde často dochází při špatném počasí ke ztrátě orientace a turisté sestoupí na jih, na dlouhé boční hřebeny nebo do divokého téměř tři desítky kilometrů neosídleného údolí. Čeští značkaři se s ukrajinskými kolegy z nadace Karpatské stezky připojili k iniciativě pozůstalých a kamarádů turisty a bez nároku na odměnu vybudují tři potřebné rozcestníky v oblasti Stoh, Veliký kotel a Gerešaska.

Prosíme případné zájemce o spolupráci v našich plánech lavinové prevence v ukrajinských Karpatech o funkční součástky k ruským skútrům buran 640A (lyže, pásy, brzdové komponenty), možnost získání pojízdného burana. Budeme vděční za. doporučení kontaktu na sponzory, kterým je toto téma blízké a mohou nás podpořit. Prosíme zájemce, aby nás kontaktovali na mail: ales@karpaty.net.

Děkujeme za rychlou reakci a podporu v projektu zimní prevence v Karpatech: Krystyně Jaworské, Petru Štěpánkovi, Františkovi Vamberovi a Michalu Syrovátkovi z areálu SkiPec Krkonoše, Andrzejowi Brzeziňskemu - GOPR Karpacz.

Převoz burana

Další související články

http://zakarpattya.net.ua/ukr-news

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.