FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Horská služba v ukrajinských Karpatech

26.1.2007 | Aleš Kučera, Jirka Konečný

Zakarpatská horská vyhledávací záchranná služba (Hirskij pošukovo ratuvalnyj zahin) byla založena 6.2.2007. Po reorganizaci v říjnu 2011 je nazvaná "Hirska pošukovo rjatuvalna častyna", která je součástí "Avarijno rjatuvalneho zahinu specialnoho pryznačenia."

Náčelník HS při rozhovoru s turisty

Dnes má Zakarpatská HPRZ 9 služeben v jednotlivých okresech - Užhorod, Vyška, Volovec, Mižhirja, Iršava, Usť Čorna, Jasiňa, Lazeščina (Hoverljanskij), Rachov (řazení od západu k východu) se sídlem a centrálním dispečinkem v Užhorodě. Zakarpatská HPRZ čítá 41 profesionálních záchranářů a přes 70 dobrovolných záchranářů (v centrále pracují 4 řídící pracovníci a dispečer).

Emblém ukrajinské horské služby

Na teritoriu tří služeben HPRZ se nacházejí významné lyžařské areály - v oblasti HPRP Vyška (lyžařský areál Krasija s 8 km tratí, 3 sedačkové lanovky / pohoří Runa), HPRP Volovec (lyžařský areál Pilipec s 4 km tras / pohoří Boržava), HPRP Jasiňa (lyžařský areál Dragobrat s 4 km tratí, nadm výška 1 400 - 1 700 m, ubytovací kapacita 2 500 lůžek / pohoří Svidovec).

i Kurz a vybavení pro ARP
Souběžně s letní aktivitou internetového portálu karpaty.net a CAV - Karpatského turistického spolku na budování letního turistického značení se rozjel návazný projekt, zaměřený na podporu zimní turistiky v ukrajinských Karpatech, především však na protilavinovou prevenci turistů a vybavení členů ukrajinské horské služby vyhledávacími lavinovými přístroji. Odborným garantem projektu je Horská služba ČR,o.p.s. « Sněžný skútr Buran HS v Usť Čorné

Plocha účinnosti Zakarpatské HPRZ činí 10,2 tis. km2 a nachází se zde přes 1 tisíc lavinových katastrů. Přičemž akční rádius služeben horské služby (Hirskij pošukovo rjatuvalnyj punkt - HPRP) je cca 1 200 km2 (zpravidla obsluhovaných 3 až 5 záchranáři a za pomoci jednoho terénního automobilu).

Vzdálenosti a dojezdové časy v případě záchranných akcí jsou mnohonásobně delší než ve střední Evropě. Základem minimalizace záchranných akcí v ukrajinských Karpatech je prevence, informovanost o lavinových terénech, předpovědi počasí a kontaktních číslech na horskou službu. Bezpodmínečnou nutností je kvalitní vybavení turistů vydávajících se v zimě do ukrajinských hor a znalost záchrany za pomoci lavinového setu.

Na některých místech v horách lze zachytit signál mobilních operátorů, který bohužel málokdy nabízí jistotu dovolání s ohledem na odlehlost míst, různé odrazy a v Horahanách i falešný signál firemních vysílačů plynovodu (kontrola tlaku a průtoku, ovládání ventilů ap. je prováděno dálkově), kdy vám mobil ukazuje "pět čárek", ale vy se nikam nedovoláte.

Brožura o bezpečnosti

Pro případ většího štěstí, kdy zachytíte signál některého z operátorů v blízkosti obcí se můžou hodit tato telefonní čísla na terénní stanice pracovníků horské služby. Z předminulého roku je znám případ, kdy se ztratili v mlze a zhoršení počasí na Svidovci dva Němci, kteří se pokusili o přechod do Jasině. Ti však měli telefon jen na příbuzné domů a jim zavolali.

Ti kontaktovali přes "112" místní operační linku, přes ní centrálu ve Vídni, odtud do Kijeva, z Kijeva do Užhorodu a po dni úředního předávání zprávy nakonec zazvonil mobil u náčelníka horské služby v Usť Čorné, cca 20 kilometrů od místa turistů. Na přímé zavolání ztracenci s pomocí náčelníka lokalizovali místo (mj. díky štěstí, že se v Usť Čorné nacházel německy mluvící humanitární pracovník, který vše tlumočil) a za 4 hodiny od výjezdu byli zachráněni…

Takže abyste nemuseli volat po celé Evropě, a ztracet čas, zde jsou telefonní čísla na terénní ohlašovny ARP, nebo chcete-li DSART.

Brožura ukrajinské horské služby, Zakarpatské HPRZ, "Bezpečnost turistů v ukrajinských Karpatech", vydaná v roce 2008 s finančním přispěním švýcarsko - ukrajinského fondu Forza. Umístění na naše stránky je se souhlasem fondu Forza.

Záchranné stanice horské služby

Zvětši mapu

Mapa v plném rozlišení Mapka v plném rozlišení (1,4 MB)

Nezapomeňte na to, že v ukrajinských Karpatech je minimum horských chat v lízkosti hřebenů! Cesty nejsou zpravidla značeny a v případě volání o pomoc je potřeba znát přesnou lokalizaci podle ukrajinských map! Pokrytí mobilní sítí v horách, v odlehlých dolinách je velmi slabé a do signálu je potřeba ujít i několik hodin cesty. Na túry by se měli turisté vydávat minimálně ve třech nejlépe čtyřech, pro případ nouze, kdy je potřeba se rozdělit a jít hledat pomoc. Vždy počítejte s náhlou změnou počasí, kdy pak musíte operativně řešit sestup složitým a neznámým terénem. Vozidla ARP - ukrajinské horské služby - mají zpravidla červený pruh (jedná se o starší vojenská auta UAZ a GAZ).

Kontakty na horskou službu v ukrajinských Karpatech

Kontakty, repro Emergency Lavinové terén

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.