FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA
PL UA

Kurz a vybavení pro ukrajinskou
horskou službu

14.12.2008 | Aleš Kučera, foto Snow.cz
Lavinový kurz

Souběžně s letní aktivitou internetového portálu karpaty.net a CAV - Karpatského turistického spolku na budování letního turistického značení se rozjel návazný projekt, zaměřený na podporu zimní turistiky v ukrajinských Karpatech, především však na protilavinovou prevenci turistů a vybavení členů ukrajinské služby vyhledávacími lavinovými přístroji. Odborným garantem projektu je Horská služba ČR,o.p.s.

Iniciátory tohoto projektu byly sami členové ukrajinské horské služby HRPZ, kteří stále více řeší případy pomoci či záchrany především českých a polských turistů (kteří podnikají přechody na sněžnicích) a skialpových lyžích. Na rozdíl od českých a polských skialpinistů nejsou členové ukrajinské horské služby vybaveni standardními lavinovými vyhledávacími přístroji - tzv. "pípáky" (které pracují na jednotné frekvenci) ani lavinovými sondami.

HS Ukrajinská HS

Naprostou nezbytností zimních přechodů v ukrajinských Karpatech je nouzové vybavení a bivakovací vak, příp. kompletní výbava pro zimní táboření - v tomto směru chceme na našich stránkách vytvořit osvětu pro naše turisty mířící do ukrajinských Karpat. Jedním ze zásadních zásahů ukrajinské horské služby v loňské sezóně byla záchrana českých turistů, kteří podcenili zimní výbavu a charakter Prohledávání laviniště odlehlých oblastí Karpat (www.novinky.cz a na stránkách Ukrajinské horské služby http://www.mns.gov.ua).

Součástí projektu je právě i vytvoření informovanosti našich turistů na webech o doporučených zimních trasách, informace o GPS souřadnicích důležitých vrcholů a nebezpečných lavinových svahů a prevence pohybu a záchrany v ukrajinských Karpatech. Velmi důležitý je apel na přípravu a zkušenost výprav našich turistů do Karpat, neboť naše nebo slovenské hory s množstvím horských chat a sítí stanovišť horské služby jsou oproti opuštěným a mnohonásobně rozlehlejším karpatským pohořím bez jakéhokoli sídlení zcela neporovnatelné a nabité zkušenosti v našich horách jsou mnohdy nedostačující.

Prohledávání laviniště

Zimní projekt 2009

První částí zimního projektu v Usť Čorné a Koločavě je vytipování doporučených tras pro zimní přechody po polonině Krásná a Svidovec a instalace informačních tabulí se Buran schematickou mapou, vyznačením lavinových svahů, GPS souřadnic a kontaktních telefonů na služebny horské služby HRPZ.

Druhá část předpokládá uvedení zásadních informací v sekci "zimní turistika" na www.karpaty.net pro naplánování zimního přechodu - aktuálních údajů, zásad pohybu v odlehlých horách, informace o nouzových bivacích a uvedení GPS souřadnic nebezpečných lavinových svahů a kontaktů na ukrajinskou horskou službu.

Třetí část projektu předpokládá v polovině března 2009 zorganizování lavinového kurzu pro členy ukrajinské horské služby v oblasti Svidovce českými lavinovými specialisty a časopisu Snow - www.snow.cz pod patronátem české a polské horské služby, které jsme oslovili. Partnerem projektu je polský internetový portál www.karpatywschodnie.pl, který bude uvádět informace pro polské turisty.

Poděkování partnerům

Namche bazar

České dobrovolníky lednového zimního turnusu a členy usťčorňanské horské služby vybavil skialpovou výbavou a lavinové vyhledávače na instruktážní kurz poskytl Josef Šimůnek z www.namche.cz (více také na www.skitrab.cz. Z prostředků od drobných dárců - od našich kamarádů a aktivních lyžařů vyjíždějících do Karpat byl zakoupen repasovaný sněžný skútr Buran 640 A, určený jako dar pro jednotku horské služby v Usť Čorné, kde bude sloužit při instalaci informačních tabulí a v březnu při instruktážním lavinovém kurzu a místním členům horské služby k případným záchranným akcím. Touto cestou prosíme případné zájemce o spolupráci v tomto projektu a dárce náhradních (záložních) pásů, příp. jiných náhradních dílů na sněžný skútr Buran 640A. Kontaktujte nás případně na e-mail: redakce@karpaty.net.

Zimní trasy, mapa Pozor laviny!

Další související články:

+ Horská služba v ukrajinských Karpatech
+ Sněhové laviny II, pravděpodobnost přežití v lavině
+ Opět začala lavinová sezóna
+ O lavinách
+ Jak se vyhnout lavinám
+ Základní informace o záchraně při lavinovém neštěstí

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.