FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Budujeme turistického značení v okolí Usť Čorné

Polsky Ukrajinsky
9.8.2007 | Aleš Kučera, Igor Hoření

Myšlenka obnovy turistických tras v Zakarpatské oblasti Ukrajiny, vznikla po opakovaných návštěvách Usť Čorné, kdy jsme se snažili podpořit cestování našich turistů do tohoto horského regionu.

Obnova turistického značení, polonina Krásna

Prvním počinem ve spolupráci s přáteli v Usť Čorné byla spontánní sbírka peněz určená postiženým rodinám po katastrofálních povodních v listopadu 1998, v době kdy veškeré vládní a nadnárodní finanční prostředky dorazily nejdále do podhůří a ke konkrétním obyvatelům Usť Čorné se nedostala. Jedním z navazujících neformálních projektů byla právě propagace regionu Usť Čorné na těchto stránkách tak, aby se do oblasti i po druhé povodni v roce 2000 turisté vrátili a druhotně tak přinesli zaměstnání mnoha lidem (mnohdy našim přátelům), kteří se po povodni ocitli bez práce.

Z počátku jsme chtěli Usť Čornou prezentovat pouze jako východiska na turistické trasy na poloninu Krásna (a dále do Koločavy), na Svidovec (a dále do Jasini) a případně na vzdálené Horhany (do Osmolody a Bystricy). Podle informací náčelníka horské služby v Usť Čorné Jurie Kosťaka a postřehů našich kamarádů - turistů však činí největší problém při turistice v okolí Usť Čorné orientace při nástupech na túry - tzn. není jednoduché najít v obci mezi domy a zahrádkami tu správnou cestu, která turisty vyvede na hřeben.


Zvětšit mapu

První přípravná schůzka proběhla v Usť Čorné 17. listopadu 2006 Trasa na poloninu Ruščina z iniciativy náčelníka horské služby v Usť Čorné, spolupracovníků časopisu Treking a internetového portálu karpaty.net (Karpatský turistický spolek) a našich přátel, kteří patří mezi dlouhodobé návštěvníky Usť Čorné a obdivovatelé bývalé zdejší lesní železnice a tohoto kraje. Přes zimu 2006/2007 jsme připravili projekt a návrh barevného značení. Ten však již plně zohledňoval rozběhnutý projekt obnovy turistického značení v Ivano - Frankovské oblasti z iniciativy "Polská pomoc" - www.ukraina.gory.info. V souladu s těmito již realizovanými turistickými trasami na severních svazích Karpat (viz stezhky.org.ua), navazujícími i na vytipované turistické trasy vedoucí na Popaďu a Syvulju právě z Usť Čorné, jsme přijali barevné schéma značení tak, aby na hranicích oblastí (Zakarpatské a Ivano-Frankovské) byly trasy kompatibilní.

Příprava projektu

Projekt značených turistických tras v okolí Usť Čorné a instalace informačních panelů o turistických možnostech a zázemí v Usť Čorné, jakož i historii HS lesní železnice jsme v květnu 2007 předložili prostřednictvím náčelníka horské služby v Usť Čorné veliteli horské služby v Zakarpatské oblasti, následující měsíc byl schválen. Vzhledem k rychlosti přípravy a schválení projektu ukrajinskými kolegy se nepodařilo získat žádné prostředky z grantů EU, příp. jiných. S ohledem na předpokládaný rozpočet na realizaci pilotního projektu v 1. fázi v částce okolo 35 tis. Kč by jakákoli administrativa, zpracování projektu, byrokratické procedury a náklady na administrativu a konzultačné by byly mnohonásobně vyšší. V tomto případě efektivita prostředků získaných vlastními silami přes dárce byla výrazně vyšší než při podstoupení zdlouhavých grantových procesů a proto jsme zvolili tuto "neformální" cestu. Souhrnný článek o budování turistických cest v ukrajinských Karpatech, jenž byl publikován v časopise Treking 6/2007 si můžete přečíst i na těchto stránkách ve formátu pdf.

Kdo jsme?

Iniciátory aktivity obnovy turistických tras v okolí Usť Čorné jsou turisté - přátelé, kteří se do oblasti Usť Čorné vracejí již od roku 1992 (tento "klub přátel z Usť Čorné" se pro své dobrovolnické aktivity recesisticky nazývá jako Balkánská unie - BU, nefungující však byrokraticky…). Patří mezi ně obdivovatelé lesních drah, aktivní turisté kteří mají v Usť Čorné mnoho dobrých přátel. K nim patří především náčelník horské služby Ťačevského rajonu v Usť Čorné a bývalý náčelník lesní dráhy. Spolu s kamarády Pavlem Gargou a Josifem Horkavčukem ze strany zelených Ukrajiny - zástupci regionální samosprávy v Usť Čorné a s ukrajinskými přáteli z Iršavy a Berehova máme podporu i na místní úrovni. Celé toto neformální sdružení je soustředěné okolo informačního portálu karpaty.net a časopisu Treking. Finanční prostředky na realizaci tohoto pilotního projektu zapůjčily firmy Konting www.konting.cz a Spojstav ŽTT. Teď už záleží na nás, kolik se nám podaří získat prostředků od drobných dárců a sponzorů zpět.

Karpatský turistický spolek, znak

Prosba - výzva

Pokud vás náš projekt oslovil a i vám je líto, že finance z nadnárodních grantů k takovýmto aktivitám nedorazí, přestože takovéto projekty mají smysl - o čemž jsme přesvědčeni, můžete nám zaslat i pár korun na konto Karpatského turistického spolku - CAV na obnovu turistického značení v oblasti Usť Čorné a Koločavy, která bude pokračovat i v příštím roce. Více o Usť Čorné najdete na následující stránce.

Číslo účtu CAV: 166 274 6359/0800, IBAN: CZ50 0800 0000 0016 6274 6359, název účtu - Karpatský turistický spolek, Česká spořitelna, Ostrava.

Ve zprávě pro příjemce, prosím, uveďte "znaceni 2007" a "jméno dárce" (příp. mailem zašlete i kontakt a spojení). Seznam dárců uvádíme na následující stránce.

Diskuse Diskuse k budovanému značení na Zakarpatí, vzkazy, připomínky

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.