FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Turistické značení na polonině Svidovec

13.5.2009 | Aleš Kučera
Svidovec

Značení v oblasti západního Svidovce bude vycházet ze dvou výchozích turistických míst - z obce Usť Čorná, kde sídlí horská služba a je zde významné zázemí pro turisty a z obce Krásná, která se nachází níže po proudu řeky Teresvy. Obě obce se nachází na významné místní komunikaci Ťačevo - Usť Čorná - Lopuchovo, resp. Německá Mokrá s pravidelnými autobusovými linkami. Zpravidla třídenní přechody pohoří Svidovec z Jasini nebo Rachova většina turistů ukončuje v uvedených obcích, z Usť Čorné lze pokračovat ještě dále do Koločavy přes poloninu Krásná.

Z obce Usť Čorná byla již v roce 2008 vyznačena červená nástupní trasa na Stohy a první dominantu Svidovce na Tempu 1 634 m (14 km), odtud pokračuje hřebenovka směrem na východ na vrchol Trojaska 1 702 m (9 km) a dále na Dragobrat a do Jasini (23 km), nebo přes Bliznicu do Kvasů (22 km). Z obce Krásná, z údolí řeky Teresvy bude vyznačena zelená nástupní trasa (13 km). Vrchol Trojaska se nachází přibližně v polovině přechodu Jasiňa - Usť Čorná a sestup severním směrem z hřebene Svidovce patří mezi významné sestupové trasy v případě zhoršení počasí. Toto orientačně náročné místo a sestup do sedla Okula - 9 km (sestupová trasa se musí prořezat a chodník pročistit) bude vyznačen modrou turistickou značkou, která bude pokračovat údolím Turbatu až na Usť Turbat (cca 17 km). Právě v minulém roce v červenci se tato sestupová trasa při sestupu z hor za zhoršeném počasí, vydatných lijácích a bloudění údolím Turbatu stala osudným pro jednoho turistu (viz tragická nehoda v údolí Turbatu). Na trase budou umístěny rozcestníky na vrcholu Tepmy a Trojasky, v sedle Okula a vyznačena odbočka k pramenům Černé Tisy. Výhledově bude ze sedla Okula vyznačena spojovací trasa na Bratk0vskou, ležící na hranici oblastí.

Realizace značení proběhne v průběhu srpna 2009. Foto www.karpatywschodnie.pl - Jacek Wnuk, fotografie z okolí Tempy http://www.karpatywschodnie.pl/photogallery.php?album_id=8.

Rozcestník na polonině Svidovec

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.