FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Budujeme turistické značení v okolí Koločavy

Polsky Ukrajinsky
9.8.2007 | Otakar Brandos

Myšlenka vybudování turistických tras v oblasti Koločavy v Zakarpatské oblasti Ukrajiny vznikla po opakovaných návštěvách tohoto regionu a zejména z podnětu kolegů, kteří Instalace rozcestníku v sedle Prislop plánovali budování turistického značení v oblasti horské obce Usť Čorná. Byli jsme tedy do zvažovaného projektu vtaženi a účastnili jsme se již přípravé schůzky v Usť Čorné v listopadu 2006.

Po určitých diskusích a konzultacích byl původní projekt obnovy turistického značení v okolí obce Usť Čorná rozšířen o realizaci obnovy turistického značení v oblasti horské obce Koločava se záměrem propojit turisticky atraktivní oblasti. Jelikož míněné horské obce slouží jako významná východiště do hor, rozhodli jsme se Usť Čornou a Koločavu "spojit" a "zvětšit" tak region, který poskytne návštěvníkům těchto končin solidní informační servis, turistické značení i zázemí, tak, aby tady mohli v klidu trávit i týdenní dovolenou. Nově budované turistické pásové značení slouží a bude sloužit, jak pevně věříme, všem (nejen českým) návštěvníkům těchto končin, kde lze ještě nalézt velké celky neporušené přírody, zachovalou lidovou architekturu a lidové obyčeje. Závěrečnou část projektu na dobudování turistického značení v oblasti Koločavy plánujeme, podle předběžné konzultace s vedením Siněvirského národního parku, rozšířit o obnovu turistických tras v oblasti turisticky velice atraktivního Siněvirského jezera. Tímto ovšem podstatněji narostou finanční náklady na celou realizaci, proto budeme vděčni za jakoukoliv pomoc.


Zvětšit mapu

Příprava projektu

HS

Barevné značení vycházelo ze schématu známého ze střední Evropy (a tedy i části Karpat) - jednotlivé trasy oddělovat barevně, hřebenové trasy značit přednostně červeně, nástupní trasy zeleně a modře, spojovací trasy žlutě. Velikost pásového značení přednostně realizovat v rozměrech 10 x 10 cm, výjimečně 16 × 24 cm jako "volavky". Jako směrovky jsme použili osvědčené smaltované tabulky (známé ze značení KČT) s udáním kilometrové vzdálenosti a textem v azbuce - v ukrajinštině (místopisné názvy na mapách jsou též v azbuce). Turistické značení nekopíruje trasy z meziválečného období (tedy až na logické hřebenovky), kdy v této oblasti probíhalo značení KČST a v žádném případě se nejedná o jakoukoli obnovu tohoto značení! Za poslední třičtvrtěstoletí přece jen průběh lesních cest a pěšin doznal podstatných změn.

Kdo jsme?

Karpatský turistický spolek, znak

Iniciátory aktivity obnovy turistických tras v okolí Koločavy jsou turisté a milovníci nejen tohoto koutu Karpat, kteří se sem vracejí od své první návštěvy v roce 1992, a kteří v této (a nejen této) oblasti navázali četné přátelské vztahy. Příznivci Karpat jsou soustředěni v Karpatském turistickém spolku, který je prvním skutečně nadnárodním turistickým spolkem v Karpatech, který nečiní rozdílů mezi Ukrajinci, Poláky, Rumuny, Slováky, Čechy či Maďary. Slovo nacionalismus je nám skutečně cizí a považujeme jej za vulgarismus toho nejhrubšího zrna. Spolek se prezentuje na tomto internetovém portálu www.karpaty.net a úzce spolupracuje s magazínem Treking. Na realizaci projektu budování turistického značení v oblasti Koločavy finanční prostředky zprvu vložil Karpatský turistický spolek a magazín Treking, v roce 2008 se nám podařilo zajistit financování ze zdrojů české vlády prostřednictvím společnost Člověk v tísni. Rozhodujícím impulsem k urychlení budování turistického značení v okolí Koločavy byla a je úzká spolupráce s kamarády - partnery z Balkánské unie (BU), která se pro své dobrovolnické aktivity recesisticky nazývá právě BU. Patří mezi ně obdivovatelé lesních drah, aktivní turisté, kteří mají v "sousední" Usť Čorné, která je od Koločavy oddělena hřebenem poloniny Krásna, mnoho (společných) dobrých přátel.

Prosba - výzva

Pokud vás náš projekt oslovil a i vám je líto, že finance z nadnárodních grantů k takovýmto aktivitám nedorazí, přestože takovéto projekty mají smysl - o čemž jsme přesvědčeni, můžete nám zaslat i pár korun na konto Karpatského turistického spolku - CAV na obnovu turistického značení v oblasti Usť Čorné a Koločavy, která bude pokračovat i v příštím roce. Více o Usť Čorné najdete na následující stránce.

Číslo účtu CAV: 166 274 6359/0800, IBAN: CZ50 0800 0000 0016 6274 6359, název účtu - Karpatský turistický spolek, Česká spořitelna, Ostrava.

Ve zprávě pro příjemce, prosím, uveďte "znaceni 2007" a "jméno dárce" (příp. mailem zašlete i kontakt a spojení). Seznam dárců uvádíme na následující stránce.

Diskuse Diskuse k budovanému značení na Zakarpatí, vzkazy, připomínky
Pod vrcholem Nehrovec (1 709 m), polonina Piškoňa

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.