FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Lavinová prevence uprostřed léta

21.7.2011 | RED, foto Aleš Kučera, Ondřej Kučera, Krystyna Jaworska

Počátkem července panovalo v Karpatech horké počasí, teploty v horských údolích šplhaly nad 30 stupňů. V této typicky letní době se sešli náčelníci horské služby Ukrajiny a Polska - Zakarpatské oblasti a Bieszczad, cílem setkání byla příprava na nadcházející zimní sezonu v Karpatech, rozpracování forem spolupráce v oblasti lavinové prevence a společných školení záchranářů.

Práce v terénu

Organizátorem setkání byl Aleš Kučera z Karpatského turistického spolku, který již v roce 2009 zprostředkoval historicky první setkání záchranářů z Ukrajiny, Polska, Čech a Slovenska. Lavinové školení proběhlo na polonině Runa. Akce proběhla pod patronátem náčelníka HS Krkonoše Adolfa Klepše, ukázky záchranných akcí předváděli čeští záchranáři z HS Krkonoše spolu s kolegy s polského GOPRu a strediska lavinovej prevencije HZS v Jasné.

Následující iniciativa českých značkařů a náčelníka GOPR Bieszczady vyvrcholila pozváním oficiální delegaci Horské záchranné a vyhledávací služby Zakarpatí (HPRZ Zakarpatja) na konferenci Sudeto-karpatských lavinových služeb, kterou v říjnu 2010 pořádala polská horská služba v Ustrzykach Górnych. Zde se poprvé ukrajinští záchranáři prezentovali před evropskými kolegy - více o této zásadní schůzce najdete v samostatném článku.

Společné foto

10. července se v Užhorodě sešel předseda úřadu GOPR - Grupa Bieszczadska Andrzej Czech a bývalý náčelník Bieszczadské skupiny Jerzy Źak s ukrajinskými zástupci HPRZ - s náčelníkem Zakarpatské HPRZ Viktorem Opalenykem a jeho zástupcem Peterem Mitrom. Polská horská služba věnovala ukrajinským kolegům 40 starších lavinových sond.

Myšlenka povstala již v březnu 2011 při setkání Aleše Kučery a Andrzeje Brzezińského z Krkonošské skupiny GOPR na Luční boudě. GOPR Grupa Karkonoska tak společně s kolegy z Bieszczad předala záchranný materiál, určený k výcviku a rozsáhlým záchranným akcím. Současně byly domluveny termíny společných školení ukrajinských a polských záchranářů v rámci výcviku GOPR.

Kontrola tabulí

Zástupci polské horské služby pak odjeli na obhlídku nejodlehlejší služebny horské služby na Zakarpatí - do Usť Čorné, položené v hlubokých dolinách na úbočí poloniny Krásna, Svidovec a odlehlého pohoří Horhany. Zde v skromných poměrech, ve služebně z 80. let slouží pod vedením Jurie Kosťaka tří záchranáři a mají na starost 1 400 km čtverečných horského terénu, z větší části velmi problematicky přístupného.

Služebna Usť Čorná obdržela před dvěma lety z daru sponzorů a dárců z Čech repasovaný sněžný skútr buran, který je nápomocen při záchranných akcích. Polští kolegové, kterým ruské burany dlouhé roky dobře sloužily, nabídli sehnání náhradních dílů.

Záchranáři v rámci návštěvy Usť Čorné obnovili značení na polonině Krásna a zakopali nové orientační sloupky v místech častého bloudění turistů - na křížení žluté a červené značky pod vrcholem Klimová. Při kontrole značení však zjistili, že nad Německou Mokrou zmizel orientačně důležitý rozcestník Pod Syhljanským, který ukradli Koločavští kvůli třímetrové trubce… S ohledem na nemalé náklady a odlehlé místo rozcestník nebyl obnoven.

Nové orientační sloupky

Iniciátoři projektu lavinové prevence v ukrajinských Karpatech děkují Grzegorzowi Chudzikowi, Andrzejowi Czechowi, Jerzemu Żakowi z Grupy Bieszczadzkiej GOPR i Andrzejowi Brzezińskiemu z Grupy Karkonoskiej GOPR.

Projekt zimní prevence na Zakarpatí je finansován pouze z soukromých prostředků nadšenců a zpřízněných kamarádů, za pomoci darů sponzorů a pomoci kolegů z skiareálu SkiPec v Krkonoších.

Instalace sloupku

Další související články:

http://www.karpatywschodnie.pl/viewpage.php?page_id=22
http://www.karpatywschodnie.pl/readarticle.php?article_id=61
http://www.karpatywschodnie.pl/readarticle.php?article_id=64
http://www.karpatywschodnie.pl/news.php?readmore=74

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.