FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Realizace značení v Usť Čorné v červenci a srpnu 2007

9.8.2007, aktualizace 16.12.2007 | Aleš Kučera a Igor Hoření
Polsky Ukrajinsky

Na termín od 28.7. do 3.8.2007 jsme oslovili naše přátele a požádali je o účast na dobrovolném "pracovním táboře" - na realizaci značených tras v Usť Čorné. Iniciátoři projektu dovezli z Čech terénním automobilem potřebný materiál, barvy, šablony ap., účastníci ze Vsetína, Žďáru nad Sázavou, Brna a Prahy dorazili veřejnými dopravními prostředky, v Mukačevu se k nám přidali ukrajinští přátelé z Berehova a Iršavy. Přestože se celkový zájem po dobu přípravy snížil na polovinu, konečný počet účastníků byl 12. Za čtyři dny se podařilo zrealizovat:

Informační panely

  1. instalace informační tabule (pdf) "o obci Usť Čorné a turistických možnostech" a druhá tabule (pdf) "ohistorii lesní dráhy" v baru Tetjana (v centru obce u stanoviště autobusů), velikost informačních rámu je 70 × 100 cm
  2. instalace info tabule o zajímavostech Usť Čorné a turistických možnostech na stojanu u "lesoruba" - velikost panelu je 60 × 85 cm
  3. instalace tabule o historii lesní dráhy v Usť Čorné na budově stanice lesní dráhy v Usť Čorné

Značení turistických tras

  1. instalace směrovek z východiska turistických tras v Usť Čorné byly umístěny v centru obce (na sloupu el. vedení před budovou baru Tetjana) - 4 směrovky a na významné křižovatce turistických cest u sochy "lesoruba"
  2. červená značka - na turistické trase na poloninu Krásná - na Klimovou 1 492 m (cca 10 km) bylo označeno 79 červených pásových značek
  3. červená značka - na turistické trase na poloninu Svidovec, za vrchol Stohy 1 290 m (cca 8 km) ke kótě 1 378 m bylo označeno 73 červených pásových značek
  4. zelená značka - na turistické trase pod vrchol Syvulja - na poloninu Peklo (Ruščina) bylo přes obec Lopuchiv, osadu Plajská a výstup závěrem doliny Plajská vyznačeno zeleně 85 značek (na trase 30 km)
  5. žlutá značka - z Perevalu Legioněrov byla označena odbočka ze žluté značky vedoucí z Bystrice (v Ivano-Frankivské oblasti) zpět do údolí Plajské na zelenou značku (na 4,5 km bylo umístěno 15 žlutých pásových značek) a obnoveno 6 značek na Talpiširce (odbočka na pereval Legioněrov). V dolině Plajské na odbočce ze zelené značky byla umístěna směrovka.
  6. modrá značka - trasa směrem na Popaďu (nástup v Usť Čorné byl označen pásovými značkami přes Ruskou a Německou Mokrou - poslední značka je asi 2 km za obcí u spadlého mostu přes řeku Mokranku. Nástup z údolí Mokranky (odbočka označena směrovou tabulkou) na Ruskij puť je částečně vyznačen, značení po hraničním hřebeni bude dokončeno příští rok a dále naváže pod Popaďou na červenou značku z Osmolody
Modrá TZ

Finanční náklady

Na realizaci turistického značení v rozsahu popsaném v předchozí části byla potřeba na materiál (barvy, štětce, nářadí, směrovky, informační panely, montážní nářadí, benzín, doprava jednoho auta s materiálem po trase 2 × 1 200 km) finanční částka 42 184 Kč. V éto částce nejsou zahrnuty náklady na organizační zajištění akce (telefony, doprava organizátorů ap.) Na značení v terénu pracovalo po dobu 4 dnů 12 dobrovolníků ze Vsetína, Žďáru nad Sázavou, Brna, Prahy, Berehova a Iršavy bez nároku na mzdu a pokrytí nákladů na cestu a ubytování.

Mapa

Poděkování

Děkujeme všem, kteří se na akci osobně podíleli v Usť Čorné - Jakubovi Ježikovi, Jiřímu Konečnému, Jiřímu Krejčímu, Heleně Kusalové, Karlu Vítkovi, Veronice Vrkočové a Milanovi Koukalovi, přátelům z Ukrajiny Denysu Dobrovi, Alexandru a Tamile Vorošilovým, Josifovi Horkavčukovi a především iniciátorům z Usť Čorné - Juriji Kosťakovi a Jaremovi Timkivovi. V Čechách nám s přípravou pomohli především Ota Brandos, za konzultace děkujeme panu Karlu Markvartovi z KČT a Alexandru Křížkovi z RailReklamu, poděkování patří Petru Štěpánkovi a Luďkovi Veselému. Při přepravě jsme využili služeb železničních dopravců ČD a ŽSSK, jmenovitě děkujeme panu Igorovi Capovi ze společnosti Wagon Slowakia, který nám operativně pomohl se zajištěním lůžkových lístků pro účastníky akce.

Dobrovolníci na Ukrajině

Prosba - výzva

Pokud vás náš projekt oslovil a i vám je líto, že finance z nadnárodních grantů k takovýmto aktivitám nedorazí, přestože takovéto projekty mají smysl - o čemž jsme přesvědčeni, můžete nám zaslat i pár korun na konto Karpatského turistického spolku - CAV na obnovu turistického značení v oblasti Usť Čorné, které bude pokračovat i v příštím roce. Více o Usť Čorné najdete na následující stránce.

Přesnou finanční rozvahu akce vám mailem na požádání zašleme s přesným určením, na co byly vámi poskytnuté prostředky použity (výhradně však na materiál a benzín). Za případné sympatie a pomoc vám děkujeme. Případni sponzoři budou pravidelně vyvěšování na těchto stránkách.

Číslo účtu CAV: 166 274 6359/0800, IBAN: CZ50 0800 0000 0016 6274 6359, název účtu - Karpatský turistický spolek, Česká spořitelna, Ostrava.

Ve zprávě pro příjemce, prosím, uveďte "znaceni 2007" a "jméno dárce" (příp. mailem zašlete i kontakt a spojení).

Diskuse Diskuse k budovanému značení na Zakarpatí, vzkazy, připomínky

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.