FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Značení v okolí Usť Čorné, srpen 2008

Ukrajinsky
12.8.2008 | Aleš Kučera

V plánovaném termínu od 2. do 9. srpna 2008 proběhl již druhým rokem turnus na značení v okolí Usť Čorné pod hlavičkou CAV. I přes značně komplikovanou situaci po povodních Montáž rozcestníku v Plajské na Ukrajině, které postihly především sousední oblasti, musela i tamní horská služba ještě v době našich prací řešit množství úkolů spojených s povodněmi. Velmi se zkomplikoval situace v koncích dolin v Horhanech, kde povodňová voda zničila lesní cesty a koryta potoků.

Usťčorňanského turnusu se zúčastnilo 16 dobrovolníků z Čech, Polska a Ukrajiny (bohužel díky povodňové situaci se z pochopitelných důvodů kolegové z Ukrajiny omluvili). Vyznačena byla plánovaná nová trasa z Usť Čorné na Klimovou (žlutá značka, cca 7 km), kterou bylo však třeba nejprve motorovou pilou prořezat. Obnovena a dokončena byla výstupová cesta z konce doliny Plajské pod Sivulju (zelená značka, cca 5 km), která byla poničena nejen povodněmi, ale i loňský vyznačený nástup byl zničen těžbou na černo a musela se trasa označit znova. Přeznačen byl po dohodě s kolegy Karpatské stezky úsek Tavpiširka - Pereval Legionov na modrou značku (4 km) a doznačena žlutá z perevalu Legionov - dolina Plajská - hřbitov legionářů (5 km). Operativně byl Rozcestník na Urva Peklo pročištěn a prořezán nástup po červené z Usť Čorné na Stohy (10 km), kde bylo po deštivém týdnu popadáno několik stromů. Naopak vůbec nedošlo k doznačení úseku modré značky Ruskij Puť - Popaďa, Německá Mokrá - Príslop a nebyl realizován úsek Vulšan - Stohy z důvodu poničení cest povodní.

Hlavním úkolem tohoto turnusu bylo dokončení loňských tras a umístění rozcestníků. Ty se nyní nacházejí pod Klimovou - odbočka žluté značky a na samotném vrcholu Klimové 1 492 m. Pod dominantní vrchol Sivulji, na křižovatku turistických cest ke strži Urva Peklo 1 465 m byl vynesen dobrovolníky nejvýše umístěný rozcestník, vynést bylo třeba i rozcestník na Stohy 1 378 m (převýšení 800 m), na Pereval Legionov 1 100 m a poslední rozcestník byl usazen v dolině Plajské na odbočce na pereval Legionov. Především vynesení 2,5 m železných trubek, stříšek, směrovek, betonové směsi ale i vody zabralo po poničených cestách po povodních více času, než se očekávalo.

CAV

V Usť Čorné byly umístěny dvě aktualizované info tabule a celkově tak bylo dokončeno spojení mezi Koločavou a Usť Čornou a propojení Usť Čorné s Bystricou a Osmolodou se značkami z Ivano-frankovské oblasti přes Sivulju, kde se nachází i nebezpečný a orientačně náročný úsek u strže Urva Peklo.

Poděkování patří především dobrovolníkům tohoto turnusu, kterého se zúčastnili Jiří Libra, Kristýna Suchá, Jirka Krejčí, Karel Vítek, Lubomír Štangler, Ondřej Bechný, Helena Kusalová , Jakub Ježik, Igor Hoření, Petr Štěpánek, Milan Koukal, Aleš Kučera, Jacek Wnuk, Przemek Misiag, Dariusz Dylag a Denys Dobra.

Ukrajinská horská služba

Poděkování patří především náčelníkovi Ťjačevského oddílu horské služby - HRPZ Juriovi Kosťakovi a jeho kolegovi Josifovi Horkavčukovi, kteří i v popovodňovém týdnu zvládli maximálně pomoci značkování a připravit skvělé podmínky i přes předchozí vyčerpávající dny. Josifovi Horkavčukovi navíc patří dík za mistrovské ovládaní svého Zilu 131 v poničených dolinách, kudy vyvážel co nejdále brigádníky a Igorovi Hořenímu za extrémní nasazení jeho Nissanu. Ukrajinské horské službě HRPZ děkujeme za maximální technickou a personální pomoc, vážíme si jejich spolupráce i v náročném období, kdy řeší daleko složitější problémy. Zvláštní poděkování patří Denysovi Dobrovi za operativní přípravu akce v nepřehledné popovodňové době, za zkoordinování postupu v okolí Koločavy a za přepravu účastníků od hranice do Usť Čorné.

Brigádníci děkují obyvatelům Usť Čorné za vstřícné přijetí, především těm co se starali o jejich stravu v restauraci Tetjana, když se vraceli z denních výprav s čelovkami až po 21. hodině, a ubytovateli celé skupiny Josifu Horkavčukovi v jeho turistickém penzionu. Kolegovi Romanu Tichému z Košic děkujeme za operativní zajištění lehátek do vlaku pro účastníky při cestě zpět. Účastníci si váží i podpory českých turistů, které potkávali na trasách a kteří dokázali ocenit náročnost této neplacené práce. Při realizaci rozcestníků a směrovek patří zvláštní poděkování panu Karlu Markvartovi z KČT za metodické konzultace a mnoho cenných rad, firmě Spojstav za výrobu rozcestníků a přípravu úchytů pro montáž směrovek.

Vyznačené a plánované trasy v roce 2008

  • Polonina Krásna - vyčištění, prořezání a vyznačení nástupu na Klimovou přímo od turbázy Jalynka / žlutá značka a osazení rozcestníku pod Klimovou na odbočce žlutá - červená, vrcholová tabulka na Klimové
  • dolina Plajská - doznačení a obnova chodníku po lesní těžbě v úseku Usť Plajská - Urva Peklo / zelená značka a rozcestníku u patníku 17/11, usazení rozcestníku na křižovatce cest na Urva Peklo (trasa na Sivulju, červená do Bystrice, zelená do Usť Čorné)
  • per. Legionov - přeznačení úseku per. Legionov - Tavpiširka / modrá značka po dohodě s kolegy "Karpatské stezky"
  • per. Legionov - dolina Plajská - hřbitov legionářů / žlutá značka a osazení rozcestníku na per. Legionov
  • vyčištění a prořezání červené značky na Stohy - hlavní nástup na Svidovec, doznačení cca 3 km značek mezi kótou 1 285 a 1 378 m Stohy, osazení rozcestníku na traversu po Stohy 1 378 m
  • instalace směrovek a vrcholových označníků (pod Klimovou - odbočka, Klimová - vrchol 1 492 m, Stohy 1 378 m, Urva Peklo 14 65 m, per. Legionov 1 100 m, dolina Plajská 850 m, rozcestník pod Jalynkou) na kovové rozcestníky
  • při značení a instalaci rozcestníků jsme nasbírali několik pytlů PET lahví po místních pastevcích a borůvkářích a snesli je do Usť Čorné
  • Popaďa - doznačení nástupní trasy Ruskij puť - Korytvina - Popaďa / modrá značka - NEREALIZOVÁNO
  • Německá Mokrá - Príslop / žlutá značka směr Koločava - NEREALIZOVÁNO
  • Stohy - nástup na Svidovec - vyčištění, prořezání a vyznačení nástupu z Ozorelu přes Vulšan na Stohy / žlutá značka - NEREALIZOVÁNO
Diskuse Diskuse k budovanému značení na Zakarpatí, vzkazy, připomínky
Česká vláda

Projekt značení turistických tras je spolufinancován vládou ČR prostřednictvím organizace Člověk v tísni o.p.s.

Jedna z tras z doliny Plajské Rozcestník pod Klimovou, polonina Krásna Vyznačené trasy 2008

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.