FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Відновлення туристичних відміток в околиці села Усть-Чорна

30.8.2007 | RED
Polonina Krásna

Ініціатива пропагації регіону Усть-Чорна виникла після другої повені у 2000 році. Тоді ми хотіли друзям в Усть-Чорній надати не тільки фінансову та матеріальну допомогу, але допомогти також шляхом пропагації туристичного регіону, щоб не лише чеські туристи область більше відвідували та у другій черзі таким чином підтримали в області надання послуг туристичного руху також місцеве населення, котрого в Усть–Чорній після повторних повеней без роботи залишилось багато. Один неформальний проект, котрий є гідний наслідування була якраз пропагація регіону Усть-Чорна на сторінках www.karpaty.net/ustcorna.

Спочатку ми хотіли Усть-Чорну презентувати на інтернеті та у статтях в туристичниж журналах лише як вихідну точку на туристичні траси на полонину Красна (та далі до Колочави), Свидовець (та далі до Ясині) та евентуально на віддалену Горгану (до Осмолоди та Бистриці). За інформацією начальника гірської служби в Усть–Чорній Юрія Костяка та за спостереженнями наших друзів –туристів однак створює найбільшу проблему туризму в околиці Усть -Чорної орієнтація при виходах на ексурсії –тобто нелегко знайти в селі між будинками той правильний шлях, котрий туристів виведе на гірський хребет.


Zvětšit mapu

Перші підготовчі збори пройшли в Усть-Чорній 17 листопада 2006 року з ініціативи начальника гірської служби в Усть-Чорній, співробітників журналу "Treking" та інтернетного порталу karpaty.net ("CAV" - Карпатського туристичного товариства) та наших друзів – туристів, котрі належать до багатолітіх відвідувачів Усть-Чорної. Взимку 2006-2007 р.р. ми підготували проект та пропозицію кольорового позначення, котрий ми від початку консультували з начальником гірської служби в Усть -Чорній.

Наш проект повністю відтворював діючий проект відновлення туристичного позначення в Івано-Франківській області http://www.stezhky.org.ua/prohramy.htm, english - http://www.stezhky.org.ua/prohramy_eng.htm, ініційований регіональною фундацією "Карпатські стежки" http://www.stezhky.org.ua  (english - http://www.stezhky.org.ua/index_eng.htm).

Polonina Krásna

Виходячи із цього проекту та вже реалізованих туристичних трас на північних схилах Карпат http://www.stezhky.org.ua/Schema_marshrutiv ми хотіли продовжити вже визначені туристичні траси в Івано-Франківській області та ці два регіони туриcтично звязати – туристичними трасами через Попадю, Сивулю та перевал Легіонів саме з Усть – Чорної. Ми прийняли кольорову схему відміток з проекту фундації "Карпатські стежки" - "Спільним шляхом до Об'єднаної Європи" (відновлення Східно-Карпатського Туристичного Шляху) таким чином, щоб у прикордонних областях (Закарпатській та Івано-Франківській) були траси сумісні та щоб нові траси продовжували попередні.

Кольорове позначення походить із схеми, відомої у центральній Європі (та також і в частині Карпат) – окремі траси відрізняти кольорами, траси через гірські хребти позначати першочергово червоним кольором, вихідні траси - зеленим та синім кольором, з'єнувальні траси - жовтим кольором. Розмір відміток переважно 10 х 10 см, в окремих випадках ускладненої орієнтації - 16 х 24 см. У якості покажчиків напрямку ми використали перевірені емалеві таблички (використовував їх "Клуб чеських туристів") із вказаною відстанню у кілометрах та текстом, написаним кирилицею – українською мовою (топографічні назви на картах теж написані кирилицею). Складовою частиною туристичного позначення в околиці Усть-Чорної є і інформаційні таблиці з картою рекомендованих трас, контактами на приватні помешкання та пансіони, де є можливість поселитися, можливостями освіження і закуски та розкладом відправлення автобусів -інформацію можете скачати у форматі pdf. Як згадка колись відомої історії лісової залізниці виникла інформаційна таблиця про історію лісової залізниці в Усть- Чорній інформацію можете скачати у форматі pdf.

Реалізація проекту

HS

Проект позначення туристичних трас в околиці Усть-Чорної та установки інформаційних таблиць про туристичні можливості та послуги для туристів в Усть-Чорній, а також про історію лісової залізниці, ми у травні 2007 року пред явили за посередництвом начальника контрольно-рятувального пункту в Усть-Чорній начальнику пошуково-рятувальної служби в Закарпатській області, наступного місяця був проект затверджений.

Зважаючи на швидкість підготовки та затвердження проекту українськими колегами, нам не вдалося отримати жодні кошти з грантів ЄС, або з інших джерел. Беручи до уваги кошторис, передбачений для реалізації першої стадії пілотного проекту у розмірі приблизно 35 тисяч чеських крон, треба відзначити, що витрати на бюрократичні процедури, адміністративні дії та консультації були б багаторазово більші. У цьому випадку ефективність коштів, отриманих власними силами від дарителів та малих спонсорів була набагато вищою ніж у випадку проходження затяжних грантових процесів, і тому ми вибрали цей "неформальний " шлях.

Хто ми?

Logo CAV

Ініціаторами діяльності відновлення туристичних трас в околиці Усть-Чорної є туристи-друзі, котрі до області Усть-Чорної повертаються вже від 1992 року . До них належать шанувальники лісових залізниць, активні туристи, котрі мають в Усть-Чорній багато добрих друзів. До них належить передусім начальник пошуково-рятувальної служби Тячівського району в Усть-Чорній та колишній начальник лісової залізниці. Завдяки друзям Павлу Гарзі та Йосифу Горкавчуку із "Партії зелених України" - представникам регіонального самоуправління в Усть-Чорній та українським друзям із Іршави та Берегова маємо підтримку і серед місцевого населення. Все це неформальне об єднання зосереджене навколо інформаційного порталу karpaty.net та "CAV" - Карпатського туристичного товариства у Чеській республіці (та журналу "Treking"). Фінансові кошти для реалізації цього пілотного проекту позичили фірми "Konting" та "Spojstav ŽTT". Тепер залежить лише від нас, яку суму фінансових коштів нам вдасться отримати від окремих дарувателів та спонсорів.

Реалізація позначення трас у серпні 2007 року

Ми звернулися до наших друзів-туристів та попросили їх взяти участь у добровільному "робочому таборі" – при реалізації позначення трас в Усть- Чорній від 28.07. 2007 р. до 03.08. 2007 р. Ініціатори проекту привезли із Чехії всюдиходом потрібний матеріал, фарби, шаблони, і т.п., учасники із Всетіна, Ждяру над Сазавоу, Брна та Праги приїхали громадським транспортом, у Мукачеві до нас приєдналися українські друзі з Берегова та Іршави. Через те, що загальний інтерес під час підготовки зменшився на половину, кінцева кількість учасників становила 12 осіб. Протягом чотирьох днів вдалося реалізувати:

Інформаційні таблиці

  1. установка інформаційної таблиці "про село Усть-Чорна та туристичні можливості" та другої таблиці "про історію лісової залізниці" у барі "Тетяна" (у центрі села біля зупинки автобусу), розмір рамів є 70 х 100 см
  2. установка інформаційної таблиці про цікаві місця Усть-Чорної та туристичні можливості на стійці біля лісоруба - розмір стенду є 60 х 85 см
  3. установка таблиці про історію лісової залізниці в Усть-Чорній на станційному будинку лісової залізниці в Усть-Чорній

Помічення туристичних трас

  1. Установка покажчиків напрямку із вихідної точки туристичних трас в Усть-Чорній були розташовані в центрі села (на стовпі електричного проводу перед будинком бару "Тетяна") - 4 покажчики та на визначному перехресті туристичних шляхів біля скульптури "лісоруба"
  2. Червона відмітка – на туристичній трасі на полонину Красна – на гору Клімова 1492 м (приблизно 10 км) було зроблено 79 червоних смугоподібних відміток
  3. Червона відмітка - н a туристичній трасі на половину Свидовець, за гору Стоги 1290 м (приблизно 8 км ) було зроблено 73 червоних відміток
  4. Зелена відмітка - на туристичній трасі під гору Сивуля – на полонину Пекло (Рушчина) через село Лопухів, поселення Плайська та вихід у кінці долини Плайська було зроблено 85 зелених відміток (на трасі довжиною 30 км)
  5. Жовта відмітка – із Перевалу Легіонерів була позначена траса із Бистриці (в Івано-Франківській області) назад у долину Плайська на зелену відмітку (на 4,5 км було зроблено 15 жовтих смугоподібних відміток) та відновлено 6 відміток на Талпішірці (поворот до Перевалу Легіонерів). У долині Плайська на перехресті із зеленою відміткою був розташований покажчик напрямку.
  6. Синя відмітка – траса у напрямку на Попадю (вихід із Усть-Чорної була позначена лише стрілками у напрямку на Німецьку Мокру - остання стрілка розташована біля санаторію в Усть-Чорній). Ціла траса не була позначена, проте позначення буде завершене ще протягом цього року, передусім вихід із долини річки Мокранки на Руський путь та далі з-під Попаді продовжить червону відмітку з Осмолоди.

Фінансові витрати

Для реалізації туристичного помічення трас в обсязі, описаному в попередній частині, була на необхідний матеріал (фарби, щітки, інструменти, покажчики, інформаційні таблиці, інструменти для установки, бензин, поїздка одного автомобіля з матеріалом по трасі 2 х 1200 км) витрачена сума 42 184 чеських крон.

У цю суму не входять витрати на організаційне забезпечення акції (телефони, поїздки організаторів і т.п.). На місці при реалізації позначення працювало протягом 4 днів 12 добровольців із Всетіна, Ждяру над Сазавоу, Брна, Праги, Берегова та Іршави без претензій на зарплату та компенсацію витрат за дорогу та проживання.

Подяка

Дякуємо всім, котрі брали особисту участь у цьому заході в Усть-Чорній : Якубу Єжікові, Їржі Конечному, Їржі Крейчіму, Гелені Кусаловій, Карлу Вітеку, Вероніці Вркочовій та Мілану Коукалу, друзям з України Денису Добрі, Олександру та Тамілі Ворошіловим, Йосифу Горкавчуку та передусім організаторам з Усть-Чорної - Юрію Костяку та Яремі Тімківу. У Чехії нам з підготовкою допомогли передусім Ота Брандос, за консультацію дякуємо пану Карлу Маркварту із Клубу чеських туристів та Александру Кржіжеку із фірми "RailReklam", подяка належить також Петру Штєпанеку та Людьку Веселому. При транспорті ми скористались послугами залізнодорожних трансагенств "ČD" та ČD a "ŽSSK", зокрема дякуємо пану Ігорю Цапу із товариства "Wagon Slowakia", котрий нам оперативно допоміг забезпечити плацкарти для учасників заходу.

Прохання- заклик

Якщо Вас наш проект зацікавив і Ви шкодуєте, що фінанові кошти з наднаціональних грантів до таких проектів не дістануться не зважаючи на те, що такі проекти мають значення - в чому ж ми переконані, можете нам надіслати пару крон на рахунок Карпатського туристичного товариства – "CAV" для відновлення туристичних відміток в області Усть-Чорна, котре буде продовжуватися теж у наступному році. Детальнішу інформацію про Усть-Чорну знайдете на www.karpaty.net/ustcorna.

Конкретний фінансовий баланс заходу Вам на Ваше прохання надішлемо електронною поштою із точним визначенням, на що були Вами надані кошти використані (виключно на матеріал та бензин). За Ваші евентуальні симпатії та допомогу Вам дякуємо.

Номер рахунку "CAV" IBAN CZ50 0800 0000 0016 6274 6359.

У повідомленні для одержувача, будь ласка, вкажіть "znackovani 2007" та "імя дарителя" (евентуально надішліть електронною поштою також контакт та номер телефону).

Spolupracujeme:

+ Karpatski stežki

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.