FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Svidovec vyznačen až do Rachova

30.8.2011 | Aleš Kučera, foto Karpatské stezky

I tento rok pokračovaly značkařské práce v ukrajinských Karpatech na Svidovci a na polonině Krásna. V okolí Usť Čorné byly v rámci návštěvy polských kolegů z horské služby GOPR Bieszczady obnoveny úseky značení a vyznačeno tyčové sestupové značení z Klimové po žluté značce.

Gerišaska

Práce na obnovu a údržbu nejstarších vyznačených úseků z let 2007 až 2008 budou pokračovat i v příštím roce. V současné době na ně sháníme finanční prostředky, aby bylo možné zkontrolovat a obnovit 250 km nejstarších tras v okolí Usť Čorné a Koločavy.

Na Svidovci pokračovalo díky finanční podpoře Česko-polského fondu MZV (po loňském "hubeném" roce, na který se nám nepodařilo získat dostatek prostředků) značení hlavního karpatského hřebene v úseku od Dragobratu na Bliznicu se sestupem do Kvasů (14 km červené značky) nebo přes Perelesok do Rachova (20 km - modrá značka).

V rámci značení bylo naplánováno postavení rozcestníků na vrcholu Gerišaska (1 762 m), Stoh (1 704 m), Žandarm (1 763 m) a Bliznica (1 881 m) - v místech kde se hřeben lomí, napojuje boční hřeben nebo se místo nachází na pokraji lavinových katastrů (Stoh, Žandarm, Bliznica). Na těchto rozcestnících budou umísťovány tabule označující lavinový terén.

Bliznica

Na výrobu lavinových tabulí přispěla redakce časopisu Snow, která dlouhodobě lavinovou prevenci v Karpatech podporuje. S výstavbou nových sedačkových lanovek z Dragobratu na Stoh (1 704 m) a Peremyčku (1 554 m) se na hřeben dostává stále více nezkušených lyžařů zkoušejících jízdu ve volném terénu a je nutné je informovat o lavinově aktivních terénech, které jsou nyní velmi lehce dostupné. Nemalou skupinu však tvoří i freerideři z Čech a Polska, kteří se však chovají zodpovědně a bývají dobře vybaveni. O lyžařském areálu Dragobrat.

Do projektu lavinové prevence se aktivně zapojila Horská služby ČR a polští kolegové GOPR, díky nimž se podařilo podpořit tento velmi potřebný projekt.

Po tragickém úmrtí ukrajinského turisty v prosinci 2010, který zabloudil necelé čtyři kilometry od horní stanice lanovky na Stihu a v silných mrazech nepřečkal noc ve stanu (http://www.mns.gov.ua/news/17818.html), na podnět jeho otce Igora Sirenka vznikla iniciativa na osazení tyčového značení v blízkosti Dragobratu a ve spolupráci s našim Karpatským turistickým spolkem byla označena orientačně náročná místa.

Organizačně celou akci s otcem zemřelého připravila ukrajinská nadace Karpatské stezky a zorganizovala skupinu 24 dobrovolníků z celé Ukrajiny, z kterých velká část patřila ke kamarádům 26letého zemřelého turisty. V Čechách jsme připravili a vyrobili směrovky, Karel Markvart z KČT pomohl se zajištěním stříšek na rozcestníky a úchytek pro směrovky.

Žandarm

Během předposledního srpnového týdne bylo osazeno - vyneseno, zakopáno a zabetonováno 8 kovových tyčových značení a 8 rozcestníků. První pokus proběhl počátkem července, ale díky vytrvalým dešťům ukrajinští kolegové nemohli plánované práce provést a přesunuly je na konec srpna. Na vlastní realizaci se aktivně podílela ukrajinská služba HPRZ v čele s jasiňským náčelníkem Stěpanem Robčukem, ubytování a stravování dobrovolníků bezplatně poskytl penzion U Stěpana na Dragobratě.

Rozsáhlou fotoreportáž a fotografie nově vybudovaných rozcestníků najdete http://www.stezhky.org.ua.

Přestože čelíme od části českých a polských milovníků ukrajinských Karpat kritice, že díky značení Karpaty ztrácí svoji divokost, je potřeba si uvědomit, že s budováním nových lanovek se nejvyšší partie ukrajinských Karpat zpřístupňují stále většímu počtu neznalých, nepřipravených a nezkušených turistů, které rychlá změna počasí zaskočí a funkční systém značení může pomoci při jejich orientaci nebo lokalizaci zbloudilých turistů pro záchranu ze strany horské služby. Jen ubytovací kapacita Dragobratu dnes činí 2 500 lůžek a východní část Svidovce je tak velmi navštěvovaná.

Značení na Svidovci v úseku Dragobrat - Bliznica - Kvasy / Rachov mohlo být v roce 2011 realizováno díky podpoře a spolufinancování z prostředků Česko-polského fóra MZV.

Více o dobrovolnické akci na Svidovci najdete na stránkách nadace Karpatské stezky http://www.stezhky.org.ua.

Více o projektu lavinové prevence:

Mapa Poloniny Veliky Kotel vrchol

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.