FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Druhý buran na Dragobrat

5.1.2011 | Aleš Kučera

Na konci roku 2010 koupili organizátoři značení turistických tras v ukrajinských Karpatech z vlastních prostředků již druhého sněžného skútra Buran 640 A, který bude předán ukrajinských záchranářům zakarpatské horské služby - HPRZ na služebnu na Dragobratě nad Jasiňou, v pohoří Svidovec.

Buran při repasi

Tento lyžařský areál je hojně navštěvován českými lyžaři a freeridisty, proto zde čeští značkaři s ukrajinskými záchranáři rozšiřují projekt bezpečnosti v ukrajinských Karpatech, především zaměřený na vyznačování a zaměřování lavinových terénů.

Je to již druhý skútr buran, kteří Češi zakoupili pro ukrajinské kolegy. První repasovaný buran slouží již druhým rokem na služebně HPRZ v Usť Čorné, kde je nápomocen při označování lavinových terénů ale i záchranných akcích www.karpatywschodnie.pl.

Buran byl opravený u firmy Potok v Horním Maršově v Krkonoších - www.potok.cz, která se specializuje na dovoz skútrů Tajga a Buran do ČR. Repasi pojezdových a mechanických částí provedl ve volném čase Jan Bednář, dopravu zajišťuje Igor Hoření ze Spojstavu. S pořizováním finančních prostředků na nákup ojetého burana pomohla redakce lyžařského časopisu Snow (www.snow.cz), která bude uvádět aktuální informace o vhodných lyžařských terénech.

Buran pro Dragobrat u firmy Potok

HPRZ je řízena a financována ukrajinským Ministerstvem zvláštních věcí - MNS. Zakarpatský obvod horské služby dnes má 41 profesionálních záchranářů, 70 dobrovolných členů a 4 pracovníky v centrále v Užhorodu. V terénu má 9 služeben - v Užhorodu, Vyšce (skiareál ve Velkoberezňanském rajóně), Volovci, Mižhirji, Iršavě, Usť Čorné, Rachově, Jasini a Lazeštině (Hoverljanská služebna).

Buran Instalace tabulí

Další související články

+ Na Zakarpatí skončili pod lavinou tři záchranáři
+ Na Zakarpatí skončili pod lavinou tři záchranáři
+ Kurz a vybavení pro ukrajinskouhorskou službu
+ Spotkanie ratowników górskich w Bieszczadach
+ Ukrajinská horská služba míří do Evropy
+ http://zakarpattya.net.ua
+ Drugi Buran pojedzie na Świdowiec

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.