FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Nemilosrdné ukrajinské hory

23.1.2013 | Aleš Kučera, foto autor a Evgenij Čižmar

Polonina Boržava, sobota 12. ledna 2013. Počasí se v poledne velmi rychle mění k horšímu, teplota minus 11 stupňů, mlha, drobné sněžení, vítr okolo 35 km/h. Podle neoficiální lavinové výstrahy, uváděné na našem webu, platí zvýšené lavinové nebezpečí, 3. stupeň lavinového nebezpečí z 5dílné mezinárodní stupnice.

Sněhový profil

Nový sníh je díky předchozím dnům převátý na závětrné jižní a jihovýchodní svahy. Na hřebenech leží 10 až 30 cm sfoukaného sněhu, v závětří okolo 20 až 50 cm sněhu, ve žlabech a závětrných svazích okolo 120 cm. Přesto lanovka vyvážela pod vrchol stále nové a nové lyžaře a snowboardisty, kteří se spouštěli dolů k lanovkám.

Polonina Boržava svým charakterem a rozlohou připomíná Nízké Tatry. Na severní straně u města Volovec se nachází tři lyžařské areály - Podobovec, Pylypec a Izky. Především Pylypec je mekkou snowboardingu a freeridingu, na vrchol pod Gembu (1 491 m) vede sedačková lanovka, kterou vyhledávají milovníci lyžování ve volném terénu.

Gemba nemá výrazný vrchol, ale připomíná plošinu o velikosti fotbalového hřiště. Především v mlze je orientace na vrcholu bez výrazné vyvýšeniny téměř nemožná. Na sever strmá údolí a žlaby vedou do blízkých obcí Podobovec, Pylypec, Izky. Na jih se táhnou dlouhá, dvacetikilometrová údolí bez jakéhokoli osídlení a cest k obci Berezniky.

HS ČR a SLP Jasná školí ukrajinské kolegy na Dragobratě

V sobotu 12. ledna probíhá na Boržavě hledání ztraceného 24letého českého turisty, který se nevrátil 10. ledna z túry v blízkosti Volovce, na pátrací akci je nasazeno několik desítek profesionálních a dobrovolných záchranářů. Ten den na dolní stanici lanovky na Gembu v Pylypci slouží 61letý profesionální záchranář Evgenij Čižmar, uznávaný ukrajinský skialpinista.

V 13.30 obdrží přes dispečera horské služby (integrované do MNS) od jednoho z místních snowboardistů smsku ve znění "bez ohledu na mlhu, se vydali dva snowboardisté od lanovky na vrchol Gemba, při sjezdu je strhnula lavina, jeden má zlámané nohy, leží na hranici lesa, neví kde… O druhém neví nic, prosím pomozte. Informace z této zprostředkované sms byly jedinou lokalizací pro záchrannou akci v rozlehlém pohoří, s desítkami údolí a žlabů.

Záchranáři vyjeli lanovkou na vrchol Gemba, viditelnost je pouhých 10 až 20 metrů, fouká vítr a mlha neumožňují jakékoli pátrací akce, navíc nedaleké převisy by byly v mlze nebezpečné pro samotné záchranáře. Proto se vydávají záchranáři prohledat žlaby na hranici lesa, na severní straně Gemby, kudy se freerideři spouštějí k lanovkám.

Lavina na Velikém Verchu, březen 2012

Po vrstevnici okolo 1 300 metrů, kde je trochu lepší viditelnost, procházejí několik kilometrů terénu, žádnou lavinou zasahující až do lesa nenalezli. Špatné počasí a blížící se soumrak mnoho času neposkytují.

Na naléhání přátel pohřešovaných vyrážejí okolo 19. hodiny s čelovkami ještě jednou na vrchol, ale ani teď počasí neumožňuje obhlídku svahů. Jakékoli další pátrání z hřebene je riskantní.

Zkušený Ženja Čižmar připravuje skupinu osmi záchranářů na noční přesun okolo pohoří Boržavy do obce Berezniky vzdálené okolo 90 kilometrů. Po špatných podhorských cestách, aby se dostali k ústí jižních údolí. Ráno se vypraví prozkoumat jižní svahy pod Gembou a doufají, že případně narazí na čelo laviny.

Ten den je čeká minimálně 17 kilometrů chůze divokým údolím, přelézání popadaných stromů, mnohonásobné překračování horské říčky plné balvanů a polámaných stromů. Teplota nad ránem poklesla na minus 13 stupňů, hory jsou opět zahaleny mlhou.

Lavinové svahy na úbočí Gemby

Postup pralesem je pomalý a neskutečně únavný, sněžnice se boří po kolena, skialpové lyže má pouze vedoucí záchranné akce Ženja Čižmar. Po čtyřech hodinách postupu divokým korytem horské řeky Velikyj Zvir se vyčerpaní záchranáři rozdělují. Dopředu jde na skialpech, resp. se prodírá mladými bučinami a křovinami pouze vedoucí záchranné akce, za nim jdou tři kolegové, aby stihli za světla prohlédnout mohutné sněžné kotle na úbočí Gemby. Zbylí záchranáři připravují noční bivak v případě neúspěšného návratu.

Neúprosně končící den opět zkracuje naději na záchranu těžce raněného snowbordisty, navíc ležícího "kdesi" pod kopcem… Pípák nereaguje na žádný signál v okolí…

Okolo 16. hodiny záchranáři teprve docházejí k hranici lesa. Ženjovi se podaří vylézt na vyvýšeninu, ze které jsou vidět hned tři laviny! Jedna v jihovýchodním žlabu vrcholu Veliký Verch (objem cca 1 500 m3) a dvě laviny na jižních svazích vrcholu Gemba (objem cca 300 m3 a 45 000 m3, odtrhová hrana této velké laviny měřila 300 metrů, výška sněhu s místě odtrhu měla sotva 30 centimetrů, délka laviny činila 2,8 km, přičemž cca 500 metrů si klestila pralesem).

Pouze ta nejmohutnější lavina zasahovala až do starého bukového lesa, a mohla by být místem, které v smsce popsal, a kde již 28 hodin leží v mrazu 26letý snowboardista.

Záchranář Ženja Čižmar

Až okolo 18. hodiny, kdy tma nedávala téměř žádnou naději na prohledání mohutného laviniště, Ženja uslyšel slabé sténavé volání. Zcela promrzlý snowbordista měl otevřenou zlomeninu končetiny, a dvanáctinásobné zlomeniny na obou končetinách!

Transport těžce raněného, na provizorních nosítkách ze skialpových lyží a šesti sněžnic šel přes polámané stromy a keře pomalu, okolo 19. hodiny záchranáři při sestupu narazili na vyčnívající botu druhého, 27letého snowboardity, který se nacházel pod sněhem. Jeho tělo bylo vystaveno opakovaným úderům o stromy a větve, kterými lavina proletěla. Zranění byla neslučitelná se životem.

Za pomocí lana, záchranáři překonávali s nosítky popadané stromy, nesčetněkrát brodili ve skialpových botech řeku a zapadali až po pás do sněhu navátého mezi staleté popadané buky. Okolo 24. hodiny se setkali se skupinou záchranářů, která jim šla naproti. K terénnímu autu donesli raněného až okolo 4. hodiny ranní a byl dál převezen do okresní nemocnice ve Svaljavě.

Po stabilizačním ošetření byl pro komplikované a mnohačetné zlomeniny převezen do nemocnice v Užhorodě. Do péče odborných lékařů se dostal po téměř padesáti hodinách od uvěznění pod lavinou. Ani jeden ze snowboardistů u sebe neměl lavinový vyhledávač, sondu a lopatu…

Záchranná akce

Do ukrajinských hor se vracíme často a rádi, s kolegy z české, slovenské a polské horské služby jezdíme školit jejich záchranáře, poskytujeme jim vybavení a pomáháme jim budovat horskou službu. Co však nejde přiblížit českým, polským nebo slovenským poměrům jsou hory - ty jsou na Ukrajině divoké, nekonečné, neosídlené, neprostupné, nedostupné a nemilosrdné…

Obdiv patří ukrajinským záchranářům za jejich práci se skromným vybavením v nekonečných horách!

Více o projektu lavinová prevence v ukrajinských Karpatech, který není financován z žádných fondů ani grantů, a je připravován pouze z nadšení a podpory několika přátel a je odkázán pouze na jejich podporu, se dozvíte na www.karpaty.net.

Text byl zpracován podle článku Nicka Drobotenko na https://www.facebook.com/nick.drobotenko, podle oficiálních zpráv MNS http://www.zk.mns.gov.ua/news/1039.html a informací Boržavské freeridové komunity https://www.facebook.com/groups/BorzhavaFreerideCommunity/, podkladů Sněholavinnové stanice Plaj - Zakarpatského hydro-meteo centra v Užhorodě http://gmc.uzhgorod.ua/metdat1.php a kamarádům ze Zakarpatské horské služby.

21. ledna ukrajinští záchranáři zahájili pátrání po dvou zkušených skialpinistech z Kyjeva (70 let a 44 let), oba se 19. ledna vydali na skialpech na túru z Gemby (1 491 m) k vrcholu Veliký Verch (1 598 m). Bohužel se s nimi nepodařilo navázat žádné spojení. Záchranáře čeká prověřit okolo 30 kilometrů hlavního hřebene, s nebezpečnými lavinovými katastry, kterých je v uvedené západní části Boržavy na čtyři desítky.

V sobotu 19.01 panovalo na hřebenech Boržavy nepříznivé počasí - nízká viditelnost, slabé sněžení, jižní vítr 5 až 10 m/s a teplota minus 5 až minus 9 °C. Pohřešovat je začali kolegové 19. ledna večer, když se nevrátili do hotelu v Pylypci.

Pátráni po ztraceném 24letém českém turistovi bylo po deseti dnech ukončeno bez výsledku.

Aktualizace

27.01. Bohužel dnes byla po týdnu nalezena těla dvou pohřešovaných ukrajinských skialpinistů (70 a 44 let) zasypaných sněhem, pod nevýrazným převisem mezi vrcholy Gemba a severovýchodním úbočím Velikého Verchu, kam se vydali na túru.

Oba skialpinisté pravděpodobně při zhoršeném počasí 19. ledna strhli převis nad údolím Kryvyje Puti směrem k Pylypci. Horská služba hledala tuto dvojici týden. Jedná se tuto zimu již o druhou a třetí oběť ukrajinských Karpat v lavině v pohoří Boržava. Více na http://www.zk.mns.gov.ua/news/1086.html nebo http://uzhgorod.in. Stále však je pohřešován (od 10. ledna) český turista.

Další doporučené články:

+ Na Zakarpatí skončili pod lavinou tři záchranáři
+ Laviny v ukrajinských Karpatech
+ Lavinová prevence uprostřed léta
+ Česká horská služba pomáhá ukrajinským kolegům

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.