FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Laviny v ukrajinských Karpatech

29.3.2012 | Aleš Kučera, Karolina Kiwior

V rámci malého grantu Mezinárodního visegrádského fondu, zaměřeného na lavinovou prevenci v ukrajinských Karpatech, jsme odjeli minulý týden na monitorovací cestu do oblasti Boržavy s cílem navštívit meteorologickou stanici Plaj (1 350 m) a zjistit skutečný rozsah měření, které tam zaměstnanci uskutečňují a jsou využitelné pro lavinovou předpověď. Především informace z meteostanice Plaj nám pomáhají k sestavování lavinových předpovědí komunikované v rámci zkušebního provozu na www.karpaty.net/laviny a www.turkula.pl.

Sněhové odtrhy, Starostyna

Cesta, které se zúčastnil i kolega ze Strediska lavinové prevencie v Jasné, byla operativně přizpůsobena i skutečnosti, že s oteplením se zvýšilo lavinové nebezpečí a kolegové z horské služby HPRZ nás informovali o pádu laviny na svazích vrcholu Stoj na Boržavě, v průběhu cesty jsme navíc obdrželi od polských kolegů sms informaci, že rozsáhlou lavinu spatřili polští skialpinisté na svazích Starostyny v oblasti Pikuje, a vydali se ji monitorovat.

V období od 21. do 25.03. sešly v oblasti Boržavy dvě laviny - jedna o délce 300 metrů, šířce odtrhu 110 m a výšce 2,4 m na severním svahu v blízkosti vrcholu Plaj (celkem objem cca 18 500 m3). Druhá lavina byla monitorována na severovýchodním svahu mezi Velikým Verchem (1598 m) a Stojem (1 681 m) (do údolí potoka Velickij Zvir) - délka laviny dosahuje cca 800 m, šířka odtrhu cca 250 m (objem cca 53 000 m3).

Plaj Stoj

Lavina na kterou upozornili skialpinisté spadla 23.03 na východních svazích vrcholu Starostyna (1 229 m) směrem k obci Libochura (oblast Pikuje ve Lvovské oblasti) - délka dvou odtrhů činila 190 a 247 m, délky lavin 203 a 210 m, výška sněhu v místě odtrhu cca 2,5 m (celkový objem cca 72 tis m3 sněhu). O této lavině horská služba Lvovské oblasti neměla informaci a ani ji nijak nemonitorovala.

Velké množství sněhu se nachází na severovýchodních svazích Boržavy, polonina Runa a Pikuje, který se zde uložil především v období silného sněžení 17. února za působení JZ a později SZ větru a s oteplením dochází k jeho těžknutí a vlivem nestabilní sněhové pokrývky k uvolňování základových lavin z těžkého mokrého sněhu.

V této zimní sezóně do 25. března 2012 bylo na polonině Boržava v okolí stanice Plaj monitorováno 25 splazů a lavin, které dosahují až středních rozměrů. V předchozích dvou letech za celou sezónu na stejném území bylo monitorováno 15, resp. 16 lavin.

Tiskovou konferenci ve spolupráci s horskou službou Zakarpatí na shrnutí zimní sezony z pohledu záchranných akcí, monitoringu lavinových situací a vyhodnocení malého grantu Mezinárodního visegrádského fondu, zaměřeného na lavinovou prevenci v ukrajinských Karpatech plánujeme na 20. dubna v Užhorodě.

Plaj Plaj

Další související články:

+ Na Zakarpatí skončili pod lavinou tři záchranáři
+ Zimní turistika v Karpatech
+ Setkání lavinových specialistů v Karpatech
+ Kurz a vybavení pro ukrajinskou horskou službu

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.