FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Na Zakarpatí skončili pod lavinou tři záchranáři

27.3.20010 | Otakar Brandos

V polovině března byly ve značené části Karpatského oblouku nepříhodné sněhové podmínky a hrozil pád lavin. Kombinace mrazů, sněžení a radikálního oteplení způsobila zvýšené lavinové nebezpečí. U nás je asi nejvíce mediálně známy případ zasypaných skialpinistů pod Borišovem, ale neštěstí se nevyhnulo ani našim ukrajinským přátelům.

Lavina

V rajónu vrcholů Gemba a Velikij verch na polonině Boržava na Zakarpatí byla během pátrací akce po třech ztracených turistech z Kyjeva, kteří se nevrátili do místa ubytování v městě Mežhorje, sněhovou lavinou zasypána trojice záchranářů. Celkem 18 záchranářů vyrazilo ztracenou trojici turistů hledat okolo osmé hodiny večer dne 13.3.

Okolo dvou hodin ráno se podařilo pátrací skupině navázat mobilní spojení se ztracenými turisty někde v masívu mezi vrcholy Stoj a Velikij verch. Tři ze záchranářů se vydali ke skupině ztracených turistů, které se podařilo spatřit v terénu díky signálním raketám, které ztracená skupina měla s sebou. Když se záchranáři nacházeli kousek od zbloudilých turistů, neočekávaně se uvolnila lavina, která dosahovala délky asi 800 metrů a tloušťka sněhové laviny dosahovala okolo dvou metrů a trojici zachránců zasypala.

Pozor, laviny!

Dva ze zasažených záchranářů se dokázali ze sevření sněhu vyprostit, avšak třetí ze skupiny, náčelník oddílu z Volovce, zůstal pod lavinou. Do pátrací akce bylo povoláno dalších 14 záchranářů z Lvovské oblasti, kteří se snažili nalézt svého kolegu. Záchranná akce probíhala za těžkých povětrnostních podmínek, kdy se počasí měnilo každou půlhodinu. Ztracení turisté byli nakonec nalezeni další skupinou ve vesnici Berezniki 14.3. v 10.10 kyjevského času.

O den později se v oblasti Velikého vrchu na Boržavě ztratila dvojice dalších turistů, kteří byli opět z Kyjeva. Dvojice byla nalezena rovněž u vesnice Berezniki ve Svaljavském okrese v 18.15 kyjevského času.

Aby toho nebylo málo, o den později zasáhla sněžná lavina pětici lyžařů pod horou Chomjak v Ivano-Frankovské oblasti poblíž města Tatariv. Lyžaři pocházeli z města Černivci. Jeden ze zasažených pod sněhovou lavinou zahynul.

Další související články:

+ Zimní turistika v Karpatech
+ Setkání lavinových specialistů v Karpatech
+ Kurz a vybavení pro ukrajinskou horskou službu

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.