FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Projekt lavinové prevence na Ukrajině v zimě 2015

2.3.2015 | Aleš Kučera

Díky malému grantu Visegrádského fondu můžeme od 1. března 2015 pokračovat v předchozí, několikaleté činnosti, zaměřené na monitoring lavinových katastrů v ukrajinských Karpatech, školení nevládních horských vůdců a dobrovolných záchranářů a na odborná školení pracovníků sněholavinových stanic Ukrajinské hydro-meteorologické služby.

První část zimy jsme v rámci udržení kontinuity monitorovali lavinovou situaci v ukrajinských Karpatech z vlastních prostředků (archiv zpráv naleznete zde.)

Projekt lavinové prevence

Dalším krokem ke zvýšení bezpečnosti pohybu v zimních horách, bez funkční ukrajinské horské služby (ta po politických změnách na konci roku 2013 s našimi záchranáři přestala komunikovat), je navázání kontaktů s neformálními skupinami freeriderů a skialpinistů, horských vůdců a instruktorů, kteří mají na rozdíl od záchranářů nyní zařazených pod ukrajinské ministerstva obrany o školení a kurzy velký zájem.

Tento trend se potvrdil na školení skialpinistů a horských vůdců, které jsme v lednu 2014 organizovali s Horskou službou ČR v rámci malého grantu IVF na horské chatě Perelisok, v Zakarpatské oblasti.

Projekt lavinové prevence Projekt lavinové prevence

Během lavinových kurzů a zásad záchrany v horách jsme navázali spolupráci se sdružením turistů a skialpinistů z Tarnopolu, kteří pořádají v pohoří Černohora zimní kempy a přechody na lyžích www.tura.ua, během své činnosti monitorují lavinové terény a zasílají nám aktuální informace z Černohorského masivu. Ze strany této nevládní organizace je velký zájem o spolupráci a získávání odborných znalostí od českých, slovenských a polských záchranářů s cílem pravidelně školit zájemce na Ukrajině v rámci zimních kempů.

Dále v rámci malého grantu IVF pokračuje spolupráce s meteorology z Ukrajinského hydrometeorologického centra, především ze dvou ukrajinských sněholavinových stanic, které se zabývají měřením sněhu. Ze sněholavinových stanic Plaj (1 350 m, pohoří Boržava) a Požežeska (1 450 m, Černohorský masív) získáváme pravidelná tříhodinová měření pro zpracování výstrah, které jsou i tento rok veřejně publikovány i na stránkách meteo-služby Ukrajiny.

Projekt lavinové prevence Projekt lavinové prevence

Lavinovou předpověď přinášíme od 4. ledna 2015 na stránkách www.karpaty.net/laviny, resp. www.snowski.sk/ukrajina, výstrahy jsou publikovány též na partnerských stránkách www.turkula.pl, Ukrajinská hydrometeorologická služby nově zveřejňuje výstrahy zatím v psané podobě na www.gmc.uzhgorod.ua.

Rekapitulace projektů lavinové prevence v ukrajinských Karpatech v předchozích letech:

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.