FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Zimní sezona 2014 v ukrajinských Karpatech

30.4.2014 | Aleš Kučera, Karolina Kiwior

Tento rok pokračoval díky podpoře projektu Visegrádského mezinárodního fondu (IVF) projekt lavinová prevence v ukrajinských Karpatech. Ve spolupráci s Horskou službou České republiky, Střediskem lavinové prevence v Jasné s polského GOPR se uskutečnilo 19. - 21. ledna školení horských instruktorů a dobrovolných záchranářů na horské chatě Perelisok, v Rachovském rajoně, které vedli specialisté Horské služby ČR oblast Krkonoše. Druhé z plánovaných školení v areálu Pylypec, ve Voloveckém rajoně pro freeride komunitu a meteorology z lavinové stanice Plaj bylo bohužel odvoláno pro nedostatek sněhu.

Horská služba Krkonoše prezentovala na sněholavinové stanici Požeževska testy sněhové stability a vyhodnocování údajů. Během zimní sezóny 2013/2014 nefungovala na projektu spolupráce se Zakarpatskou záchrannou horskou službou, především díky politické nestabilitě na Ukrajině a nepřehledné výměně záchranářů ve svých funkcích a tím i nezájmem o projekt. Školení ukrajinských záchranářů a instruktorů na Perelisku.

Školení ukrajinských záchranářů

V rámci projektu IVF jsme ve spolupráci se Zakarpatským hydrometeorologickým centrem vydávali od 26.11.2013, kdy napadl na Černohorském masívu první sníh do 28.4.2014 lavinové výstrahy pro nevyšší ukrajinské pohoří Černohora (na Boržavě od 6.12.2013 a souvislá sněhová pokrývka vydržela pouze do počátku ledna 2014, kdy byla lavinová sezona ukončena).

Poslední intenzivní sněžení na Černohoře způsobilo zvýšení lavinového nebezpečí na 2. stupeň z 5dílné mezinárodní stupnice 12. dubna 2014. Letošní zima byla výrazně podprůměrná, kromě nejvyšších partií ukrajinských Karpat - na Černohorském masívu se na zbylých horských skupinách nacházelo od ledna do března okolo 20 až 40 cm sněhu. 3. stupeň lavinového nebezpečí byl vyhlášen pouze pro oblast Černohory 4. a 12.února a 18.března 2014.

V porovnání s předchozí sezónou, na polonině Boržava nebyla tuto zimu monitorována lavina žádná (v sezoně 2012/2013 lavin 21), přičemž loňská zima byla díky množství sněhu jednou z nejtragičtějších na Ukrajině. Největší lavina na Boržavě měla objem 45 tis. m3, kterou strhli 12.01. 2013 dva snowboardisté (jeden zahynul), druhá největší lavina měla objem 28 tis. m3 (11.04.2013) a obešla se bez zranění. Celkem si laviny na Boržavě vyžádaly v zimě 2012/2013 tři oběti.

Školení ukrajinských záchranářů

V oblasti Černohorského masívu sněholavinová stanice Požeževska monitorovala tuto zimu pouze 1 lavinu (3.2.2014) z vrcholu Breskul o objemu 3,3 tis m3, na rozdíl od loňské sezony kdy bylo evidováno 10 lavin. Díky intenzivnímu sněžení od 6. do 13. prosince byly v Rachovském rajóně zaznamenány dva splazy, které zasáhly hlavní silnici Rachov - Jasiňa v okolí obce Dilové a jeden v Ťačevském rajoně, který zasypal místní komunikaci Dubové - Usť Čorná.

Archív lavinových výstrah, kterých bylo za sezonu vydáno 45, se nachází na tomto webu, současně byly publikovány na polských stránkách www.turkula.pl a na ukrajinských stránkách Asociace turistů Tarnopola.

Školení ukrajinských záchranářů

Součástí malého grantu Visegrádského mezinárodního fondu bylo i vydání praktické příručky ABC lavin, lavinového specialisty Milana Lizucha ze Strediska lavinové prevence v Jasné. Díky finanční podpoře IVF vyšla brožura v ukrajinském jazyce a je určena pro horské vůdce, lyžařské instruktory a záchranáře na Ukrajině.

Slabá zima, kdy většina lyžařských areálů na Ukrajině stála nebo měla omezený provoz (nemají umělé zasněžování), výrazně snížila počet záchranných akcí horské záchranné služby. Tento rok bylo pouze 33 výjezdů oproti předchozí zimě, kdy bylo zaznamenáno 164 záchranných akcí pouze v Zakarpatské oblasti.

I přes vnitropolitické problémy na Ukrajině projekt IVF oceňovaly především nevládní turistické a lyžařské oddíly a sdružení. Dne 11. dubna proběhlo v sídle Zakarpatského hydrometeorologického centra v Užhorodě za velkého zájmu meteorologů vyhodnocení sezony a přínosu celého projektu Mezinárodního Visegrádského fondu, který je podle ukrajinských meteorologů nesporný a vede k vytvoření fungujícího systému lavinové prevence.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.