FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Monitoring lavinové situace na Boržavě a Dragobratě

26.2.2012 | Aleš Kučera, foto autor, Zenja Cizmar a Karolina Kiwior

V rámci malého grantu Mezinárodního visegrádského fondu, zaměřeného na lavinovou prevenci v ukrajinských Karpatech, odjeli v průběhu února záchranáři HS ČR a SLP Jasná na Dragobrat a poloninu Krásna, a na poloninu Boržava do lyžařského areálu Pilipec.

Poloniny

Cílem cest bylo zmapování lyžařských tras a sjezdovek s ohledem na blízké lavinové katastry (např. vrcholové stanice lanovek na Stohu a Peremičce na Dragobratu nebo na polonině Boržava pod vrcholem Gemba, nedaleko horní stanice lanovky z Pilipce) a pohyb milovníků lyžování ve volném terénu.

Právě terény okolo Gemby jsou vyhledávanými freeridovými terény a především vyhledávanými svahy snowboardistů a turistů z Polska, navíc 5. února sešla z Gemby středně velká lavina. Lyžařský areál Dragobrat je naopak vyhledávaným cílem českých lyžařů a cestovních kanceláří zaměřených na aktivní zimní turistiku a freeride.

S ohledem na vysoký stupeň lavinového nebezpečí na Boržavě (vyhlášený 17.2.), požádali ukrajinští záchranáři o monitoring lavinové situace před plánovaným freeridovými závody Snowfest Boržava www.go-boarding.com, který se koná na severo-západních svazích Gemby 1 491 m.

Sněhový profil Vývoz lavinových tabulí

V rámci projektu IVF provedl kolega ze SLP Jasná test sněhové stability pod vrcholem Gemba. Aktuální informace jsou zveřejňovány na pracovní verzi stránek lavinové prevence v ukrajinských Karpatech a po prokliknutí v polském a anglickém jazyce na www.turkula.pl.

Ukázalo jako velmi prozíravá součinnost při značení letních turistických tras na polonině Krásná a na Svidovci z prostředků Česko-polského fondu MZV v minulém roce, kde byly rozcestníky instalovány na hranice lavinových katastrů a jsou v zimních měsících využívány jako nosiče lavinových tabulí.

Poloniny

Bohužel lavinové tabule umístěné na dřevěných tyčích na Boržavě se staly kořistí sběratelů suvenýrů a pět tabulí bylo ukradeno. Proto je nezbytná koordinace letního značení v roce 2012 i na polonině Boržava a umisťovat rozcestníky s požadavky na zimní bezpečnost v horách. Podařilo se i získat příslib spolupráce majitele skiareálu Pilipec, pana Aleksandra Miceviče a pracovat na společném značení zimních tras v nadcházející sezóně.

Poděkování při realizaci přesunů patří panům Milanovi Kickovi a Pavlovi Balasičovi ze Sobranců.

Poloniny Poloniny Vývoz lavinových tabulí

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.