FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Setkání lavinových specialistů v Karpatech

27.4.2009 | Aleš Kučera
Sondáž

Ve dnech 21. až 24. dubna se konalo v ukrajinských Karpatech, na polonině Runa nedaleko Užhorodu, setkání lavinových specialistů z horských služeb Česka, Polska, Slovenska a Ukrajiny. Iniciátorem projektu, který má přiblížit úroveň ukrajinské horské služby k evropské metodice a vybavení, je český Karpatský turistický spolek, internetové portály karpaty.net, karpatywschodnie.pl a Horská záchranná služba v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Záštitu nad projektem lavinové prevence v ukrajinských Karpatech převzala Horská služba České republiky, náčelník oblasti Krkonoše Adolf Klepš.

Cílem projektu je postupné proškolení ukrajinských záchranářů, dovybavení kompatibilní vyhledávací technikou a sladění lavinové prevence o oblasti sudeto-karpatského horského masivu. Především množství dobře vybavených skialpinistů a ski-turistů z Čech, Polska a Slovenska cestujících do ukrajinských Karpat naráží v případě nouze na neexistující vybavení a jiné postupy při tísňových situacích na Ukrajině. Tzv. safety set, složený z lavinového vyhledávače, lavinové sondy a lopaty, který je dnes již téměř samozřejmostí našich ski-turistů, nemá adekvátní využití v případě nouze ze strany ukrajinské horské služby z důvodu nedostatečného vybavení.

Loga účastníků kurzu

Profesionální záchranáři z Čech, Slovenska a Polska - z Horské služby ČR Krkonoše, GOPR Polska z pohoří Bieszczady, Horské záchranné služby Slovenska - Strediska lavinovej prevencie v Jasné - předvedli práci s lavinovými vyhledávači, představili jednotlivé výrobce, předvedli vyhledávání v lavině, ukázali bezpečnostní protilavinové air-bagy, kolegové z Polska seznámili s vyhledávacím systémem Recco a výcvikem lavinových psů, slovenští specialisté z Jasné seznámili s testy stability sněhové pokrývky. Současně byla představena tabule upozorňující na lavinové nebezpečí, která vznikla podle českého vzoru - Horské služby ČR ve spolupráci s organizací Člověk v tísni a Karpatského turistického spolku. Vedle praktického cvičení na polonině Runa ve výšce 1 470 metrů se řešila legislativní problematika záchranných akci, vyhodnocení předešlých lavinových případů a především v souvislosti s přiblížením ukrajinských záchranářů k evropským standardům možný vstup ukrajinské horské služby HRPZ MNS do mezinárodního sdružení horských záchranných služeb IKAR (www.ikar-cisa.org) a do sdružení Sudeto-karpatské lavinové služby, kam byli ukrajinští kolegové přizváni.

Ukrajinští účastníci setkání

Specializovaná prodejna skialpového a horolezeckého vybavení Namche, prodejce skialpových lyží SKI TRAB - www.namche.cz a www.skitrab.cz věnovala ukrajinské horské službě do jednotek Usť Čorná a Dragobrat 5 lavinových vyhledávačů - "pípsů" pro seznámení se s přístroji a jako nejnutnější vybavení v případě záchranné akce v lavinově aktivním pohoří Svidovec, Horská služba ČR Krkonoše věnovala svým kolegům deset lavinových sond, které ulehčí vyhledávaní v lavinách.

Vedle metodické a technické spolupráce profesionálních členů Horské služby České republiky, GOPR Polska, Horské záchranné služby na Slovensku projekt počítá i s prací dobrovolníků Karpatského turistického spolku a Člověka v tísni na budovaní zimního turistického značení, informačních tabulí upozorňující na lavinové oblasti a GPS navigaci s nebezpečnými místy volně ke stažení na internetu. Zimní projekt značení navazuje na již třetí rok probíhající projekt budování letního turistického značení v ukrajinských Karpatech ve spolupráci českých dobrovolníků s ukrajinskou horskou službou.

U sněhového profilu Náčelník usťčorňanského oddílu HS Praktická část setkání na polonině Runa

Další odkazy:

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.