FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Obnova turistického značení na Zakarpatí, druhá etapa Koločava - srpen 2007

28.8.2007 | Otakar Brandos
Na polonině Krásna

Vyznačením turistických tras v okolí Usť Čorné Ukrajinsky však naše iniciativa zdaleka neskončila. Ve druhé dekádě srpna proběhla druhá etapa značení, tentokráte v regionu obce Koločava v blízkosti Národního parku Siněvir v režii Karpatského turistického spolku a časopisu Treking. Během této etapy byly vyznačeny nástup na Poloninu Krásna pod hřeben vrcholu Topas, přístup do sedla Prislop, osazení směrových tabulí v Koločavě a v sedle Príslop a částečně dva další nástupy na hřeben poloniny Krásna, které však z důvodu nepříznivého počasí nebyly dokončeny. Jejich doznačení proběhne v měsíci říjnu, kdy se do Koločavy a Usť Čorné plánujeme vrátit. Naším cílem je propojit dvě turisticky velice atraktivní oblasti - Usť Čornou a Koločavu. Nově vznikající turistické značení tak zasahuje do oblasti Poloniny Krásna a Vnitřních Horhan. Během října budou vyznačeny nástupy na Poloninu Piškoňa s nejvyšším vrcholem Nehrovec a skupiny vrcholu Strimba, kteroužto je však nutno ještě zkonzultovat na národním parku Siněvir. V průběhu příštího roku pak budeme organizovat další pracovní tábor s cílem proznačit několik dalších atraktivních tras.

Značení turistických tras

Během druhého pracovního tábora se nám podařilo plně proznačkovat dvě turistické trasy, další dvě byly pouze započaty a pro nepříznivé počasí a následně nedostatek času budou dokončeny v listopadu tohoto roku (v závislosti na počasí):

  1. červená značka z odbočky v Koločavě na Poloninu Krásna, asi 8 km pod hřeben vrcholu Topas. Celkem bylo vyznačeno 47 turistických pásových značek. Odbočka v obci bude doznačena směrovými tabulemi na podzim. Zpočátku vede cesta mezi domky a zahrádkami, původní vozová cesta byla stržena vodou.
  2. červená značka do sedla Príslop, celkem bylo vyznačeno 64 turistických pásových značek. V sedle Príslop byly osazeny směrové tabulky. Částečně byl vyznačen nástup na poloninu Krásna. Na začátku trasy, u Četnické stanice v Koločavě, byla osazena směrová tabulka.
  3. Modrá značka na Strimbu z obce Koločava. Bude realizováno podle podmínek (počasí) v listopadu a nebo na jaře roku 2008.
  4. Červená značka na Nehrovec a Piškoňu z Koločavy. Tato značka bude pokračováním červeně značené hřebenovky z Usť Čorné a poloniny Krásna. Realizace v roce 2008.
  5. Zelená značka na poloninu Krásna, jako druhá alternativní možnost výstupu z obce Koločava. Realizace v listopadu 2008 (v závislosti na počasí).
  6. Podle předběžného zájmu Správy Siněvirského NP by se provedlo proznačkování cesty na vrchol Kamjonka v hřebeni jižně od Siněvirského jezera. Realizace v roce 2008.

Poděkování

Na tomto místě bych chtěl poděkovat kolegům, kteří se se mnou vydali do Koločavy realizovat druhou etapu obnovy turistického značení na Zakarpatí, konkrétně Kamilu Balajovi a Pavlu Lyčkovi, kteří i přes tropická vydra vydrželi a značení pomohli přivést do zdárného konce. Za logistickou pomoc děkuji i Jurovi Petrovičovi, náčelníkovi HS z Usť Čorné.

Kdo jsme?

Karpatský turistický spolek, znak Iniciátory aktivity obnovy turistických tras v okolí Koločavy jsou turisté a milovníci nejen tohoto koutu Karpat, kteří se sem vracejí od své první návštěvy v roce 1992, a kteří v této (a nejen této) oblasti navázali četné přátelské vztahy. Příznivci Karpat jsou soustředěni v Karpatském turistickém spolku, který je prvním skutečně nadnárodním turistickým spolkem v Karpatech, který nečiní rozdílů mezi Ukrajinci, Poláky, Rumuny, Slováky, Čechy či Maďary. Slovo nacionalismus je nám skutečně cizí a považujeme jej za vulgarismus toho nejhrubšího zrna. Spolek se prezentuje na tomto internetovém portálu www.karpaty.net a úzce spolupracuje s magazínem Treking. Na realizaci této části projektu finanční prostředky vložily tyto dva výše uvedené subjekty. Rozhodujícím impulsem k urychlení prací na obnově turistického značení je úzká spolupráce s kamarády - partnery z Balkánské unie (BU), která se pro své dobrovolnické aktivity recesisticky nazývá právě BU. Patří mezi ně obdivovatelé lesních drah, aktivní turisté, kteří mají v "sousední" Usť Čorné, která je od Koločavy oddělena hřebenem poloniny Krásna, mnoho (společných) dobrých přátel. K nim patří především náčelník horské služby Ťačevského rajonu v Usť Čorné a bývalý náčelník lesní dráhy. Spolu s kamarády Pavlem Gargou a Josifem Horkavčukem ze strany zelených Ukrajiny - zástupci regionální samosprávy v Usť Čorné a s ukrajinskými přáteli z Iršavy a Berehova máme podporu i na místní úrovni. Celé toto neformální sdružení je společně s Karpatským turistickým spolkem soustředěno okolo informačního portálu karpaty.net a časopisu Treking.

Finanční náklady

Na realizaci turistického značení v rozsahu popsaném v předchozí části bylo zapotřebí množství materiálu (barvy, štětce, nářadí, směrovky, benzín finanční částka 3 287 Kč. V této částce nejsou zahrnuty náklady na organizační zajištění akce (telefony, doprava organizátorů ap.). Na značení v terénu pracovali po dobu tří dnů tři dobrovolníci z Ostravy bez nároku na mzdu a pokrytí nákladů na cestu a ubytování.

Prosba - výzva

Pokud vás náš projekt oslovil, můžete nám zaslat i pár korun na konto Karpatského turistického spolku - CAV na obnovu turistického značení v oblasti Koločavy, která bude pokračovat i v příštím roce. Za případné sympatie a pomoc vám děkujeme. Případni sponzoři budou pravidelně vyvěšování na těchto stránkách.

Číslo účtu CAV: 166 274 6359/0800, IBAN: CZ50 0800 0000 0016 6274 6359, název účtu - Karpatský turistický spolek, Česká spořitelna, Ostrava.

Ve zprávě pro příjemce, prosím, uveďte "znaceni 2007" a "jméno dárce" (příp. mailem zašlete i kontakt a spojení).

Diskuse Diskuse k budovanému značení na Zakarpatí, vzkazy, připomínky

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.