FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Bieszczadská úzkokolejka blíže k Lupkowu

10.5.2009 | Aleš Kučera
Zkušební jízda s drezínou ve stanici Smolnik

Několikaleté úsilí Fundacje Bieszczadzkej kolejki lesnej přineslo prodloužení lesní železnice z Cisny přes Balnicu a Wolu Michowou (kde do loňského roku úzkokolejka končila) dále do Smolniku, směrem na západ k Nowemu Lupkowu. Soboty a neděle od 4. července, po dobu letních prázdnin do 30. srpna, budou pravidelné vlaky lesní dráhy vyjíždět v 13 hodin z Majdanu u Cisny a po jedné hodině a 40 minutách dojedou na "triangl" ve Smolniku (ve 14.40 h). Lesní úzkokolejka ze Smolniku odjíždí zpět směrem k Cisně v 15.10 hod, na Majdanu u Cisny je v 16.50 h. Stanice Smolnik je od nádraží normálně rozchodných vlaků v Nowem Lupkowě vzdáleno asi 1,5 kilometru, cca 30 minut chůze po silnici.

Od velké železnice je však hezčí delší trasa opuštěným údolím potoka Smolnik ze stanice Lupkow, kde končí osobní vlaky z Medzilaborců (z Lupkowa do Smolniku na stanici lesní dráhy je to pěšky necelé 2 hodiny). Osobní vlaky jezdí z Medzilaborců do Lupkowa v pátek, sobotu a neděli od 26.6. do 30.8.2009 v 8.08 hod (příjezd do Lupkowa v 8.32 h) a odpoledne v 16.32 h (16.56 h). Z Lupkowa osobní vlak do Medzilaborců odjíždí v 8.43 h a 17.07 h - též v pátek, sobotu a neděli. Po cestě údolím potoka Smolnik můžete navštívit (cca půl hodiny chůze z Lupkowa po modré značce) na zcela zapomenutém místě Schronisko na Koncu świata s neopakovatelnou atmosférou a příjemným chatařem Adamem (http://www.lupkow.pl/flash.php?lang=PL). O zajímavostech tohoto zapomenutého koutu Karpat a jeho bohaté historii najdete více na našich. Otevření zelené hranice přineslo do této oblasti mnoho nových možností k toulání se opuštěnými Bukovskými vrchy nebo po polských poloninách zcela na východě.

O lesní dráze v Cisně www.kolejka.bieszczady.pl, aktuální jízdní řád najdete zde www.kolejka.bieszczady.pl/?newsID=4219.

Zzkušební jízda s drezínou

Další související články:

+ Mikroregion Lupków - Cisna - Wetlina; Bieszczady
+ Lesní železnice v Karpatech, Bieszczadská lesní dráha

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.