FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Lokální zhodnocení lavinového nebezpečí na Ukrajině

9.2.2016 | Aleš Kučera

Současná zima, s malým množstvím a nerovnoměrným rozložením sněhu, vyžaduje přesné zhodnocení lavinového nebezpečí, které má často lokální charakter s ohledem na nadmořskou výšku a expozici svahu. Časté střídání teplých a mrazivých dní, různorodé vrstvy sněhu jsou častou příčinou uvolnění lavin.

Kurz

K lokálnímu posouzení testu stability sněhu slouží kompresní test (zatížení sněhového bloku) a vytvoření sněhové profilu v exponovaném terénu, ve kterém skialpinisté například plánují pohyb. Uvedené sněhové profily jsou celoevropsky zveřejňovány na stránkách EAWS - European Avalanche Warning Services (www.avalanches.org).

Na těchto stránkách freerideři, skialpinisté, horští vůdci, záchranáři najdou aktuální informace o stabilitě sněhové pokrývky s prolinky na národní lavinové stránky. V Evropě jsou na stránkách zastoupeny všechny státy, vyjma Ukrajiny. Od ZOH každý týden zasílá sněhový profil služba ze Soči, z kavkazského pohoří v oblasti Krasnaja Poljana.

V rámci malého grantu Visegradského mezinárodního fondu (IVF) se dva vybraní ukrajinští horští vůdci a dobrovolní záchranáři zúčastnili ve dnech 24. až 30.1.2016 "zimní školy" pro záchranáře Horské služby ČR. Především horští vůdci se svými skupinami se v odlehlých ukrajinských horách setkávají s lavinovým nebezpečím přímo a díky podpoře a spolupráci s HS ČR jim profesionální kurz kromě zásad lavinové prevence ukázal praktické postupy při ošetřování a transport zraněných do vzdáleného místa.

Kurz

V našich horách je první pomoc díky husté síti horských chat, dostupnosti horské služby, rychlémuo přístupu údolím otázkou desítek minut, v ukrajinských horách se jedná řádově o desítky hodin. Předchozí kurzy IVF dávaly důraz právě na praktické postupy při záchraně v nedostupných ukrajinských Karpatech, více zde, které budou proškolení ukrajinští účastníci předávat v rámci svých kurzů ukrajinským kolegům a lyžařským komunitám na Ukrajině, pohybujících se ve volném terénu.

Především na testy stability sněhu a sněhové profily byl zaměřen návazný kurz ve Stredisku lavinové prevencie v Liptovském Hrádku, jehož cílem byla příprava ukrajinských účastníků na zadávání sněhových profilů do celoevropské databáze EAWS. Bohužel sněhové podmínky nepřály a o víkendu 31.1 nebylo možné v rámci praktické části najít v Tatrách učebnicový sněhový profil. V Žiarské dolině byl v rámci kurzu vykopán sněhový profil, který následně účastníci pod vedením lavinového specialisty Milana Lizucha zaznamenali do programu "SnoProfiler".

Sněhový profil

I v oblasti ukrajinských Karpat je tuto zimu nutné posuzovat lavinové nebezpečí s ohledem na lokální podmínky (nadmořská výška, expozice svahu, převátý sníh) o čemž se přesvědčila skupina freeriderů ve dnech 6. a 7. února v blízkosti areálu Dragobrat při uvolnění samovolných lavin, kdy byl na stránkách lavinového bulletinu zveřejněn 2. stupeň lavinového nebezpečí s upozorněním "Sněhová pokrývka je jen mírně zpevněná. Je možný výskyt splazů a malých lavin. Lavinové nebezpečí má velmi lokální charakter."

Sněhový profil

Tuto doplňující informaci potvrdil i první zveřejněný sněhový profil ukrajinských účastníků kurzu IVF na stránkách EAWS, pořízený v pohoří Černohora v nadmořské výšce 1 600 m na svahu strmém 32°. S administrátorem stránek EAWS je však nutné ještě doladit umístění sněhových profilů do oblasti Ukrajiny (nyní se nachází v sekci "Other"), dá se však předpokládat, že v následujících týdnech ukrajinští účastníci odborných školení IVF budou na těchto veřejně dostupných stránkách upřesňovat lavinovou situaci z pohledu lokální podmínek v nejvyšších partiích pohoří Černohora.

Další linky k projektu IVF na Ukrajině:

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.