FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Ukrajinští kolegové v Krkonoších

19.3.2015 | Aleš Kučera

V rámci malého grantu Visegradského mezinárodního fondu a partnerství Horské služby České republiky se tento týden zúčastňují tři ukrajinští horští vůdci, skialpinisti a dobrovolní záchranáři z nevládní turistické a lyžařské organizace POHID Tarnopil pod patronátem Jiřího Brožka, náčelníka HS ČR, týdenního kurzu pro profesionální záchranáře a kynology v Krkonoších v Peci pod Sněžkou. Hlavním tématem je hledání osob v lavině, sněhové profily a lavinová prevence.

Ukrajinští kolegové v Krkonoších

Vedle slovenských a polských profesionálních záchranářů a kynologů se tak ukrajinští kolegové díky malému grantu IVF již po třetí mohli zúčastnit kurzů se záchranáři horských služeb ČR, Slovenska a Polska (minulý rok se zúčastnili kurzu GOPR v polských Bieszczadech).

Pozvaní Ukrajinci působí v oblasti Černohorského masivu, s nejvyšším vrcholem Hoverla (2 061 m), na Ivano-Frankovské straně a v rámci grantu IVF též monitorují lavinovou situaci.

Ukrajinští kolegové v Krkonoších

Bohužel po politických změnách na Ukrajině na přelomu roku 2013/2014 jsou tito horští vůdci jedinou organizací, která s Horskou službou ČR nepřerušila kontakty a dlouhodobě má zájem o lavinovou prevenci. V ukrajinských Karpatech organizují pod hlavičkou TURE (www.ture.ua) několikadenní zimní přechody Karpat, pro účastníky (tento rok mimo jiné i zájemce z Holandska) zajišťují základní lavinové kurzy, zapůjčují lavinovou výbavu.

Ukrajinští kolegové v Krkonoších

Díky odbornému partnerství Horské služby ČR se podařilo udržet kontinuitu spolupráce a Ukrajinci tak mohou dále předávat získané znalosti zájemcům z řad skialpinistické veřejnosti a proškolovat svoje horské vůdce.

V rámci kurzu se ukrajinští kolegové též zaměří na ošetření úrazů na sjezdovkách a svozu raněných. Téma nastavení evropských standardů v lavině prevenci v ukrajinských Karpatech je bohužel aktuálnější po tragické smrti českého turisty počátkem března v pohoří Svidovec, v Zakarpatské oblasti (více o záchranné akci zde).

Ukrajinští kolegové v Krkonoších Ukrajinští kolegové v Krkonoších Ukrajinští kolegové v Krkonoších

O předchozí spolupráci:

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.