FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Karpatská beseda poprvé

29.11.2008 | Aleš Kučera, foto Aleš Kučera a Jacek Wnuk
Setkání přátel Východních Karpat

Tak se dá nazvat první, vskutku originální setkání přátel Východních Karpat, polsky ještě výstižněji nazvané - "Spotkanie Miłośników Karpat Wschodnich", které organizoval internetový portál karpatywschodnie.pl.

Setkání se uskutečnilo ve dnech 21. až 23. listopadu v Beskidu Niskim, v osadě Zawadka Rymanowska nedaleko Dukelského průsmyku na chatě, nebo spíše na jedinečném agroturistickém hospodářství Farfurnia. Okolní krajina nabídla i možnost první zimní výpravy a netradiční pohledy. Na setkání přijeli obdivovatelé Karpat opravdu z celého Polska - z Gdaňska, Poznaně, Warszawy, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, ale i přímo z hor a podhůří Bieszczad. Spolu se dvěma zahraničními hosty - Alešem Kučerou z Čech, který prezentoval projekt značení a fenomén Karpatských lesních železnic, a běloruského organizátora výprav do Karpat Sergeje Sidoruka se zúčastnilo velmi příjemného a přátelského setkání na šest desítek aktivních turistů, značkařů, členů horské služby, skialpinistů a cestovatelů. Po večerech nechyběla kytara a dobrá nálada.

Prezentace výprav do Karpat

Za celým projektem stojí Jacek Wnuk, šéfredaktor portálu KarpatyWschodnie, a Pawel Kopec, kteří pozvali velmi zajímavé hosty a sestavili s nimi nabitý program přednášek, vyprávění, fotografií a diapásem. Posledním tématem setkání bylo symbolicky společné vystoupení dvou iniciátorů značkování v ukrajinských Karpatech - Dariusze Dylaga a Aleše Kučery, kteří předčítali česky a polsky úryvky z knihy Karpatské hry a poté představili nadnárodní projekt značení na Ukrajině a vyzdvihli účast dobrovolníků z Polska a Čech v této aktivitě.

Prezentovaná témata a více fotografií z prvního ročníku, který věříme nebyl poslední, najdete na www.karpatywschodnie.pl/news=67 a www.karpatywschodnie.pl/articleid=57. Co je potěšující, že i na takovouto akci se v Polsku najdou partneři, kteří podpoří uspořádání setkání. Mezi ně patřila i vydavatelství turistických průvodců Bezdroza a Ruthenus nebo regionální samospráva v Krosně. Celé setkání splnilo hlavní cíl - navázat přátelství a vzájemně se informovat o činnostech, které se snaží zachovat Karpaty takovými, jak jsou a jaké jsou přívětivé pro aktivní turisty.

Místo konání setkání

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.