FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Piatra Craiului

4.4.2008 | Martin Klimša
Hory Rumunska, turistický průvodce

Pohoří Piatra Craiului je vápencové pohoří ležící na východním konci Jižních Karpat. Jeho rozloha není příliš velká, přibližně 130 km2. Jeho hřeben je dlouhý 16 km a táhne se srpovitě severojižním směrem. Turisticky je hodnotná pouze jeho severní část zhruba v délce 9 km. Piatra Craiului na severozápadě sousedí s největším rumunským pohořím Făgăraş, na západě s pohořím Iezer – Păpuşa a na východě s pohořím Bucegi. Jeho nejvyšším bodem je vrchol La Om (2 238 m) nacházející se uprostřed souvislého hřebene.

V překladu znamená Piatra Craiului "královský kámen". Tento název vystihuje dominantu tohoto vápencového pohoří v okolní krajině. Z celého jeho hřebene se nám otevírají nádherné výhledy na okolní pohoří, zejména Făgăraş a Bucegi. Hřeben nemá výraznější výškové rozdíly a jeho průměrná nadmořská výška je okolo 2 000 m. Severozápadní stěny se místy vypínají až do 800 metrové výše nad okolní krajinou. Tyto velkolepé vápencové stěny jsou využívány k horolezecké činnosti. Oproti tomu jihovýchodní strana pohoří má mírnější sklon a jeho svahy slouží k pastvě dobytka, povětšinou ovcí a krav. Zajímavé je, že vápencové vrstvy jsou povětšinou ve vertikální poloze, což vytváří v celém pohoří množství rozmanitých soutěsek, rozsoch, komínů a žlebů. V pohoří se nalézá několik jeskyní. Nejzajímavější z nich jsou Peştera Dîmbovicioara, která je turisticky přístupná a Peştera Urşilor v niž se našly pozůstatky jeskynního medvěda. V jihovýchodních dolinách se nalézá několik velkých soutěsek. Zejména Cheile Dîmbovicioarei a Cheile Brusturetului. Obě mají okolo 7 km a okolní skalní stěny vyrůstají až do 100 metrové výše. Nacházejí se nedaleko města Podu Dîmboviţei. 3 kilometry jižně od města Zărneşti. Piatra Craiului je na vodní toky chudé pohoří. Z jihozápadu je ohraničeno malou říčkou Dîmboviţa a ze severu potokem Bîrsa Groşetului. V celém pohoří je dále několik potoků, které ale po většinu roku jsou vyschlé.

Piatra Craiului je chráněnou oblastí s výskytem vzácných druhů, jak z rostlinné tak živočišné říše. Z rostlinné jsou to zejména vápenomilné endemity. V severní části pohoří byla ke konci 90. let zřízena rezervace vlků. V okolních lesích se také běžně vyskytuje medvěd hnědý.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.