FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Turistika v okolí Čierneho Balogu

4.6.2006 | Aleš Kučera, spolupráce Míša Galvánková

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline

Lesnícky skanzen sa nachádza vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu. Jeho budovanie je názornou odpoveďou na mnoho otázok, ktoré vo vzťahu k najväčšiemu prírodnému bohatstvu našej krajiny verejnosť oprávnene vyslovuje. Keďže raz vidieť je viac, ako desať krát počuť, rozhodli sme sa vám priamo v lesných porastoch priblížiť široké súvislosti našej práce. Na trojkilometrovom "chodníku lesného času" je v súčasnosti 48 zastávok, ktoré vám mnohými Vydrovo zaujímavými exponátmi a predovšetkým prirodzenými lesnými stanovišťami ponúknu objavné pohľady na životodarné schopnosti lesa. Určite vás však zaujmú aj živé obrazy z histórie, súčasnosti a budúcnosti lesníctva. Veľmi pôsobivým doplnením areálu sú prírodné diela medzinárodnej skupiny umelcov eko - artu.

Prístup

Autom, autobusom i pešo. Ešte zaujímavejší však bude, ak využijete Čiernohronskú lesnú železnicu, ktorá vás z Hronca, alebo Čierneho Balogu privezie priamo na zastávku Vydrovo – Skanzen. Cestovný poriadok je na www.chz.sk.

Sezóna

Lesnícky skanzen je otvorený denne od 1. mája do 15. októbra v čase od 8.00 hod do 18.00 hod. Keďže prehliadková trasa prechádza prirodzeným lesným prostredím prispôsobte tomu, prosíme, svoju obuv a odev.

Kontakt: Lesnícky skanzen, Lesy SR – Odštepný závod Čierny Balog, Hlavná 245, 976 52 Čierny Balog, telefón: 048 619 13 26, E-mail: lesycb@lesy.sk, http://www.lesy.sk.

Dobročský prales

Národná prírodná rezervácia Dobročský prales sa nachádza na strednom Slovensku vo Veporských vrchoch, 6 km od čiernobalockej osady Dobroč. Je jedným z najstaršie chránených území na Slovensku - od roku 1913. Dôvodom ochrany je zachovanie posledných zvyškov pôvodných lesov, ktoré sa vyvíjali na našom území tisícročia, než dospeli k dnešnej konečnej podobe - vrcholovému (klimaxovemu) štádiu.

Celodenní túry ve Veporských vrších

Náročnější turistiku, pro fyzicky zdatnější turisty – středně náročné trasy nabízí pohoří Veporských vrchů. Ze sedla Tlstý javor lze uskutečnit celodenní túru na Tri chotáre a Klenovský vepor nebo se sedla Uhliarka údolím Rákytovo na Dobroč. Nebo odbočit z vrcholu Tri chotáre na Železnou bránu a sedlo Pereš do Havrilova.

Na Tri Chotáre a Klenovský Vepor

Klenovský Vepor

Ze sedla Tlstý javor – 1 018 m (na silnici Č. Balog – Sihla, zast. busu) se vydáme nenáročnou hřebenovkou po červené turistické značce – Rudné magistrále na východ po loukách, s překrásnými výhledy na jih na náhorní planinu se Sihlou, Drábskem a Lomem a vulkanickým pohořím Poľana na horizontu. Přes samoty na Sedmáku a dojdeme k osadě v sedle Kysuca-Uhliarka (920 m, cca 1,5 hod), kde se nachází ohniště s výhledem na Klenovský Vepor. Zde můžeme odbočit po zelené do hluboké doliny Rákytovo směrem na sever a do Č. Balogu, části Dobroč (cca 2,5 hod). Červená značka stoupá lesem na Tri chotáre (1 140 m, cca 50 min) – cca 100 metrů po modré a žluté značce se nachází horská louka s výhledy na majestátný Klenovský Vepor. Po červené krátkým sestupem na Šopisko a dlouhým pozvolným stoupáním pokračujeme na Machačův Grúň – za ním už ostrým výstupem na mohutný Klenovský Vepor (1 338 m, cca 1,4 hod) který se na samém vrcholu odvděčí krásným výhledem k jihu . Ještě ostřejší sestup následuje do Sedla pod Vartou (voda se nachází na odbočce u chaty pod Veprom) a poté pozvolnou lesní hřebenovkou dojdeme na sedlo Machniarka (cca 2 hod). Zde opustíme Rudnou magistrálu a klesáme po modré, zdlouhavým 3 hodinovým sestupem Starou dolinou, do Č. Balogu, do místní části Dobroč. Celkem cca 9 hodin pochodu.

Tlstý javor – Tri chotáre – Železná brána – Pereš – Havrilovo

Ze sedla Tlstý javor – 1 018 m (na silnici Č. Balog – Sihla, zast. busu) se vydáme nenáročnou hřebenovkou po červené turistické značce na východ po loukách, s překrásnými výhledy na jih na náhorní planinu se Sihlou, Drábskem a Lomem a vulkanickým pohořím Poľana na horizontu. Přes samoty na Sedmáku a dojdeme k osadě v sedle Kysuca-Uhliarka (920 m, cca 1,5 hod), kde se nachází ohniště s výhledem na Klenovský Vepor. Po Rudné magistrále stoupá po lesní cestě na Tri chotáre (1 140 m, cca 50 min). Odtud odbočíme po modré, s překrásnými výhledy po levé ruce na Klenovský Vepor, směrem na Železný kříž a sedlo Pereš do Havrilova (cca 2,5 hod). Odtud je možné odjed busem na Č.Balog (odj. v 15.43, příj. Č. Balog 16.17), dlouhou chvíli čekání na jediný odpolední autobus stín restaurace nezpříjemní! Celkem cca 5 hod. pochodu.

Lom a Klenovský Vepor

Lom nad Rimavicou a pramen Ipľa

Pokud se vám již dolina Čierného Hronu bude zdát těsná a budou vám chybět daleké výhledy, vyjeďte jedním z autobusů směřující z Čierného Balogu na Sihlu a do 17 km vzdáleného Lomu nad Rimavicou, do nejvýše položené obydlené obce na Slovensku ve výšce 1 015 m.

Kostel v Lomu

Odjezdy autobusů na www.idos.cz – ranní spoj od OÚ jede 6.48 h a 17.06 denně, v 10.00 a 14.48 v sobotu, neděli a svátek, v 11.25 a 14.56 v pracovní dny.

Dnes má obec 300 obyvatel, tato vrchárská obec byla založená v roku 1799 a byla osídlena především Poláky, kteří sem přicházeli z Oravy likvidovat kalamitní dřevo (v obci je patrný vliv polské architektury i tradic). Obci dominuje klasicistický kostel z let 1812 až 1818.

Obec je díky své nadmořské výšce vhodným nástupním místem na nenáročné túry s jedinečnými výhledy na Poľanu, Veporské vrchy, ale za jasného počasí především na Nízké ale i Vysoké Tatry. Příjemná túra nás po modré značce zavede po cca 1,5 km po asfaltové lesní cestě na okraj lesa s cykloturistickým rozcestníkem, zde odbočíme vpravo po lesní cestě asi po 200 metrech (kde lesní cesta začne stoupat) uhneme úvozovou cestou doleva a přes louky – pastviny vyjdeme po 1 km na hřebínek Čiertaže (asi 1 045 m) k sloupům vysokého napětí. Zde narazíme na červenou, která vchází do lesa a odbočuje k upravenému pramenu Ipľa (cca 250 m). V příjemném přístřešku lze posvačit případně i přespat. Zpět se po červené vrátíme na kraj lesa a pastviny a vydáme se na východ (není třeba chodit podél Lom z Čierťaže el. sloupů, kde je pěšina zarostlá, ale po kraji pastviny) až na Čiertaž 1 102 m n.m. a rozcestník s modrou značkou Pod Čiertažou (2,5 km) – po celou dobu se nám naskýtají překrásné výhledy na panorama Tater s Lomem pod námi. Zpět se do Lomu můžeme vrátit po modré (4 km). Celá nenáročná trasa měří cca 9 km.

V Lomu nad Rimavicou je možné zakoupit potraviny a ve dvou krčmách tekuté občerstvení (v restauraci a samoobsluze naproti pošty v centru nebo v malé stylové hospůdce s malým krámkem na začátku obce u odbočky z hlavní silnice).

Podél zdravotnického střediska uhneme mezi bytovky a podél vysílače přejdeme přes chalupářskou osadu Skalník na louku nad Drábskem 960 m (cca 1,5 km), v horské obci je obchod a občerstvení. Po místní silnici zamíříme po loukách s překrásnými výhledy na Tatry směrem k Sihle – asi 1,5 km (přejdeme hlavní cestu na Hriňovou a podél vleku sejdeme do obce).

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.