FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Česká republika věnuje záchranné vozíky pro svoz raněných a další vybavení ukrajinským záchranářům

26.10.2012 | Aleš Kučera

V rámci projektu rozvojové spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky byly pro ukrajinské záchranáře horské služby zakoupeny čtyři záchranné transportní prostředky, tzv. rakouské vozíky vyrobené firmou Tyromont. Vozíky jsou určeny pro svoz raněného v nepřístupném terénu, určené pro dva záchranáře.

Z předávání vozíků

Dva vozíky byly předány záchranářům na Krymu (pro stanice v Bachčisaraji a Jaltě), a dva jsou určeny pro záchranáře v Zakarpatské oblasti (služebna Mukačevo - Volovec, Lazeščina). Pro lehčí pohyb v terénu jsou tato speciální transportní nosítka vybavena kolečkem, ulehčujícím přesun raněného. Záchranářům bude také sloužit další vybavení českých firem Pinguin, Lanex a Singing Rock.

Nejedná se o první spolupráci českých záchranářů s ukrajinskými kolegy, již v předchozích letech došlo k předání nebo zapůjčení záchranných prostředků ukrajinským záchranářům MNS v Zakarpatské oblasti. V roce 2011 polská horská služba GOPR věnovala 40 lavinových sond pro hledání lyžařů pod lavinou, Horská služba České republiky zapůjčila 3 akija čluny, 6 kanadských saní pro záchranu raněných v zimě a 2 rakouské vozíky pro transport v létě.

Tiskovka

Karpatský turistický spolek vyrobil za podpory časopisu Snow 15 lavinových tabulí, upozorňující na lavinové terény. V roce 2010 zapůjčili dobrovolní záchranáři z Čech za přispění redakce časopisu Snow 2 repasované sněžné skútry Buran s přípojnými saněmi na služebny Usť Čorná a Jasiňa.

V lednu 2012 zorganizovali lavinoví specialisté Horské služby ČR a Stediska lavinové prevence v Jasné na Slovensku modelové ukázky záchranných akcí na Dragobratě pro záchranáře z Jasini, Lazeščiny, Rachova, Usť Čorné a Verchoviny.

V zimní sezoně 2011/2012 v rámci projektu Mezinárodního yisegradského fondu byl spuštěn pilotní projekt lavinové předpovědi v ukrajinských Karpatech na těchto internetových stránkách. Portál je určený zimním návštěvníkům hor ukrajinských hor a informuje o aktuálním nebezpečí a lavinové situaci. Ve spolupráci se Zakarpatským hydrometeorologickým střediskem v Užhorodě bylo vydáno 18 lavinových výstrah a ve spolupráci s HPRČ byly monitorovány českými, polskými a slovenskými specialisty laviny na polonině Boržava a Svidovec.

Předávání vozíků

Nedílnou součástí projektu bezpečnosti v horách je i projekt značení turistických tras v Zakarpatské oblasti Ukrajiny i na Krymu podle středoevropského systému značení turistických tras. V roce 2012 bylo dokončeno díky prostředkům Ministerstva zahraničí České republiky, z Malého lokálního projektu české rozvojové spolupráce značení napříč Zakarpatskou oblastí Ukrajiny.

Od roku 2008 do roku 2012 bylo vyznačeno přes 850 km značených tras, červena turistická značka tvoří páteřní "transkarpatskou turistickou magistrálu" v délce 332 km a vede od slovenské hranice na nejvyšší vrchol Ukrajiny Hoverlu. Na realizaci značení se podílejí ukrajinští dobrovolníci se sdružení Karpatské stezky. Vedení turistických tras je konzultováno s horskou službou HPRČ. V rámci projektu značení turistických tras jsou vydávány aktuální turistické mapy 1:50 s vyznačenými trasami, stanicemi horské služby a nezbytnými kontakty pro případ nouze.

Hlavní přínos značeni je pomoc turistům v orientaci ve složitém terénu, případně za špatného počasí a umožnit tak turistům bezpečny sestup do bezpečí. Záchranářům značeni pomáhá lokalizovat polohu ztracených nebo zraněných turistů. V zimním období dodatkové tabule umístěné na rozcestnících informuji o lavinovém nebezpečí.

Na Krymu bylo z prostředků MZV ČR vyznačeno od roku 2011 již více než 200 km turistických tras.

Další informace

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.