FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Velký zájem o školení lavinové prevence na Ukrajině

31.3.2016 | Aleš Kučera, foto Helena Filippová

Jedním z hlavních cílů malého grantu Mezinárodního Visegradského Fondu (IVF) na Ukrajině, zaměřeného na monitoring lavinové situace a lavinovou prevenci, je i školení nevládních lyžařských sdružení a freeride komunit. Především tyto skupiny aktivních lyžařů jsou nejvíce ohroženy v odlehlých a neosídlených horách v případě zasažení lavinou na životě nejvíce a pomoc horské služby je dostupná v řádech hodin.

Školení na Dragobratě

Tématem kurzů pro ukrajinské skialpinisty a freeridery je především pomoc a záchrana v horách, pomoc kamarádů v lavině vlastními prostředky, ošetření zraněného a transport do bezpečí. V lednu 2016 se díky malému grantu IVF uskutečnil na Ukrajině první seminář a školení v terénu této sezóny pro nevládní komunity.

Zájem mezi ukrajinskými lyžaři předčil možnosti projektu IVF, lavinového kurzu se mohla zúčastnit pouze polovina zájemců. Mnozí ze čtyř desítek účastníků přijeli z celé Ukrajiny, o kurz měli zájem i bývalí dobrovolní záchranáři z Krymu, kteří chtějí spolupracovat v Karpatech jako dobrovolní záchranáři. Více o lednovém školení zde.

Další část jsme připravili v rámci malého grantu Mezinárodního Visegradského Fondu na polovinu března, od 11. do 13.3.2016 v lyžařském areálu Dragobrat, v pohoří Svidovec, který je vyhledávaný freeride komunitami z celé Ukrajiny a EU, lokalita je známá velkým množstvím lavinových katastrů, kde se milovníci lyžování ve volném terénu pohybují a hrozí jim potenciální nebezpečí.

Školení na Dragobratě

I tentokrát byl zájem vyšší, než umožňovala kapacita kurzu, především praktické části při nácviku záchrany v terénu. Výběr účastníků byl opět těžký, neboť do pracovních skupin v kurzu bylo možné vybrat pouze 36 účastníků z 91 přihlášených. Seminář v rámci malého grantu vedla záchranářka a školitelka horské služby Polska - GOPR Bieszczady Karolina Kiwior s našimi kolegy a zástupce ukrajinské pobočky PIEPS Denis Bykov, který zapůjčil bezplatně účastníkům kurzu vybavení pro lavinovou záchranu.

Teoretická část byla zaměřena na popis lavin - jejich vzniku, druhů, vliv počasí a na testy stability sněhu. Druhá část nazvaná "ABC lavin" teoreticky seznámila účastníky s lavinovou výbavou, nutnou pro záchranu v lavině (lavinový vyhledávač nazývaný "pípák", sonda, lopata) a s možností použití lavinového batohu a možnosti záchrany v lavině. Závěrečná část byla věnována plánování tras v horách, sledování a vyhodnocení lavinového nebezpečí a představení 5tis stupňové škály lavinového nebezpečí.

Především o praktickou část byl velký zájem - obdobně jako v lednovém školení se účastníci seznámili se sněhovými profily a určováním stability sněhu, provedli kompresní test pro zhodnocení lokálního lavinového nebezpečí.

Školení na Dragobratě

Na základě zkušeností z lednového kurzu účastníci procvičovali na figuríně, kterou zapůjčil GOPR Bieszczady, zásady první pomoci, o které je na Ukrajině celkově nízké povědomí (umělé dýchaní, masáž srdce, stabilizovaná poloha) a poté účastníci procvičovali základní znalosti o ošetření zlomenin v terénu a transport raněného.

Na závěr byla pro účastníky kurzu připravena soutěž tří členných družstev, která měla prověřit práci s lavinovými vyhledávači, hledání v lavině a udělení první pomoci raněnému. Každý účastník obdržel brožurku "ABC lavin", vydanou v ukrajinštině díky malému grantu IVF.

Školení na Dragobratě

V rámci malého grantu účastníci kurzu pod vedením Karoliny Kiwior zpracovali sněhový profil, na SV vrcholu Žandarm, který poté zadali do celoevropské databáze EAWS do SnoProfiler - www.lawis.at/profiles.

Další linky k projektu IVF na Ukrajině:

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.