FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Čeští záchranáři na Svidovci

3.2.2012 | Aleš Kučera

Čeští záchranáři, spolu s kolegy ze Slovenska a Polska, navázali na setkání s ukrajinskými kolegy ze Zakarpatské oblasti v roce 2009. Nyní prezentovali práci s lavinovými vyhledávači a sondování, představili různé typy běžně dostupné na trhu.

Záchranáři na Svidovci

Při setkání se záchranáři z Rachovské grupy Zakarpatské horské služby, do které náleží služebny Rachov, Jasiňa, Lazeština a Usť Čorná, od kolegů Viktora Kořízka z HS ČR a Milana Lizucha z SLP Jasná dozvěděli nejnovější zkušenosti při práci s vyhledávači, včetně nové zkušenosti, kdy mobilní telefon nebo vysílačka může vypnout "pípák".

Po dobu diskuzí se seznámili s lavinovými akcemi v minulé sezoně a upozornili na opakující se chyby lyžařů pohybujících se ve volném terénu. Akce se zúčastnili i kolegové ze sdružení turistů Pohid z Tarnopola, kteří se specializují na zimní přechody hor a expedice na lyžích a mohli konfrontovat své zkušenosti s pohledem záchranářů.

Po celou dobu setkání panovaly na Dragobratě náročné meteorologické podmínky, kdy každý den ukrajinští záchranáři hledali zbloudilé lyžaře. Silný vítr, minimální viditelnost a značné množství sněhu (2 až 2,5 m sněhu) komplikovaly záchranné akce.

Namche

Záchranná akce 26. ledna v lavinovém katastru, kde dezorientovaný lyžař strhl při bloudění lavinu, skončila dobře jak pro mladíka, tak pro záchranáře http://www.zk.mns.gov.ua/news/290.html.

Setkání záchranářů na Dragobratě ve dnech 23. až 26.ledna, které hostil majitel penzionu U Stěpana pan Stěpan Robčuk, organizoval Karpatský turistický spolek a Alpy 4000. Akce proběhla pod patronátem náčelníka Horské služby ČR Krkonoše Adolfa Klepše. Lavinové vyhledávače k prezentaci poskytla redakce časopisu Snow, za kterou se účastnil Petr Havelka. S dopravou pomohl Aleš Bílek z ČHŽ, který poskytl minibus.

Specializovaná prodejna skialpového vybavení Namche věnovala ukrajinským záchranářům 6 párů skialpových bot a 6 párů skialpových pásů - za což Pepovi Šimůnkovi patří od ukrajinských záchranářů velké poděkování, neboť do této doby nebyli tímto nezbytným vybavením vybaveni.

Svidovec

Tuto sezonu v rámci malého projektu Mezinárodního visegradského fondu budou kolegové z Karpatského turistického spolku, Alpy 4000 s kolegy z Polska a Slovenska monitorovat lavinovou situaci v Zakarpatské oblasti Ukrajiny s cílem navrhnout systém fungující lavinové prevence a předpovědi. Informace o projektu najdete od příštího týdne na www.karpaty.net/laviny.

Více o akci na Dragobratu

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.