FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Snaha o udržení značených tras v Gorganech

1.11.2013 | Aleš Kučera

Počátkem července jsme informovali o snaze udržet vybudované značení v letech 2007 až 2009 v pohoří Gorgany v Zakarpatské oblasti Ukrajiny.

Údržba turistického značení v Gorganech

S ohledem na nutnost udržet alespoň důležité nástupní / v případě nouze (špatného počasí, rychlé změny povětrnostních podmínek na hřebenech) bezpečné sestupové trasy pro turisty z rozlehlého pohoří Gorgany a Svidovec se pouze hrstka dobrovolníků vydala v polovině října dokončit rozdělanou práci s cílem udržet alespoň funkční rozcestníky, označující významné křižovatky turistických cest.

Vzhledem k tomu, že v tomto roce projekt obnovy značení turistických tras v Zakarpatské oblasti Ukrajiny již není financován z žádných projektů ani grantů, veškeré prostředky jsme museli shánět obdobně jako před šesti lety. Poohlédnutí za celým projektem značení od roku 2006 je na partnerském Treking.cz.

Na nově vydané, aktualizované mapě Gorgany, Krasna a Svidovec jsou některé značené trasy převedeny pod symbol doporučené trasy, neboť jejich neudržování vede k situaci, že trasy stoprocentně neplní svoji funkci (na trasách se mohou vyskytovat úseky poničené těžbou, trasy jsou zavaleny polomy a stezky se odchylují od značených tras, případně v dolinách těžba značky zničila zcela).

Sedlo Legionářů, Sedlo Legionářů

Díky finančním prostředkům drobných dárců a sponzorství kamarádů, kteří i ve složitých ekonomických podmínkách se nás rozhodli podpořit, čtveřice dobrovolníků z Čech, Slovenska a Polska se s náčelníkem služebny horské služby v Usť Čorné Juriem Kosťakem rozhodli dokončit nový rozcestník v dolině Turbatu, v místě zvaném Stav a obnovili těžbou poničený rozcestník Usť Gladyn (na přeznačeném úseku z údolí Turbat směrem na sedlo Okula a k pramenům Tisy).

Současně byly repasovány rozcestníky Usť Turbat, Plajská a Sedlo Legionářů, kde byly osazeny nové směrovky a stříška. Na žádost náčelníka místní služebny HS byl osazen rozcestník na polonině Krásná, pod KLimovou na odbočující žluté značce do doliny Mokranka k Jalynce. Zde v mlze a špatného počasí dochází k častému bloudění turistů, kteří ztratí stezku na nevýrazném hřebínku nad hranicí lesa a sejdou do neprostupného hlubokého údolí.

V orientačně složitém místě byl vybudován nový rozcestník a byly zabetonovány čtyři kovové orientační sloupky vyznačující stezku na sestupu do pásma lesa.

Vzhledem ke špatnému, deštivému počasí patří poděkování dobrovolníkům, kteří si neváhali vzít dovolenou a vydali se za vlastní prostředky dokončit před zimou tyto práce, zlepšující orientaci v horách. Ze Slovenska Milanu Gombošovi, z Polska Katarzyně Wnek a Radoslawowi Bussowi.

Nový rozcestník v dolině Turbatu - Stav Silnice v Usť Čorné

Za finanční podporu děkujeme Petrovi Kongovi, díky němu bylo možné celou akci realizovat a nakoupit materiál. Za sponzorské zajištění trubek, stříšek a úchytek děkujeme ukrajinskému sponzorovi Jivchikovi z Mukačeva. Za přípravu směrovek Igorovi Hořenímu z firmy Spojstav. Přátelům z autoservisu PB Balasič ze Sobranců, za přípravu rumunského čtyřkolového pomocníka ARO, bez něhož bychom veškerý materiál na tak rozlehlém horském území nebyli schopni přepravovat. Poděkování patří i Karlovi Markvartovi z KČT za cennou podporu, účastníci děkuji kamarádům z Košic za pomoc při přípravě akce.

Za zmínku stojí informace, že hlavní přístupová silnice Dubové - Usť Čorná je ve velmi špatném stavu, na hranici sjízdnosti osobním automobilem, což dokazuje jedna z připojených fotografií. Silnice 2. a 3. třídy se na Ukrajině již druhým rokem vůbec neudržují a přetížené nákladní automobily se dřevem z nich dělají opravdový tankodrom.

Budování nového rozcestníku pod Klimovou Obnova rozcestníku Usť Turbat Údržba turistického značení v Gorganech Obnova rozcestníku Usť Gladyn

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.