FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Lesní železnice v Karpatech, Lesní dráha ve Vyhodě

15.6.2004 | Foto M. Škoda a A. Kučera

Nejrozsáhlejší systémy úzkorozchodných lesních drah v bývalé jihovýchodní Haliči, dnes na území Ivano-Frankovské oblasti západní Ukrajiny, se do konce 90. let nacházely v podhůří Karpat a v oblasti pohoří Horhany (ve Vyhodě, Luhách a Osmolodě). V současné době je po ničivých povodních v roce 1998 plně v provozu pouze LŽ Vyhoda, v minimálním rozsahu pár kilometrů trati v horách nad Mindunkem Beskydským.

Lesní dráha Vyhoda – Mindunok Solotvinskij – Soboľ / Mindunok Beskidskij

Lesní dráha ve Vyhodě vychází asi 1 km od konečné širokorozchodné tratě Dolina - Vyhoda, odbočující z tratě Stryj - Ivano-Frankovsk (dříve Stanislaw). Po vybudování pily ve Vyhodě baronem von Popperem v roce 1882 byla vybudována v roce 1891 první 12 km dlouhá část dráhy do údolí řeky Mizunky s rozchodem 800 mm. V meziválečném období délka sítě dosahovala přes 70 km. Hlavní tratě vedly údolím Mizunky k nákladištím Sobol a Jalový (přibližně 35 km) a podál Śvice (východní větev) k nákladišti Mindunek Beskidskij (33 km). Na konci 30. let byla provozována v úseku Vyhoda - Świca osobní doprava - v pracovní dny jeden pár vlaků.

Budování dalších úseků a odboček do bočních dolin, a přestavba na rozchod 750 mm, proběhlo v poválečném období. Na konci 50. let dosáhla největší délka sítě LŽ ve Vyhodě včetně odboček přes 180 km. Za účelem vzájemné výpomoci se sousedními lesními drahami v Rožňatovu a v Brošněvu (Osmolodě) došlo k propojení drah a celková délka této sítě dosahovala až 500 km.

Po povodních v roce 1998 byla značně poškozena východní větev do Ludwikowky a doprava z Vyhody již nebyla obnovena.V provozu zůstal pouze izolovaný úsek na úpatí karpatského hřebene z Mindunku Beskydského (cca 6 km) za účelem přibližování dřeva z neprostupných dolin k silnici. Západní větev je provozována z Vyhody podél Mizunky do Myndunku Solotvinského (cca 24 km) a rozvětvení ve stanici Soboľ (na km 30) na dvě odbočky Pravy Tichyj a Levy Tichyj, celkem okolo 40 km. Další obnova odboček, především v údolích Bukovec a Jalovyj není vyloučena a je závislá na aktuální těžbě. Na tuto větev vyjíždí v pracovní dny okolo 6. hodiny z Vyhody nákladní vlak s prázdnými vozy, zpět s plně naloženou soupravou se vrací večer, zpravidla v úterý, čtvrtek a sobotu. V pondělí ráno vyjíždí s lesními dělníky do hor "rabočij pojezd" složený z uzavřených vozů, zpět se vrací v pátek k večeru.

Přeprava osob je smluvní a po dohodě se zaměstananci dráhy, vedle nákladních vlaků se po tratích pohybují různé drezíny pro lesní dělníky, ale i sběrače borůvek. Další informace lze nalézt na stránkách www.karpaty.com.ua.

Ex LŽ Vyhoda – samostatný úsek nad Mindunkem Beskidským

Tratě LŽ vedoucí z koncového bodu M. Beskidskij směrem k hlavnímu hřebeni vytvářejí od povodně 1998 izolovanou síť tratí, oddělenou od původní "mateřské" sítě LŽ Vyhoda. Provoz dnes zajišťuji soukromá těžařská firma s jednou lokomotivou TU8-0267 a 4 vozy. Lokomotiva vyjíždí až 3× denně na některá z nákladišť, kde probíhá těžba – v červnu směrem západním pod Vyškovský Horhan, nejprve k bývalé lesovně Beskid a na nákladiště Drabina (cca 5 km) a na nákladiště Hranica prava (cca 4 km). "Východní" větev, vedoucí pod vrchol Hyča je střídavě využívána s předchozí částí a je sjízdná k nákladištím Malenka Sviča (cca 3 km) a na odbočky Novyj Us (1 km), ta byla provozována naopak v červenci. Celou síť udržuje v provozu "pan traťmistr" se svoji drezínou a udržuje tak tratě překvapivě ve velmi dobrém stavu. Nejvhodnější přístup na Mindunok Beskidskij je z Myslovky, ležící na hlavní silnici mezi obcemi Vyhoda a Vyškov, vedoucí z Doliny do Chustu do Zakrapatské oblasti. Zde zastavují autobusy a maršrutky, dále podél Sviči lze dojít nebo pokračovat stopem lesáckých "grozoviků". Od konce dráhy lze vystoupat po lesních cestách na "hraniční" karpatský hřeben na Vyškovský Horhan nebo Hyču – od ní dále na východ na Popaďu.


Zvětšit mapu

Aktuality z provozu železnice

1.4.2008: Lesní dráhu bohužel v polovině září 2007 postihly povodně a trať byla na mnoha místech poškozena. Již v říjnu 2007 začala firma Uniplyt Vyhoda (dnešní provozovatel dráhy a pily) s obnovou a celkem do záchrany poslední lesní železnice v ukrajinských Karpatech investovala na 2 mil. Hriven, který byly určeny především na obnovu tratě, zničených mostů a stržených náspů zik.com.ua. V současné době je lesní dráha provozována po hlavní trati na Mindunok Solotvinski a na nákladiště Soboľ - celkem je v provozu 30 km tratí.

Skupiny turistů si mohou u firmy Uniplyt objednat výletní vlaky v otevřených vozech "nabídka zvláštních vlaků", aktuální mapku naleznete na informačním letáku, kontakt na mail svitlana@uniplyt.com.ua. Přední stranu i zadní stranu informačního letáku si můžete vytisknout ve formátu pdf.

Informační leták

R. 2007: Rozsah provozu přibližně odpovídá informacím uvedeným na www stránkách. Pro upřesnění uvádíme, že "rabočij pojezd" odjíždí v pondělí z Vyhody od pomníku parní lokomotivy (v centru městečka) zpravidla v 8 hodin a jede na Mindunok Solotvinskij. Svoz dřeva probíhá z nákladišť v místě těžby, na odbočce Levyj Tichyj a Soboľ.

Ve Vyhodě lze případně i přenocovat v "hotelu" (bývalé ubytovně) dobře ukrytém v ulici za autobusovou stanicí (směrem k depu LŽ), cena je 25 Hřiven nebo 5 USD na osobu, vč. sprchy a kuch. koutu na patře.

Další související články:

+ Pěkné fotografie z lesní železnice ve Vyhodě, www.viktorio.net

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.