FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Lesní železnice v Karpatech, Lesní dráha Pálháza

10.7.2004 | Aleš Kučera
Palháza

Nejstarší lesní dráha v Maďarsku jezdí v pohoří Zemplén. Samospádnou dráhu s rozchodem 700 mm Pálháza - Kökapu postavil v roce 1888 hrabě István Károlyi. Dráha sloužila k obsluze pily v Pálháze. Prázdné vozy nahoru tahali koně, dřevem ložené soupravy sjížděly samotíží dolů. V roce 1903 byl prokopán tunel pod loveckým zámečkem Kökapu, odtud trať vedla dále až do stanice Susulya. V roce 1902 na trať vyjela první parní lokomotiva, po několika lesních požárech se roce 1906 vrátili ke koňskému pohonu. V roce 1924 byla uvedena do provozu trať Mezihorské dráhy Sátoraljaújhely - Pálháza - Füzérkomlós. V roce 1927 vznikl i úsek Sátoraljaújhely - Sárospatak, který zajistil propojení s Hospodářskou dráhou Mezibodroží. Otevřením nové dráhy se otevřela možnost další přepravy nákladů z lesní dráhy.

V roce 1947 přešla dráha do státního vlastnictví, ve stejném roce rozšířili rozchod na 760 mm. Provoz byl v roce 1948 převeden do parní, v roce 1964 do dieselové trakce. Pravidelná osobní doprava byla zahájena v roce 1958. Název Státní lesní dráha Pálháza dráha získala v roce 1975, do té doby byla nazývána Lesní dráha potoka Kemence. Mezihorská a Mezibodrožská úzkorozchodná dráha byla zrušena 29. listopadu 1980, proto byl zastaven také provoz na lesní dráze. V úseku Pálháza-Ipartelep (původní výchozí stanice lesní dráhy, pozn.KB) - Kökapu byla zahájena doprava znovu 15. srpna 1989. Trať v roce 1990 prodloužili z Kökapu k turistické chatě Rostalló (1 km), v roce 1996 i z Pálháza-Ipartelep do Pálházy (1 km).

Pálházu nalezneme v srdci Mezihoří, je východištěm turistických cest do pohoří Zemplén a Nagy-Milic. Ve stanici Pálháza-Ipartelep v bývalém domku traťmistra byla v roce 1991 zřízena expozice lesnictví, lovectví a ochrany přírody. Lovecký zámeček Kökapu postavila rodina Károlyi koncem 19. století, v roce 1991 byl upraven pro rekreační účely. Jezero před zámkem vzniklo v roce 1968 výstavbou údolní přehrady, postavenou Zemplénským lesním hospodářstvím. Potok Kemence v tomto místě kdysi prolomil cestu v mohutné skále, dvě strmé skály jako kamenná brána (kökapu) stojí dodnes. U vchodu do údolí Határ je lyžařská a sáňkařská dráha, na lyžařské dráze je i vlek.

Z Rostálló můžeme vyrazit na výlet do okolí vsí Háromhuta, Regéc a Telkibánya, z louky Mlaka se po modré značce můžeme přes louku Gerendás, údolí Komlóska a Pengö-kö vrátit do údolí potoka Kemence.

Z Pálházy je zajímavé navštívit obec Füzér v nejvýchodnějším cípu Maďarska v podhůří horské skupiny Nagy-Milic (Velký Milíč). Pevnostní val z arpádovské doby je jednou z nejhezčích pozůstatků obranného systému, leží na vrcholu osamoceného kopce. Hradní kaple byla obnovena v roce 1998, z jejích oken se otevírá překrásný výhled na kotlinu Mezihoří a okolní zalesněná pohoří. Andezitová hora z čedičových sloupců a pod ní ležící skála podobná houbě spolu tvoří přírodní chráněné území.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.