FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Lesní železnice v Karpatech, Lesní dráha Osmoloda

10.8.2005 | Aleš Kučera
Osmoloda

Lesní dráha do Osmolody, o rozchodu 760 mm, vycházející od pily v blízkosti žel. stanice Broszniów (dnes Brošněv) na trati Stryj – Ivano-Frankovsk byla vybudována v roce 1910 firmou O. & K. Berlin. Trať vycházející z Brošněva vedla podél řeky Duba podhorskou rovinou až k rozvodí řek Duba a Lomnica u obce Perehiňskoje, odtud stoupá do 50 kilometrů vzdálené Osmolody, typické horské osady v nadm. výšce 715 m pod mohutnými vrcholy pohoří Horhan – vrcholy Grofa 1 752 m, Ihrovec (1 804 m).

Ve 20. letech došlo k propojení se sousední lesní dráhou vycházející z Rozniatowa – Krechowice (trať vedoucí do Luhů a Lipowice). V poválečném období nastal největší rozmach V Osmolodě zůstaly jen vraky lokomtiv sítě se sjednoceným rozchodem 750 mm a jednotlivé odbočky dosahovaly až pod hlavní karpatský hřeben – podél Lomnice na nákladiště Darjev a Splaj (26 km), podél přítoku Moloda na nákladiště Mšana, Piskava, Rozsochan a Čorná Rika (v nadm. výšce 1030 m, 35 km). Délka celé sítě dosáhla téměř 100 km a v provozu bylo denně až 12 parních lokomotiv. Dalším budování nových tratí a odboček směrem na Porohy dosáhla síť délky až 200 km. V 90. letech však začalo postupné rušení odboček, bohužel dílo zkázy dokonaly povodně v roce 1998 a síť o rozsahu přes 100 km zanikla.

Aktuální stav

V bývalém depu dráhy v Brošněvu se nachází několik vraků lokomotiv a většina kolejí, vč. trati do Osmolody skončila na šrotišti. V Osmolodě, kdysi malebném horském nádražíčku, se nachází pár zrezivělých vagonů mimo koleje. Sporadický provoz drezíny ZIL, označený GMD4-850, do osady Darjev skončil již nenávratně v roce 2002. Jakékoli informace o snahách obnovit provoz se nezakládají na pravdě. Nosný pilíř dlouhého mostu přes řeku Moloda je vážně poškozen.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.