FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Lesní železnice v Karpatech, Lesní dráha Királyrét

10.7.2004 | Aleš Kučera
Maďarsko

Trať s rozchodem 600 mm Kismaros - Szokolya - Huta (dnes Királyrét) - Adolf-kút postavil v roce 1893 pruský hrabě Henrik Frankensiessdorf pro přepravu dřeva pro potřeby hutí. Odbočky této tratě Kismaros - Dunapart (břeh Dunaje), Kismaros - nádraží MÁV Nográdverőce (dnes Verőce), Királyrét - nákladiště Cseresznyefa, Királyrét - Bajdázó postavili v roce 1912. Vlaky s parními lokomotivami přepravovaly kámen z lomů Inóc a Bajdázó do vlečných člunů na Dunaji a překládací stanice Nográdverőce.

V roce 1915 vznikly u stanice Paphegy dílny na opravy vozidel a drtička kamene. Celý provoz včetně dráhy byl od roku 1916 v majetku českého velkostatkáře Emila Čečovičky, od roku 1920 Anglicko-maďarské banky a od roku 1924 švýcarského občana Kuno Hoffera. Hoffer zřídil lanovku od inóckého kamenolomu k drtičce Pap-hegy, v Paphegy postavil dvě válcovny, které vyráběly drobný štěrk pro živičný povrch silnic. V roce 1941 kamenolomy uzavřeli a úkolem dráhy bylo opět převážet dřevo. Dráhu v roce 1945 zestátnili, v zájmu další přepravy dřeva v roce 1947 postavili trať Királyrét - Egyház-bükk, o dva roky později prodlouženou k Hárs-patak. Pravidelná osobní doprava v úseku Kismaros - Királyrét (10 km) začala 26.května 1954. Ve stejném roce zde vyjely dieselové lokomotivy, poslední zvláštní vlak s parní lokomotivou přijel do Királyrétu 30.září 1972. V 70. létech ročně přepravili 400 - 500 tisíc cestujících.

Királyrétskou státní lesní dráhu 6.června 1976 přeměnili na pionýrskou dráhu. Od 1.listopadu 1978 na dráze zastavili provoz a byla zahájena přestavba tratě Verőce (nádraží MÁV) - Kismaros - Szokolya - Királyrét na rozchod 760 mm (částečně v jiné trase). Železniční svršek byl použit (po úpravě) z normálněrozchodné dráhy MÁV Cegléd - Hantháza, zrušené v roce 1978. Trať s& novými výpravními budovami a dílnami uvedli do provozu 7.června 1981. Od roku 1990 je provozována pod názvem Királyrétská státní lesní dráha (Börzsönská dětská dráha). Nákladní doprava byla zastavena v roce 1992, od té doby je 2 km dlouhý úsek Kismaros - nádraží MÁV Verőce mimo provoz.

U příležitosti stého výročí postavení dráhy, 5. srpna 1993, založila župa Pešť, samosprávy obcí Kismaros a Szokolya, Dětská a mládežnická nadace župy Pešť, győrská stavební firma Vasútepítők Kft. a Tusnádi Csaba Károly Nadaci börzsönské dětské dráhy se sídlem v Kismaros, která plánuje popularizaci dráhy, rozvoj center pro mládež a ochránce přírody v okolí. Ke stému výročí rovněž připravil Tusnádi Csaba Károly putovní výstavu fotografií a dokumentů s názvem "Zachraňte nás, dokud není pozdě! Maďarské úzkorozchodky", která je v Kismaros k vidění vždy první sobotu v květnu. Tabule a police s výstavou je možné od nadace zapůjčit. Ke skalnatým horám uvnitř pohoří Börzsöny, Csóványos, Nagy-Hideg-hegy a Magas-tax lze dojít z Királyrétu po značených turistických cestách.

Další související články:

+ Další informace o železnici naleznete na této stránce
+ Jízdní řád této železnice

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.