FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Lesní železnice v Karpatech, Lesní dráha Felsötárkány

10.7.2004 | Aleš Kučera

Panství egerského arcibiskupa vystavělo v roce 1915 lesní dráhy s koňským pohonem Felsötárkány - Varró-ház - Pertes-orra (v údolích Egeres a Hideg-kúti) a Varró-ház - Stimecz-ház (v údolí Vörös-kő) a těžbu dřeva spolu s jeho přepravou pronajalo firmě Kromberver Matyás és Társai Rt. Po první světové válce byly postavena další úseky dráhy, koňka Stimecz-ház - Lambot-ház (údolí Kós) a parostrojní železnice Felsötárkány - Káposztás-lápa (údolí Barát a Oldal). Ke trati v údolí Oldal navazovala i odbočka s koňským pohonem. Z Felstárkánye postavili trať podél státní silnice k nádraží MÁV Felnémet, později dokonce až ke dřevoskladu v Egeru. Po výstavbě továrny na sudy ve Felnémetu (1920-21) akciová společnost dále rozšiřovala síť lesní dráhy. Trať údolím Hideg-kúti prodloužili k Esztáz-kö, trať v údolí Vörös-kő ke skladu Kecskor eröse, trať v údolí Oldal až k Határ-lápa. K poslední zmiňované trati navazovala 10 km dlouhá visutá lanovka do údolí Hór, zajišťující přepravu dřeva ze státních lesů miškolcského polesí. Prázdné vozy tahaly nahoru parní lokomotivy, odkud ložené vozy samy sjížděly do Felnémetu, resp. Egeru.

Samotíží sjíždějící soupravy obcí Felsötárkány zapříčinily několik nehod, proto v roce 1923 postavili trať, objíždějící obec. Od roku 1933 dráha přešla zpět do přímého řízení panství egerského arcibiskupa. V roce 1938 předali do provozu trať do vápencového lomu Berva, v roce 1942 trať z Varró-ház k nákladišti Mellér. V údolí Berva se panství zabývalo novou činností, těžbou a pálením vápna, do údolí Mellér se rozšířila těžba dřeva. V roce 1946 při znárodnění dráhy byla celková délka tratí 33 km. Pravidelná osobní doprava byla zahájena v roce 1953 v úseku Felnémet - kamenolom Berva, 1954 Felnémet - Felsötárkány (výtopna) - Szikla-forrás a 1958 Felsötárkány - Varró-ház - Stimecz-ház. V roce 1964 byl provoz motorizován dieselovými lokomotivami. 30. září 1964 ukončili přepravu kamene, neboť již v roce 1963 kamenolom vystavěl lanovku, v roce 1969 byla ukončena i přeprava dřeva. V zájmu zachování dráhy podnik otevřel ve Vár-hegy dolomitový lom, kam postavil trať od odbočky Felsötárkány-Vadaskert. Od 16. ledna 1969 do 30. června 1985 vlaky převážely kámen z lomu na překladiště Felnémet. Pravidelná osobní doprava k lomu Berva skončila 16. května 1984, víkendové turistické vlaky v úseku Felnémet - Felsötárkány (výtopna) dojezdily 29. září 1985. Tratě lesní dráhy s výjimkou tratě ke Stimecz-ház (5 km) do roku 1995 postupně snesli.

Felsötárkány leží 10 km od Egeru v údolí potoka Tárkány, na silnici, vedoucí do Miškolce. Vodu ze skalního pramene (Szikla-forrás) hromadí od 18. století jezírko, v okolí vzniklo oblíbené výletní místo s letní scénou. V okolí zastávky Varró-ház je park, bohatý na zvěř, od konečné Stimecz-ház vycházejí turistické cesty do nedotčených částí pohoří Bükk, do pralesa i na náhorní planinu.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.