FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Aggtelek, pokračování Slovenského krasu

10.4.2001 | Otakar Brandos
Karpatská flóra

Aggtelek je značně rozsáhlou krasovou oblastí, která se táhne kolem hranice se Slovenskem. Jde o jeden z nejhodnotnějších přírodních celků Maďarska, o jehož významu svědčí i to, že byl na jeho území vyhlášen národní park Aggtelek. Tato oblast je jakýmsi pokračováním známého Slovenského krasu.

Povrch této oblasti je obdobou Slovenského krasu. S tím je spojen dokonce v podzemí! Ano jde o jeskynní systém Domica-Baradla. Baradla jsou mohutným jeskynním systémem, jehož dosud známá délka činí necelých 25 kilometrů! Nachází se zhruba mezi obcemi Aggtelek - Égerszök - Jósvafö. Jeskynní systém Baradla je světoznámý. Snad i díky tomu, že se tady nachází prý největší stalagmit na světě. Tento obří krápník dosahuje úctyhodné výšky 25 metrů! Největším dómem je tzv. Síň obrů. Je to 200 metrů dlouhý a asi 40 metrů vysoký podzemní dóm. Od jeskynních prostorů na slovenské straně (Domica) jsou tyto jeskyně odděleny pouze mříží.

Baradla však nejsou jediným jeskynním systémem v této oblasti. Za zmínku stojí i Szabadság, asi 10 kilometrů dlouhý jeskynní systém. Obě jeskyně jsou veřejnosti přístupné, mají dobré přístupové chodníky i kvalitní osvětlení. V Aggteleku není zajímavé pouze podzemí, ale také samotný povrch. Celá oblast je zpřístupněna systémem dobře značených turistických chodníků. Samozřejmostí jsou informační tabule, lavičky a další zařízení pro turisty. Jediným "zádrhelem" tady bude asi jazyk…

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.