FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Povodně ve Východních Karpatech

29.7.2008 | Aleš Kučera, foto Michail Migovič a Vasil Hutyrjak
Povodeň

Od 24. července zasáhly Východní Karpaty vytrvalé deště způsobené především rozsáhlou tlakovou níží nad Ukrajinou, které neustávaly až do soboty 26. července. V odpoledních a večerních hodinách byly tyto srážky navíc doprovázeny silnými bouřkami a přívalovými dešti.

Polsko

Na území jihovýchodního Polska, ve polských Bieszczadech a jejich podhůří na řece San a Wislok došlo k zatopení několika obcí a silnic. Situace se zklidnila 26.7., kdy ustaly vytrvalé srážky www.bieszczady.pl. Celou situaci výrazně stabilizovala Solińská přehrada, která zachytila nejvyšší přívaly vody. Nejhorší situace byla v obcích Czarna a Lutowiska. Podle posledních informací bylo v Podkarpatském kraji zatopeno 400 ha půdy, zničeno 7 mostů, zatopenu na 80 budov a 3 školy, zahynul jeden člověk.

Ukrajina

Voda zaplavila rozsáhlé oblasti

Nejhorší situace však nastala v ukrajinských Karpatech, o níž bohužel naše média téměř mlčela, jakoby Ukrajina ani nebyla v Evropě. Rozsah škod, které napáchaly vydatné deště od 23. do 25.07. v Zakarpatské, Ivano-Frankovské a Lvovské oblasti (i v řadě dalších) je nebývalý! Poškozeno bylo (stav k 27.07.) na 400 mostů, zatopeno více jak 20 tisíc domů, evakuováno bylo na 6 700 obyvatel, 22 osob přišlo o život. V Zakarpatské oblasti byly nejvíce poškozeny silnice v okrese Rachovském (obec Jasiňa, Kosivčik, Svidovec), Ťačevském (obec Lopuchovo nad Usť Čornou, Dubové, Bedevla - soutok řeky Teresvy a Tisy, Kobylecká Poljana), Vinohradovském (soutok řeky Boržavy a Tisy), Mižhirjanský a Svaljavský. Řeka Tisa kulminovala na 480 až 540 cm v Ťačevu (stav 26.7. byl 340 cm). V Rachovském a Ťačevkém okrese bylo zničeno 32 významných mostů.

V neděli 27.7. bylo nutné evakuovat cca 300 obyvatel částí obcí Gruševo, Teresva a Bedevla na soutoku Teresvy a Tisy. Uzavřena zcela je silnice z Ťačeva do Jasini (zatopeny obce Teresva a Bedevla, v rachovské oblasti obce Lug a Kostilivka a stržení silnice v úseku Rachov - Bohdan.

Povodeň

V Ivano-Frankovské oblasti bylo odříznuto od spojení 32 obcí, nepřístupná byla např. i obec Osmoloda, zničeno bylo na 30 km silnic a 900 budov, ve Lvovské oblasti byly nejvíce postiženy horské oblasti Skolivského okresu, Starosambirskij, Dolinskij a Stryjskij okres.

Lvovské ředitelství ukrajinských železnic přerušilo 25.7. provoz na tratích Kolomyja - Rachiv, Sambir - Sianki - zde konkrétně došlo k poškození trati Javora - Turka (zatopený tunel) a Starij Sambir - Strilki (podemletá trať), dočasně byl zastaven provoz na hlavní trati Strij - Lavočné zdůvodu vykolejení vlaku způsobené pádem stromu na trať. Aktuální informace MNS Ukrajiny najdete na http://www.mns.gov.ua/news_arhiv.php?id=0.

Rozbouřená řeka pod Osmolodou, Horhany Pod Osmolodou, Horhany Stržená cesta do Osmolody

Omezení turistiky

Stoletá voda

Nejhorší situace je v oblasti pohoří Horhany a Svidovec, kde povodně napáchaly značné škody v přístupových dolinách a zničili místní cesty a mosty. Aktuálně jsou neschůdné údolí nad Usť Čornou ve směru na Lopuchovu (strženo 60 m cesty), poškozeny jsou mosty v dolině Plajské a Turbatu, obdobně neschůdné jsou doliny Mokranky a v okolí Osmolody. Více informací http://uzhgorod.net.ua.

30.7.: Podle informace z 30.7. uzhgorod.net.ua byla zprůjezdněna hlavní silnice Chust - Ťačevo - Rachov - Jasiňa a silnice Chust - Šajan - Vyškov. Stále neprůjezdné jsou silnice v horských oblastech - např. v oblasti Černé hory silnice Bohdan - Luhy, most přes řeku Boržavu u obce Bereziki, ve svaljavském okrese je nesjízdná silnice Ploske - Rodnikova Huta a Dusino - Lipča. Více na uzhgorod.net.ua. Informace o přístupových cestách do hor najdete na polském serveru www.karpatywschonie.pl v diskuzi turistů pohybujících se v oblasti Karpat.

Slovensko

Na Slovensku byla nejvíce postižena oblast Karpat od Popradu na východ - okres Stará Ľubovňa, Bardejov, Sabinov, Medzilaborce a Snina. Na řekách Topľa, Hornád a Torysa byl vahlášen 3. povodňový stav. Nejhorší situace byla ve čtvrtek a v pátek v obci Čirč a v okrese Bardejov a Snina. Situace nezpůsobila větších dopravních omezení a od 26.7. se navrací do normálu.

Rumunsko

Povodně zasáhly i severní oblast Rumunska, především hraniční oblasti Maramureše. Zde voda napáchala škody největší, poškozena byla značnou měrou i poslední pravidelně provozovaná lesní dráha v Rumunsku ve Viseu de Sus - zde je poškození ještě většího rozsahu jak v roce 2001, viz www.wassertalbahn.ch. V Rumunsku zahynulo 5 lidí a ze 145 měst a obcí bylo evakuováno na 10 tis. obyvatel.

Další odkazy

+ www.karpatywschodnie.pl/news.php?readmore=60
+ www.karpatywschodnie.pl/readarticle.php?article_id=50
+ www.topky.sk/cl/11/292258
+ www.novinky.cz:80/clanek/145975
+ tourclub.com.ua/images/foto_pages/riky/inshi/povin08/dzembr/index.htm
+ tourclub.com.ua/images/foto_pages/riky/inshi/povin08/cheremosh/index.htm
+ emaramures.ro/Video-Maramures/Video.aspx?ID=218
+ karpatysos.info/

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.