FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

V Horhanách přibyly, ale i zmizely další směrovky

30.10.2008 | Aleš Kučera
Chybějící směrovka na Syvulju

Tak jak v rámci projektu budování turistického značení v ukrajinských Karpatech značky přibývají, některé i pomalu mizí pod rukama nenechavců. Tak nějak jsme předpokládali, že některé značky pravděpodobně zmizí díky vandalismu místních pastevců a borůvkářů, kteří především na konci léta hromadně vyjíždějí na poloniny.

Co nás však překvapilo, naše smaltované směrovky se staly i středem pozornosti turistů z Čech a Polska, příp. dalších evropských zemí. Soudíme tak podle toho, že mizí "jen" ty atraktivnější značky, s cílem nejvyšších vrcholů jako třeba Poškozené značení pod Klimovou Sivulja ... hold "pěkný" vrcholový suvenýr. Kdežto ty méně atraktivní zůstávají... Ale ať si prosím tito "takyturisté" uvědomí, kolik práce dá vynesení rozcestníků po horských chodnících s převýšením přes osm stovek metrů nemluvě o práci desítek dobrovolníků!

A teď už k těm nově vzniklým trasám, kolegové z nadace Karpatské stezky http://www.stezhky.org.ua/ dokončili o víkendu 25. října nástupní trasu z Huty (v Ivano - Frankovské oblasti) na Urva Peklo a na poloninu Ruščina (pod Sivuljou), fotografie kolegy Vasyla Hutyrjaka nově vyznačené trasy najdete na následující stránce.

Dále byla dokončena červená trasa ze Sivulji do Bystrice v úseku Okopi - údolí Salatruk a modrá značka z doliny Sviči, z Myslivki (dříve Ludwikowki) na Jajko Ilemskie. Podle zprávy horské služby v Usť Čorné v letních měsících využilo nově značených tras, realizovaných našimi dobrovolníky CAV, při přechodech z Koločavy, na Svidovec a nástupy na Popaďu a Sivulju přes 5 tisíc turistů, převážně z Čech, Polska a Ukrajiny.

Prosíme naše čtenáře, kteří navštívili oblast Koločavy, Usť Čorné a Horhan, aby nám zaslali svoje postřehy o stavu budovaného značení v této oblasti na konci léta. Pomůže nám to při výrobě nových směrovek a jejich rychlou obnovu.

Urva Peklo, rozcestník

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.