FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Pohyb v pohraničním pásmu Ukrajiny v Karpatech

8.8.2013 | Aleš Kučera

Především Rachovské hory a Maramureš vyhledávají příznivci posledních divokých karpatkých vrcholů. Na rozdíl od hojně navštěvovaných vrcholů Černohorského masivu, kam v létě přijíždějí stovky ukrajinských turistů a vrcholy Hoverla a Pop Ivan jsou často ve větším obležení než kterékoli slovenské vrcholy, jsou pohraniční oblasti téměř liduprázdné. Navíc Rachovské hory, Maramureš a Čivčin mapuje velmi podrobná a aktuální mapa z června 2013 "Černohora, Maramureš a Čivčin".

Kontrola v Šibeném

Pohyb turistů v pohraničním pásmu za obcí Šibene, Dilové, Bohdan a Luhy, které však není přesně definováno, se řídí poměrně přísnými pravidly. Omezuje pohyb turistů v těsné blízkosti hranice mezi Ukrajinou a Rumunskem a vyžaduje zvláštní povolení! K jeho získání je potřeba předložit žádost s uvedením údajů, které prokazují identitu žadatelů.

Zjednodušeně se dá říci, že pásmo v Zakarpatské oblasti začíná u obce Dilové a hranici tvoří údolí Bílé Tisy, v Ivano-Frankovské oblasti začíná za obcí Šibene a hranici pásma směrem ke Stohu tvoří stejnojmenná říčka Šibene a směrem na východ hřeben Hriňav, nad divokým údolím Čeremoše.

Hranice mezi Ukrajinou a Rumunskem Hranice mezi Ukrajinou a Rumunskem

Především procedura v Šibenem je přísná, například autobus z Verchoviny zastaví před závorou "blokpostu" na začátku vesnice a pohraničník kontroluje vystupující cestující - do pásma vpustí pouze ty, kteří mají propustky (místní, lesáci ap.) nebo turisty s povolením. Následně turisty odvede do kasáren k registraci - nutno podotknout, že pohraniční stráž na Ukrajině je profesionalizovaná a jejich vystupování a chování je velmi slušné, ochotné a kultivované bez jakýchkoli náznaků arogance. Za udělené povolení se nic neplatí a není vyžadován žádný úplatek.

Pravidla pro podání a získání povolení k pohybu v pohraničním pásmu

1. Minimálně 15 dní až 30 dní před plánovanou túrou v blízkosti ukrajinsko-rumunské hranice je potřeba požádat o povolení příslušného velitele pohraniční stráže Zakarpatské oblasti - a žádost zaslat na Mukačevské pohraniční oddělení (povolení pro hraniční úsek od řeky Tisy u Dilového po vrchol Pop Ivan Maramurešský, Mezipotoky a Stoh) nebo Černovické oblasti (ta vydává povolení pro oblast Čivčin, horního toku Černého Čeremoše a hranice od vrcholu Stoh směrem na východ, administrativně spadající do Ivano-Frankovské oblasti).

Informace o struktuře pohraniční stráže na http://dpsu.gov.ua/ua/about/structure/.

Černovické pohraniční oddělení

Korespondenční adresa: Чернівецький прикордонний загін: вул. Герцена, 2 а, м. Чернівці, 58022, Tel.: (+38 0372) 59 19 57 nebo 59 19 58; e-mail: cherniveckiy_zagin@pvu.gov.ua, fax: (+380372) 59 19 51.

Mukačevské pohraniční oddělení

Korespondenční adresa: Мукачівський прикордонний загін: вул. Недецеї, 45, м. Мукачеве, Закарпатська обл., 89600, Tel.: (+38 03131) 2 12 61; e.mail: mukachivskiy_zagin@pvu.gov.ua.

Písemná žádost musí obsahovat následující údaje: jméno a příjmení osoby žádající o povolení, místo bydliště a stát, číslo pasu, důvod pohybu v pohraniční oblasti, předpokládanou trasu vč. geografických orientačních bodů a plánované datum pohybu v pohraničním pásmu, seznam osob účastnících se společného pohybu v pohraniční oblasti a čísla pasů účastníků, v případě vjezdu do pohraničního pásma (horní tok Č. Čeremoše, údolí Bílé Tisy) typ a poznávací značka vozidla.

Hranice mezi Ukrajinou a Rumunskem Hranice mezi Ukrajinou a Rumunskem

2). Správní orgán žádost zaregistruje a ověří údaje žadatelů, několik dní před plánovanou cestou do pohraničního pásma je nutné telefonicky ověřit, zda bylo povolení vydáno a doručeno na kontrolní body pohraniční stráže - Šibene (Szybene) (+38 03432) 3 31 31, Dilové (+380 3132) 3 23 45, Bohdan (+3803132) 2 20 42.

3). Na kontrolních bodech pohraniční stráže v Dilovém, Bohdanu nebo Šibeném (Szybenem) s ohledem na místo plánované trasy vyzvednout propustku, resp. získat ústní souhlas k pohybu a pobytu v pohraničním pásmu.

Jakékoli překračování státní hranice na území druhého státu mimo oficiální hraniční přechody je přísně zakázáno a je přísně trestáno! Během túry je potřeba počítat s kontrolou, v případě zaregistrování zcela bezproblémovou.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.